Vergi

1.Derece Olarak Çalışan Engellilerin Maaşlarına Ne Kadar Engellilik Vergi İndirimi Yansır?

Soru

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engellilik Vergi İndirimi, Öncelikle merhabalar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okula engelli memur olarak atandım ve 2 yıldır da aynı okulda görev yapmaktayım. %90 düzeyinde engelli raporum vardı vergi dairesine sakatlık idniriminden yararlanmak amacıyla başvurdum. Başvurum sonuçlandı ve 1.derece engellilik vergi indiriminden yararlanabileceğim bildirildi. 1.Derece Olarak Çalışan Engellilerin Maaşlarına Ne Kadar Engellilik Vergi İndirimi Yansır? Maaşıma etkisi ne olur. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Engellilik Vergi İndirimi
Engellilik Vergi İndirimi

Cevap

Öncelikle engellilerdostu.com‘a göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Aynı zamanda görevinizde başarılar dileriz.  Sorunuza gelmeden önce yani sorunuzu direkt cevaplamadan engelli vergi indirimi-sakatlık indirimi nedir? bunu anlatalım. Çünkü bu yazımızı okuyan herkesin anlayacağı dilde baştan sona açıklayalım…

Engelli vergi indirimi-Sakatlık İndirimi: çalışma gücü kayıp oranı asgari % 40 ve üzerinde olanların ücret ve/veya kazançlarına, girecekleri derecelere göre belirlenen miktarda indirimin uygulanmasıdır. Engellilik bulgularına göre girecekleri derecelere esas oranlar; çalışma gücünün asgari % 80’ini kaybetmiş bulunanlar birinci derece engelli, asgari % 60’ını kaybetmiş bulunanlar ikinci derece engelli, asgari % 40’ını kaybetmiş bulunanlar ise üçüncü derece engelli olarak belirlenmektedir.

Engellilik indiriminden;
– Engelli ücretli (hizmet erbabı),
– Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan ücretli (hizmet erbabı),
– Engelli serbest meslek erbabı,
– Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı,
– Basit usulde vergilendirilen engelliler,
yararlanır.

1.Derece olarak engelli sağlık kurulu raporunuzun vergi dairesinden onaylandığı ve buna göre maaşınızı alacağınızı ancak maaşınıza ne kadar etkisi olacağını merak ettiğinizi engellilerdostu.com iletişim sayfamızı kullanıp bize yazarak cevabını öğrenmek istediğiniz sorunuza daha önce oluşturmuş olduğumuz aşağıda yer alan içeriklerimizi kullaranarakta öğrenebilirsiniz.

Sakatlık İndirimi Hesaplama Robotu

2020 Yılı Engellilik İnidirimi Tutarları Belli Oldu. Maaşlara Etkisi!

2020 Yılı itibariyle 2020 Gelir Vergisi Kazanç Tarifesi (Yıllık Kazanç) ve Engellilik Vergi İndirimi Tutarlarının belli olmasının ardından 1.derece, 2.derece ve 3.derece düzeyde engelli vergi indirimlerinin çalışan engellerinin maaşlarına ne kadar etki yapacağı da netleşmiş oldu.

Buna göre 1.derece olarak onaylanan raporunuza istinaden maaşınıza engellilik vergi indirimi nedeniyle 210 TL yansıyacak.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu