Sosyal Hak ve Yardımlar

2018-Temmuz Ayında Evde Yaşlı ve Engelli Yakınına Bakanlara Sağlanan Destek Tutarı da Artacak

12 milyon emekli yılın ikinci yarısında maaşlarına yapılacak artışı merakla bekliyor. 2018 emekli maaşı temmuz zam oranları yaklaşık olarak belli oldu. Peki, 2018 Ocak ayında yüzde 5.69 oranında zam alan emekliler temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam alacaklar? İşte, 2018 emekli maaşı temmuz zammı ile engelli yakınına bakanlara verilen destek tutarının ne kadar olacağı hakkında son dakika haberleri

Enflasyon verilerinin büyük ölçüde belirleyici olduğu zam oranları ilgiyle takip ediliyor. 9 milyon emekli vatandaş yılda iki kez olmak üzere belirli veriler ışığında maaşlarına zam alıyorlar. 2018 yılı ilk ayında emeklilerin maaşlarına enflasyon verileri hesaba katılarak yüzde 5.69’luk zam eklenmişti. Önümüzdeki tarih ise Temmuz ayını gösteriyor. Yılın ilk altı aylık enflasyon verilerine göre 2018 Temmuz emekli maaş zamları belli olacak. En düşük emekli maaşının asgari ücretle eşitlenmesi konusu gündemde. Peki, ilk altı aylık istatistiklere göre emekliler Temmuz ayında ne kadar zam alacaklar? 2018 Temmuz emekli maaşları zam oranları ne kadar olacak? İşte, 2018 emekli maaşları son dakika gelişmeleri…

2018 EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU MU?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zammın oranları yavaş yavaş tahmin edilmeye başlandı. Yılın ilk verisini aldığımı 2018 yılı programına göre 6 aylık enflasyon tahminine göre emekliler için temmuz ayında yüzde 4.02 zam öngörülüyordu. Sonrasında Merkez Bankası enflasyon tahminin yüzde 7 oranından 7.9’a yükseltmesi öngörüleri değiştirdi. Bu veriye göre uzmanlar emekli maaşlarına yapılacak olan ikinci zammına yönelik yüzde 4, yüzde 4.5 ve yüzde 5 olmak üzere 3 tahminde bulundu. Emekli maaşlarına yapılacak olan temmuz zammının diğer yandan ek ödemelerin de zamlanması ile artması bekleniyor. Toplu ödemelerin hesaplanması ile emekli maaşı zam oranının yüzde 9 oranına kadar artması da gündeme gelebilir.

4 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 4,68 OLDU

Nisan ayı verilerinin açıklanması ile birlikte toplamda 4 aylık enflasyon verileri de netleşti. Yılbaşından bu yana 4 aylık enflasyon verisi yüzde 4.68 olarak çıktı. Toplu sözleşmeye göre 2018 yılı memur ve emeklisine yapılması planlanan yüzde 4’lük zamma enflasyon farkı ket vurdu. Erime yaşanması beklenen memur maaşlarına ek olarak enflasyon farkı eklenecek. Şimdiki verilere göre memur ve emeklisi için yüzde 0,68 enflasyon zammı verilmesi gündemde.

4,68 ENFLASYON İLE EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI

4 aylık enflasyon oranına göre yüzde 4.68 zamla 2000’den önce emekli olan bir SSK’lı işçinin en düşük maaşı 1643 liraya çıkacak, 2000-2008 tarihleri arasında emekli olan işçinin taban maaşı 1289 lira olacak. Bağ-kur’lu esnafın en düşük maaşı 1388 liraya çıkarken, Tarım Bağ-kur’dan emekli olanlara en düşük 1036 lira ödenecek. Memur emeklisinin taban maaşı da 2000 liraya dayanacak.

6 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ BEKLENİYOR

Maaş zamlarında belirleyici olan en önemli faktör olan enflasyonun ilk üç aylık verileri belli oldu. 2018 yılı Ocak- Mart enflasyonu 2.77 olarak kaydedildi. Ancak emekli maaşı temmuz zammının net oranının belirlenmesi için 3 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamalarını öğrenmek gerekiyor. Emekli maaşını temmuz zammında  ilk 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi belirleyici olacak. Ayrıca Toplu Sözleşmede memurlara yönelik belirlenen yüzde 3.5’lik zamma ek olarak enflasyon farkının verilmesi söz konusu.

EK ÖDEMELER NE KADAR OLACAK?

Enflasyon verileri ile beraber belirlenen emekli maaşları zamlarına ilaveten ek ödemeler de zamlanabilir. Bu durumda maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere aylığının yüzde 5’i, üstünde olanlara yüzde 4’ü oranında verilen ek ödemeler de artarsa maaşlara hatırı sayılır bir artış yapılır. Türkiye Emekliler Derneğinin talepleri doğrultusunda bu oranın en az yüzde 8-9′ a çıkması isteniyor.

Tahminlere göre; Ek ödeme yüzde 9’a çıkarılırsa, maaşı 2 bin lira olana 80 lira yerine 180 lira, maaşı 2 bin 500 lira olana 100 lira yerine 225 lira ödenecek. 3 bin lira maaşlı emeklinin ek ödemesi 120 liradan 270 liraya, 4 bin lira maaşlının ek ödemesi de 160 liradan 360 liraya yükselecek.

EMEKLİLERE YILDA İKİ KEZ İKRAMİYE

Başbakan Binali Yıldırım, Ramazan ayına sayılı günler kala emeklilere müjdeyi verdi. Uzun süredir gündemde olan emekliye ikramiye konusuna değinen Yıldırım dini bayramlar öncesi emeklilere biner lira ikramiye verileceğini duyurdu. Yıldırım açıklamasında, “Emekli olmadan aylık bağlanan gazilerimiz, şehit yakınlarımız, köy korucularımız var. Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde birer ikramiye vereceğiz. Ramazan Bayramı öncesinde bin lira, Kurban Bayramı öncesinde bin lira. Emeklilerimiz daha fazlasına layık, bunu bilincindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

TEMMUZDA TÜM ÖDEMELER ARTACAK

Sosyal güvencesi olmayan ve geliri düşük olanlara ödenen 65 yaş aylığı da temmuzda artacak. Yüzde 3.52’lik memur zammı tahminine göre, 3 aylık ödeme 825 liraya çıkacak. Evde yaşlı ve engelli yakınına bakanlara sağlanan destek tutarı da temmuzda memur zammıyla artacak. Aylık bin 85 lira olan ödeme, yüzde 3.52’lik zam tahminine göre bin 123 liraya ulaşacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisine temmuzda ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

Kaynak: Haber7.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı