Güncel

12 Bin Engelli Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Engelli Personel Alan Firmalar! Engelli İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

12 Bin Engelli Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

12 Bin Engelli Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli personel alımı ile birlikte 12.000 engelli vatandaş iş sahibi olabilir. Şartları taşıyan kişiler İŞKUR üzerinden yapacakları başvurular ile birlikte ilanlara görüntüleyebilir.

İşçi alımı sürekli veya geçici istihdam edilmek üzere seçilir. Engelli vatandaş istediği tüm ilanlara başvuru yapabilir. Başvuruları takip zamanı belirli aralıklarda değişmektedir.

Bu sebepten dolayı başvuru yapacak kişilerin sürekli İŞKUR sayfasını takip etmesi lazımdır. Sürekli güncellenen başvurular engelli vatandaşların takibinde olmalıdır.

Engelli vatandaşlar başvuru yaptıkları ilanları aynı başvuru yaptığı sayfada takip edebilir. Başvurular engellinin kendisi tarafından veya bakımından sorumlu kişi tarafından yapılabilir.

Bakımından sorumlu kişi başvuru yapmak için müdürlüklere gidebilir ve internet üzerinden bu başvurularda bulunabilir.  

12 Bin Engelli Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Engelli alımı işçi kadrosu üzerinden tam zamanlı veya geçici olarak yapılabilir. Her türlü ilan detaylı bir şekilde incelenmelidir. Özel sektör ve kamu kurumlarında engelli personel çalıştırma zorunluluğu vardır.

Belli bir yüzde ile engelli personel çalıştırmak zorunda olan işletmeler engelli vatandaşların tercihleri arasında olur. Engelli vatandaşlar tercih edecekleri tüm ilanlarda gereken şartları taşımalıdır.

Şartları taşımaları durumunda engellilik durumlarına bakılarak çalışmalarına olanak tanır. Engellilerin daha sosyal bir hayat yaşamaları ve hayatlarını kendi geçimleri ile sağlamalarına imkan sunulur.

Bu sayede engelli vatandaşın kendine olan özgüveni artar. Hem sosyal olarak hem maddi olarak son derece yararlı bir çalışmadır. Devletin sunduğu bu imkan dahilinde engelli vatandaşlar çok uzun senelerdir özel sektör veya kamu kurumlarında hizmet vermektedir.

Engelli insanlar çalışma hayatına alışarak kendilerine değer kazandırırlar. Özellikle engellilerin çalışması onların sosyalleşmesi açısından son derece önemlidir. Engelli insanlar özgüvenli ve rahat bir şekilde istedikleri tüm sektörlerde şartları taşıdığı sürece çalışabilir.

Engelli Personel Alan Firmalar!

12 Bin Engelli Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Engelli personel alımı yapan firmalar birçok sektörden olabilir. Hemen her türlü sektörde yapılacak engelli alımı ilanlarına başvuru yapmak isteyenler ilanları düzenli bir şekilde takip etmelidir. Engellilerin tercih edebileceği bazı sektörler şu şekilde sıralanabilir;

  1. Gıda veya perakende mağaza zincirleri,
  2. Fabrika ve küçük işletmeler,
  3. Tekstil ve buna benzer atölyeler,
  4. Mağazacılık sektörü,
  5. Sağlık sektörü,
  6. Bankacılık ve finans sektörü,
  7. Üretim haneler ve buna benzer oldukça geniş bir yelpazede iş bulma imkanları vardır.

Birbirinden farklı sektörlerde çalışabilecek olan engelli vatandaşlar kendilerine olan güveni yerine getirecekleri iş hayatına rahatlıkla alışmak için kendilerine verilen basit görevleri yaparlar.

Hangi sektör olursa olsun engelli vatandaşın durumuna göre iş akışı belirlenir. İş akışı engelli vatandaşın rahatlıkla yerine getirebileceği basit işlerden oluşmalıdır.

Bu işler kapsamında engelli vatandaş kapasitesini aşmayacak görevleri rahatlıkla yerine getirir. Engelli vatandaşın pozisyonuna uygun olacak işler daha öncesinde belirlenir ve engelli kişi buna göre başvuru yapar.

Hiçbir şekilde engelli vatandaşlar ister özel ister kamu olsun kendi işinin dışında bir iş yapamaz. Engelli vatandaş kendi görevinin dışında iş yapar ise bu durumu yetkililere bildirmelidir.

Engelli vatandaşın imkanı ve fırsatları işverene sunacağı hizmet ile belirli şartlar taşır. Sadece engelli vatandaş iş yerini seçmez iş yeri de engelli vatandaşın yapacağı hizmeti tercih edebilir. İş yerinin bu konuda son derece titiz olması ve engelli vatandaşların yapabilecekleri işleri sunması önemlidir. 

Engelli insanların tercih edebilecekleri firmalar oldukça çeşitli olduğundan sıklıkla e-Devlet üzerinden iş başvuruları takip edilebilir. Engelli insanlar her gün kontrol ederek yeni başvuruları inceleyebilir.

Başvuru sırasında eksiksiz bilgileri doldurmak zorundadırlar. Bu sayede daha sağlıklı bir çözüm bulabilirler. Başvuru yapacak engelli vatandaşlar internet üzerinden veya bizzat kurumlara giderek bu başvurularda bulunabilirler.

Ayrıca engelli vatandaş isterse bakımından sorumlu olan kişinin de başvuru yapmasına olanak tanıyabilir. Bakımından yükümlü olan kişi engellinin tüm bilgilerini sisteme girer ve bu sayede başvuru yapmış olur.

Engellinin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilen bilgileri mutlaka kontrol edilmelidir. Sistemden yapılabilecek olan başvurularda aksama yaşanmaması için başvurunuz alınmıştır ibaresini görmeniz gerekir.

Engelli İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

12 Bin Engelli Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Engelli personel alımı başvurusunu yapmak isteyen kişiler İŞKUR sayfası üzerinden tercihlerini yapmalıdır. Tüm vücut fonksiyonlarındaki güç kaybı veya meslekteki çalışma gücü dikkate alınarak ilgili mevzuat gereğince birçok iş başvurusu yapılabilir.

Başvuru yapacakları işler takibi ve denetimi düzenli bir şekilde yapılarak özel sektör veya kamu olabilir. Engellileri teşvik amaçlı yapılan bu destek ile birlikte projeler İŞKUR sayfasından incelenir.

En az %40 oranında vücut fonksiyonlarını kullanamayan engelliler iş başvurusunda bulunabilir. Ayrıca engelliler kamuda çalışmak ister ise EKPSS’ye başvuru yapmalıdır.

Bu sayede kamu personeli olabilirler. İşkur üzerinden yalnızca özel sektör ve yarı kamu kuruluşları gözükür. KPSS ile yerleşecekler kura sonucunda belirlenir. Başvuru yapmak için en yakın ÖSYM merkezine gitmek gerekir. İster kamu ister özel sektör olsun engellinin başvurularını yakınları da yapabilir.

Başvurular sürekli yenilenecek olup bakanlığın belirlediği alımlarda ve özel sektörde bu rakam düzenli bir şekilde güncellenir. Devlet için yapılabilecek başvurular devletin kurumlarında ve bakanlıklarda tercih edilebilecek iş imkanları sunar.

12 Bin Engelli Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Engelliler istedikleri iş imkanlarını ve fırsatlarını değerlendirebilir. İşlere bakarken engellilik durumuna göre belirlenen şartları taşıyıp taşıyamadıklarını inceleyebilirler. Her engelli kendine göre bir iş bulabilir. Ayrıca başvuru yapan engelliler işin detaylarına da hakim olur.

Hangi işi yapacaklarını ve nerelerde çalışabileceklerini kendileri karar verebilir. Engelli vatandaşlar tercih edecekleri işyerlerinde verilen görevleri rahatlıkla gerçekleştirir. Engellinin tercih edebileceği bütün işlerde onları zorlamayan ve rahatlıkla çalışabilecekleri koşullar sunulur.

Engellinin başvuru yapacağı iş kamu veya özel sektörde engelli vatandaşın sosyalleşmesini teşvik edecek bir takım kurallar ile rahat çalışabilmesine olanak tanır.

İlgili başlıklar;

2023 engelli maaşı ne kadar olacak?

Engelli maaşı ne kadar oldu?

Engelli maaşı alanlara müjde!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu