Çalışma Yaşamı

2019 Engelliler Haftası ve Dünya Engelliler Günü Hangi Günlerde ve Ne Zaman?

Dünya Engelliler günü… Evrensel bir gün olan Engelliler Günü’nde dünya çapında organizasyonlar düzenlenir. Sivil toplum kuruluşları ve vakıflar farkındalık yaratacak çalışmalarda bulunur. Peki, Dünya Engelliler günü ve engelliler haftası nedir, ne zaman ortaya çıktı? Engelliler haftası çalışanlara idari izin var mı?

Engellilik Nedir?

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Engelliler Günü ve Engelliler Haftası Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir.

Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

Engelliler Haftası Ne Zaman?

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır. Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işle¬nir. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

  • 10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
  • 11 Mayıs Görmeyenler günü
  • 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü
  • 13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
  • 14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Engelliler günü
  • 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  • 16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.

2019 yılında ise ; 10 Mayıs Cuma ile 16 Mayıs Perşembe günlerini içene alan hafta Engelliler Haftasıdır.

2019 3 Aralık Salı  de Uluslararası Engelliler Günüdür.

Peki, Engelli Çalışanalra İdari İzin Var mı?

Özürlülere ilişkin olarak yayımlanmış 2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi özürlülere iki durumda idari izin hakkı tanımıştır. Genelgenin 3 nolu bölümü şu şekildedir:

“3- Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaktır.” Denildiğinden 2019 Yılı Engelliler Haftasının ilk günü olan 10 Mayıs Cuma günü ile Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık 2019’a denk gelen Salı günü engelli kamu çalışanları idari izinli olacaklar.

 

engellilerdostu-Özel İçerik


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu