Çalışma YaşamıEKPSS

2019 Tamamlanıyor, Halen Kamu Kurumlarına Engelli İşe Alımı ve Engelli Ataması Yapılmıyor!

2019 Yılının sonlarına yaklaşırken, engellilerin merakla beklediği kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik  işe alım ve atama süreci hakkında yetkililerden ses seda yok. İşte bu konu ile ilgili harekete geçilmesi ve engellilerin seslerini duyurmak adına bir şeyler yapılması gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulunan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turan İçli’nin, sosyal medya araclığı ile yaptığı yazılı açıklama aşağıya aynen aktarılmıştır.

Değerli Arkadaşlar

31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleri dolayısıyla Bakanlar Kurulu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bu seçimlere odaklandığından devlet çarkı işlemez olmuştu. Ancak 23 Haziran seçimlerinden sonra çalışmalarına başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi, kısa bir süre çalıştıktan sonra komisyonlarda engellilere ilişkin pek çok yasa tasarısının varlığına ve engelli yurttaşlardan gelen taleplerin yoğunluğuna karşın çalışmalarına son vererek tatile girdi. Konfederasyonumuz bu durumu bir basın toplantısı ile eleştirdi.
Bakanlar Kurulunda da herhangi bir hareket göze çarpmıyor. 2019 yılı içerisinde, yılın tamamlanmasına çok az bir süre kalmışken hala herhangi bir işe alım veya atama söz konusu değil. Bakanlar Kurulunda yapılacağı söylenen değişiklikten olsa gerek, Engellilerden Sorumlu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı herhangi bir açıklama yapmıyor. Yüzlerce engelli yurttaşımız haklı olarak sorunlarının çözümü için telefonla beni arıyor ve Bakanlığı sıkıştırmamızı talep ediyorlar. Bugüne dek bu taleplere yaz dönemi olması ve sonuç alamayacağımızı bilmemiz nedeniyle olumlu yanıt veremedik. Ancak eylül ayına girmiş bulunuyoruz. 1 Ekim tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına başlayacak. Şimdi harekete geçmemizin tam zamanıdır.

Haftalar öncesinden randevu istediğimiz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk bu talebimize olumlu yada olumsuz herhangi bir yanıt vermedi. Kendisine bir mektup yazarak 9-13 Eylül tarihleri arasında randevu verilmemesi halinde Bakanlık önünde basın açıklaması yapacağımızı bildirdik. Randevu talebi karşılıksız kalırsa mutlaka Bakanlık önündeki basın açıklamamızı yapmamız gerekir. Katılımın fazla olması halinde sonuç alma olasılığımız yüksektir. Katılım çok düşük olursa Bakanlık bundan böyle bizi ciddiye almayacaktır. Bu nedenle bir seferberlik ilanı zorunludur.
Sizleri 13 Eylül 2019 Cuma günü saat 11.00’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde yapacağımız basın açıklamasına ve duruma göre gelişecek eylemlere katılmaya çağırıyorum. Çabalarımız sadece sizin içindir. Kendi sorunlarınıza sahip çıkarsanız başarı kaçınılmazdır. 03.09.2019
Av. Turhan İçli
Engelliler Konfederasyonu Başkanı


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu