Otizm

1-9 Yaş Arası Otizmli Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar

1-9 Yaş Arası Otizmli Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar

Çocukların gelişimlerini yakından etkileyen oyuncaklar otizmli çocuklar için çok daha önemlidir. Otizmli çocuklar için oyuncak seçimi yanlış yapılırsa düzelmekte olan bazı davranışları yeniden bozulacaktır. Bu yüzden tüm oyuncaklar bilinçli şekilde seçilmelidir.

Otizmli Çocuklar İçin Nasıl Oyuncak Seçilmelidir?

Otistik çocuklar yaşamının ilk yıllarında aileleri tarafından fark edilecektir. Göz teması kurmaktan kaçınmak, fiziksel temas kurmamak, insanlara karşı ilgisiz olmak, kendisine gülümseyen kişilere karşılık vermemek gibi davranışlar sergiler. Sosyal hayattaki bu yetersizlik oyun kurarken de devam eder. Sosyal beceri eksikliği ve yaratıcılığın farklı olmasından ötürü her çocuğun oynadığı standart oyunlara ilgi göstermeyebilirler. Bu nedenle yaşıtları ile oynama eğilimleri yoktur.

Çocukların en büyük kazanım sağladığı alanlardan biri oyun oynamaktır. Hele ki sosyal etkileşim kurmayan otizmli çocuklarda oyunun önemi çok daha fazladır.

  • Otizmli çocuğunuz zaten yeterince kompleks düşünüyor. Bu nedenle onun zihnini yormayacak oyuncaklar seçilmelidir.
  • Bu özel çocukların anlama, iletişim kurma, algılama yetenekleri daha zayıftır. Dış dünya ile iletişim kurmasını kolaylaştıracak oyuncaklar seçilmelidir.
  • Oyun oynamak gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Ancak bunu isteyerek yapmalıdırlar. Oyun konusunda seçim çocuğa bırakılmalı ve onun kurduğu oyuna katılım sağlanmalıdır. Çocuğunuz ile koşma, zıplama gibi oyunları oynayabilir ya da ev işlerini beraber yapabilirsiniz.
  • Sadece fiziksel bir oyuncakla oynamak yerine hayali bir oyun kurmanız daha iyi olur. Hayvanları taklit etmek gibi öğretici ve eğlenceli oyunlar oynanabilir.
  • Çocuğunuz için iç içe geçebilen yapboz oyuncaklar eğitici olabilir. Ayrıca her çocuk gibi bebek, araba tarzı oyuncaklarla severek oynayacaklardır.
  • Otizmli çocuğunuz diğer çocuklarla da oynayabilir. Buna bir mani yoktur. Ancak aynı oyuncaktan her çocukta bulunmasına özen göstermelisiniz.

1-9 Yaş Arası Otizmli Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar

Her Anı Oyuna Çevirin

İlla bir oyun kurmak ya da oyuncakla oynamak şart değildir. Otizmli bir çocuğun öğrenme süreci daha uzun ve zorlu olacaktır. Bu nedenle evde geçirilen her an bir oyuna çevrilmelidir. Örneğin anne çamaşır asarken kıyafetleri çocuk vermeli, kimin olduğunu söylemelidir. Ya da yaş grubu uygunsa mandalları renklerine göre ayırmalı ya da saymalıdır.

Diğer çocuklar için oldukça sıradan olan şeyleri bile çocuğunuza öğretmeniz gerekebilir. Bu nedenle oyuncak almak, belirli bir oyun kurmak gibi eylemlere şartlanmayın. Çocuğunuz ne ile ilgileniyorsa siz de ona eşlik edin. Otizmli çocuk için oyuncak şart değildir ancak ilgi şarttır.

Eğitici Oyuncaklar

Otizmli çocuklarda belirli bir oyuncak ya da belirli bir davranışa takıntı çoklukla gözlemlenir. Bu oyuncaklara fırsat verilmemelidir. Aksi takdirde gelişimini olumsuz etkiler. Otizmli çocuklar için oyuncaklar şu kriterlere göre seçilmelidir:

Otizmli çocuklar görsel oyuncaklara karşı çok ilgilidir. Sesli ışıklı oyuncaklar ilgisini çekecektir. Bu özelliklere sahip aynı zamanda eğitici oyuncaklar seçilmelidir.

Özel çocuklar sese karşı çok duyarlıdır ve vokal yapar gibi eşlik ederler. Elleri ile ritim tutabilirler. İşte bu davranışlar gelişimlerini destekler. Şarkılı, sesli oyuncaklar alınmalıdır.

Otizmli çocuklarda elini ağzına götürme davranışı sıklıkla görülür. Bu davranış dokunsal uyarıyı sevdiklerini gösterir. İple hareket eden kuklalar, balık tutma oltaları gibi oyuncaklar ile peluş oyuncaklar alınabilir.

Bu çocuklarda başını yana eğme, parmak ucunda yürüme gibi davranışlar olmaktadır. İşte bu eğilim sallanan at, vagon ya da hamak gibi oyuncaklar için idealdir.

otizim oyuncakları

İçimdeki Hazine Uygulaması

Otizm gibi özel durumu olan çocuklar için hazırlanan İçimdeki hazine uygulaması ile çeşitli oyunlar oynanır ve etkinlikler yapılır. Buradaki tüm etkinlikler çocuk psikologları ve eğitmenler tarafından geliştirilmiştir. Böylece çocuklarda yersiz bir bağımlılık olmayacak, aksine onların ilgi alanına uygun aktiviteler yapılacaktır.

 

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı