Eğitim

1999 Öncesi Emeklilik Şartları!

1999 Öncesi Emeklilik Şartları Nelerdir? 17 Yaşında Sigorta Başlangıcı Olur mu? 16 Yaşında Yapılan Sigorta Geçerli mi?

17 Yaşında Sigorta Başlangıcı Olur mu?

Emeklilik gününde yaş haddini tamamlayıp çalışma prim gününe takılan vatandaşların bazıları on sekiz yaşından önce çalışmaya başladığı için 17 yaşında sigorta başlangıcı olur mu diye öğrenmek istiyorlar. Bu sordukları soruların cevapları ilgili kurumun bakanı tarafından açıklandı ve 18 yaş altı çalışan kişileri sevindirecek haber verildi.

Bu kapsamda bulunan kişiler için açıklanan haber ise şu şekilde belirtildi. Eğer siz de 18 yaş altında çalışmaya başladıysanız, o günler sigorta başlangıcı olarak kabul edilmeyecek fakat çalıştığınız günlerin primleri yok sayılmayacak ve emeklilik gününde hesaplanan toplam prim gününe eklenmiş olacaktır.

Bu konuya ait tüm meraklarınızı bu yazı dizimiz sayesinde giderebilecek ve öğrenmek istediğiniz her konunun ana başlıklarını bu yazı dizimizde görebileceksiniz.

1999 Öncesi Emeklilik Şartları!
1999 Öncesi Emeklilik Şartları!

16 Yaşında Yapılan Sigorta Geçerli mi?

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde resmi çalışma yaşı, 18 olarak belirlenmiştir. Bu yaş altındaki çalışan kişilerin sigorta başlangıcı kabul edilmez fakat çalışmaya başladığı günler, emeklilik zamanı prim usulü olarak çalışma günlerine eklenir.

16 yaşında yapılan sigorta geçerli midir diye merak eden vatandaşlar için diyebiliriz ki, reşit olmadan çalışmaya başladığınız günler sigortadan sayılmayacaktır. Ama bu duruma bazı istisnai durumlar eklenirse sigorta durumunuz değişiklik gösterebilir.

Sigorta Kaç Yaşına Kadar Geçerli?

Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞKUR, tarım emeklisi ya da tarım işçi emeklisi olan kişiler, sigorta kaç yaşına kadar geçerli diye araştırma yapıyor. Sahip olduğunuz sigortanın türü ne olursa olsun, ölene kadar sigorta kapsamında bulunursunuz. 

1999 Öncesi Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999 öncesi çalışmaya başlayanlar için düzenlenen kanun, Bülent Ecevit zamanında meclise sunulmuş ve kabul edilmiştir. 1999 öncesi emeklilik şartları nelerdir diye soran vatandaşlar için, bu kanun kapsamında erken emeklilik şartları ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • Erkek çalışanlar için 7000 prim günü ve en az 25 yıl çalışma şartı
  • Kadın çalışanlar için 5000 prim günü ve en az 20 yıl çalışma şartı

İşten Çıkınca Sigorta Kaç Ay Geçerli?

Bazı sebeplerden dolayı çalıştığı işinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlar, kendilerinin ve ailelerinin zor günler geçirmemesi için işten çıkınca sigorta kaç ay geçerli diye merak ediyor. Çünkü sahip oldukları sigorta, vatandaşların hayat ve sağlık güvencesidir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalan vatandaşların herhangi bir sebepten ötürü işsiz kalsa da çalışırken sahip olduğu sigorta türünden en fazla 100 gün sonra genel sağlık sigortası yaptırması gereklidir. Çünkü işten ayrıldığınız gün, işveren tarafından sağlık sigortanız da feshedilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com

İlgili Başlıklar;

EYT’lilere müjde!

2023’te Emekli maaşları ne kadar olacak?
{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “VideoObject”,
“name”: “08.09.1999 öncesi işe giren bütün SSK’lılar EYT’ li peki ya Bağkur ve Emekli Sandığında olanlar …”,
“description”: “08.09.1999 öncesi işe giren bütün SSK’lılar EYT’ li peki ya Bağkur ve Emekli Sandığında olanlar … #eyt #eythaberleri #ahaber”,
“thumbnailUrl”: “https://i.ytimg.com/vi/GMNtSecmalY/default.jpg”,
“uploadDate”: “2022-10-12T11:45:34Z”,
“duration”: “PT7M10S”,
“embedUrl”: “https://www.youtube.com/embed/GMNtSecmalY”,
“interactionCount”: “13420”
}


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu