EğitimSosyal Hak ve Yardımlar

1611 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kırtasiye Yardımı!

1611 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kırtasiye Yardımı! 1611 TL Yardım Kimlere Verilir? 1611 TL Yardım Nasıl Alınır?

1611 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kırtasiye Yardımı!

1611 TL Yardım Başvuru

Ekonomik anlamda meydana gelen sıkıntılar, pandemi ve döviz kurundaki dengesizlik ekonomik anlamda bütün aileleri zor durumda bıraktı. Bu durumun meydana getirdiği olumsuzluğu ortadan kaldırmak için Aile ve Sosyal Bakanlığı öğrenciler için 1611 lira kırtasiye yardımı yapmaktadır. 

Kırtasiye malzemelerindeki fiyat artışı, okul masrafının üçe katlaması bu kırtasiye yardım paketinin oluşumunda etkili olmuştur. Küresel krizin Türkiye’yi de etkilemesi sonucunda fiyatlarda ciddi oranda artış meydana geldi ve birçok aile ciddi anlamda ekonomik problemle karşı karşıya geldi.

Bu amaçla devlet 1611 TL yardım paketi oluşturdu. 2022-2023 eğitim yılını kapsayan bu yardım kampanyası yurtta veya evde kalan bütün öğrencileri kapsıyor. 

1611 TL Yardım Başvuru Formu

Başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılıyor ve bu resmi site üzerinden form dolduruluyor. Ailenin gelir yapısını inceleyen Aile ve Sosyal Bakanlığı yardıma muhtaç aileler için özel bir paket oluşturuyor. Siteye giriş yaptıktan sonra sosyal yardım başvuru hizmeti kısmını ziyaret ediyorsunuz.

Arama motoruna ‘aile ve sosyal politikalar bakanlığı’ yazdığınızda seçenekler çıkıyor. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvuru kısmını tıklayın. Sağ üstteki ‘Yeni Başvuru’ kısmına girdiğinizde yeni başvuru kutucuğunu tıklamanız yeterlidir. Karşınıza başvuru formu çıkacaktır. 

İlk önce hizmet kabul şartnamesi karşınıza çıkıyor. Hizmetten kimlerin faydalanabileceği ve diğer konuların yer aldığı şartnamenin en alt kısmında onay kutucuğu yer alıyor. Onay kutucuğunu tıkladıktan sonra devam et kutucuğunu tıklayabilirsiniz.

Sistemin otomatik kaydettiği kimlik, adres ve iletişim bilgileriniz doğruysa bu durumda devam et butonuna basarak forma ulaşabilirsiniz. Formda istenen bilgiler, iban numarası ve elektrik, su, telefon ve internet abone numarası gibi bilgiler girilmelidir. 

E-devlete girmeden önce elektrik, doğalgaz, su ve internet abone numarası hazır olmalıdır. Ailenin bütün fertlerinin TC kimlik numarası, iletişim bilgileri ve gelir bilgileri hazır olmalıdır. Formdaki bilgileri gerçeği yansıtmalıdır.

Gayrimenkulü ve geliri olanlar beyan etmediği zaman mesul olurlar. Beyan edilen gelir dışında geliri olanlar için adli soruşturma açılıyor ve yapılan yardımlar geri alınıyor.

Bu nedenle form doldurma işlemi esnasında dikkatli olunmalıdır. Evdeki bireylerin gelir durumu, hastalık durumu, evin kira olup olmadığı gibi konular gelir testi esnasında öne çıkan konulardır. 

Bu kategoride önemli olan konulardan biri de 18 yaşından küçükler için yapılacak yardım için başvurunun nasıl yapılacağı konusudur. 18 yaşından küçükler için başvuruyu anne yapmaktadır. Annenin e-devlet sistemi üzerinden ilkokul çağındaki çocuk için kırtasiye veya eğitim yardımı başvurusu yapılabilir. 

1611 TL Yardım Kimlere Verilir?

Öğrenciler için oluşturulan bu 1611 tl yardım başvuru paketinden kimler faydalanabilir? Eğitim kategorisinde 1611 TL yardımdan faydalanmak isteyenler şu özelliklere sahip olmalıdır:

 1. Yardıma başvuracak kişin ilk, orta, lise ve üniversite seviyesinde eğitim görüyor olması gerekir. Öğrenci olmayanlar bu yardıma başvuramaz. 
 2. Başarılı ancak maddi anlamda sorun yaşayan öğrencilerin aileleri bu yardımdan faydalanabilir.
 3. Anne veya babası ölen öğrenciler de bu yardımdan faydalanabilir.
 4. Şehitlerin veya gazilerin öğrencileri bu yardımdan faydalanabilir.
 5. Sosyal güvencesi ve sosyal geliri olmayan öğrenciler de başvurabilir.
 6. Geçim sıkıntısı içerisinde olan ve resmi kategoride geliri asgariden az olan ailelerin çocukları bu yardımdan faydalanabilir.
 7. Aynı ailede birden fazla öğrenci başvurabilir. 

1611 TL Yardım Nasıl Alınır?

E-devlet dışında doğrudan başvuru yapmak isteyenler bazı evrakları hazırlamalıdır. Bu evraklar ile başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Yardım programı içerisinde yer alan aileler yardım başvurusu yapmak için gerekli şartlara sahip olması gerekir. Başvuru yapacak kişi şu evrakları temin etmelidir:

 1. Fakirlik belgesi (Bağlı bulunan kaymakamlıktan alınabilir. )
 2. Mal beyan işlemi güncel bir şekilde yapılmalıdır ve kaymakamlığa verilmelidir.
 3. Başvuran kişinin kimlik fotokopisi temin edilmelidir. Başvuran kişiler kimliğin aslını yanında bulundurmalıdır. 
 4. Türkiye sınırları içerisindeki adres için ikametgâh adresi belirtilmelidir.
 5. Aile nüfus kâğıt örneği de dosyaya eklenmelidir. 

Kaymakamlık gelir test işlemini gerçekleştirdikten sonra Aile ve Sosyal Müdürlüğüne başvuru yapılabilir.  

1611 TL Yardım Şartları Nelerdir?

Öğrencileri kapsayan bu yardım paketi SED kapsamında gerçekleşiyor. Öğrenci kategorisinde okul ile ilişiği kesilmeyen öğrenciler bu yardımdan faydalanabilir. Yabancı öğrenciler, TC vatandaşı olmayanlar, gelir düzeyi yeterli olanlar yardım başvurusu yapamaz.

Ekonomik şartların küresel anlamda zorlaşması ile birlikte Türkiye’de de aynı sorunlar oluşmaya başladı. Bununla birlikte eğitim masrafları da aynı şekilde artmaya başladı. Bu bağlamda geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin çocukları için 1611 TL yardım yapılmaktadır. Başvuru işlemi sonrasında başvuru şartlarına uyan ailelere yardım yapılmaktadır. 

Maddi yardım programında öncelikle ailenin gelir durumu test ediliyor. Bir evi ve bir arabası olan ailelerin gayrimenkul analiz işlemi yapılmıyor. Bir ev ve bir araba dışında gayrimenkulü olan ailelerin gayrimenkul analizi yapılıyor. Ayrıca kira geliri veya diğer ek gelirler de inceleniyor. Asgari geçim sınırının altında olan ailelere yardım yapılıyor. 

Ailede şehit, gazi, kanserli hasta ve bakıma muhtaç yaşlı var ise bu durumda yardım alma ihtimali yükseliyor. Ev kirası, elektrik, su, doğalgaz ve internet giderleri de hesaplanıyor. Bu nedenle başvuru esnasında bu giderler beyan edilmelidir.

Ailenin sabit giderleri ve istatistik kurumunun verilerine göre gıda gideri de hesaplanıyor. Bu hesaplamalar doğrultusunda istatistik kurumunun belirlediği asgari rakamların altında gelire sahip olan ailelere yardım yapılıyor. Yardımlar aylık ödeniyor. Ailenin geliri yükseldiği zaman aylık kesiliyor. Eksik beyan yapılırsa adli soruşturma ile yapılan yardımlar geri alınıyor. 

Öğrencilere 1600 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç aileler için gerçekleştirilen yardımdan başarılı olan veya olmayan bütün öğrenciler faydalanabilir. Kira ve gıda masraflarının maksimum seviyeye çıkması ile birlikte, özellikle birden fazla öğrencisi olan aileler zor durumda kaldı.

Birçok aile artık çocuğunu okula göndermekte zorlanıyor ve bu durumdan olumsuz etkileniyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenciler için 1611 TL yardım paketi oluşturdu. 

Başvuru işlemleri konusunda dikkat edilmesi gereken husus başvuru yapacak olan öğrencinin 18 yaşından küçük veya büyük olmasıdır. 18 yaşından küçük olan öğrencilerin başvuruları anne ve baba tarafından yapılmaktadır. Annenin e-devlet portalı üzerinden başvuru yapılabilir. e-devlet şifresi yoksa PTT’den alınabilir. 

Bunun yanı sıra Kaymakamlığa şahsen başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmanız ve ardından Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Devlet gelir testi yapılmadan her hangi bir yardım yapmıyor. Bu nedenle gelir testi işleminin takip edilmesi gerekiyor. 

Gelir testi sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yaparak yardım başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra müdürlükten sonuç öğrenilebilir. 

Başvuru işlemlerinde e-devlet üzerinden yapılan başvuru en kolay yöntemdir. E-devlet şifresiyle siteye giriş yapabilirsiniz ve arama motoruna ‘Sosyal Hizmetler başvuru formu’ yazdığınızda ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. İlgili bölümde ‘yeni başvuru’ kısmını tıklayabilirsiniz.

Daha önce başvuru yaptıysanız ve başvuru sonuçlanmadıysa yeni başvuru yapamazsınız. Ancak yaptığınız başvuruyu güncelleyebilirsiniz. Başvuru isterseniz iptal edebilirsiniz.

Devletten alınan yardımlar ‘ailenin gelir miktarının yükselmesi ile birlikte’ kesilebilir. Bu kategoride başvuru yapan kişi sorumludur. Başvurular https://www.turkiye.gov.tr adresinden yapılabilir. 

İlgili Başlıklar;

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu?

Aile Destek Paketi, Aile destek Paketi Başvuru, Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama Sosyal Ekonomik Destek Başvuruları Nasıl Olur?

Devlet yardımları!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu