engellilerdostu.com | Engelliler İçin Sosyal İçerik Platformu

2020 Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

2020 Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Kamu ve özel bankalar tarafından sunulan engelli konut kredisi ilse düşük faiz oranları sunulmaktadır. Uzun vadeli, düşük faizli kredi ile engellilerin ev sahibi olmasında kolaylık sağlanmaktadır. 

Engelli Konut Kredisi Veren Bankalar

Engelliler için hayatın her alanında tanınan pozitif ayrıcalıklar ev sahibi olurken de tanınmaktadır. Kamu ya da özel bankalar ile PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden kredi kullanmak mümkündür.  Engelliler konut kredisi kullandığı bankaya engelli maaşını taşımalı ve maaş bankası ile kredi kullandığı banka aynı olmalıdır. 

Akbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Aktifbank, Vakıfbank, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası, Deniz Bank, ING Bank, Yapı Kredi, Garanti, Burgan Bank, TEB bankalarından engelliler için konut kredisi finansmanı sağlanmaktadır. 

Katılım bankaları tarafından engelliler için sıfır faiz ile tüketici kredisi sunulmaktadır. Engelli vatandaşlar Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans Katılım ve Vakıf Katılım Bankası üzerinden sıfır faiz ile tüketici kredisi alabilecektir. Ancak bu krediyi almak için sağlanması gereken şartlar daha ağırdır. Bu nedenle başvuran kişilerden az sayıda kişiye çıkmaktadır. 

Kimler Engelli Konut Kredisi Kullanabilir?

Engelli konut kredisi alma şartları sağlandıktan sonra yukarıdaki tüm bankalardan kredi kullanmak mümkündür. Şu şartları sağlamak gerekir:

Hangi Belgeler İstenir?

Bankaya giderek engelli konut kredisi başvurusu yapmanız halinde bazı belgeler istenecektir. Şu belgeleri önceden hazırlayarak yanınıza almalısınız:

Yukarıdaki belgelerin teslimi ile engelli kişinin ne kadar konut kredisi kullanabileceği, faiz oranı ve vadesinin ne olacağı gibi detaylar belirlenecektir. Başvuru yapılarak değerlendirmeye alınacaktır. Her bir bankanın engelli konut kredisi için aradığı başvuru şartları farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bankaların tek tek istediği şartları inceleyebiliriz. 

Ziraat Bankası Başvuru Şatları

Ziraat bankası’ndan kredi kullanmak isteyen engelliler şu şartları sağlamalıdır:

Engelli vatandaşlara kredi sunmanın yanı sıra hizmetlerinde indirim sağlamaktadır. 18 yaşından büyük aile üyelerine bireysel emeklilik planlaması yapılmaktadır. 

Halkbank Başvuru Şartları

Halkbank’tan engelli konut kredisi kullanmak isteyen kişiler şu şartları sağlamalıdır:

Diğer bankalar da bu şekilde benzer şartların sağlanmasını istemektedir. Her bir engelli hangi bankadan kredi kullanmak istiyorsa o bankaya giderek bizzat görüşmelidir. Başvuru şartları, gerekli belgeler, faiz oranları ve vade seçenekleri sunularak karar verilmesi sağlanacaktır. Engelli konut kredisi almak için gerekli belgeler sunularak krediniz onaylanacaktır. 

Engelliler TOKİ’den Ev Alabilir mi?

TOKİ tarafından yapılan konutların yüzde 5’i engelliler için ayrılmaktadır. Böylece engelliler faizsiz kredi alabilecektir. Başvuru yapan engelli adaylar incelenerek şartları sağladıkları belirlenecektir. Bu adayların kendisi arasında kura çekilecektir. Kurada ismi çıkanlar gerekli ödemeyi yaparak ev alabilecektir. Bu kişiler de konut kredisi kullanabilir. TOKİ’den ve almak isteyen engelliler şu şartları sağlamalıdır.

PTT Engelli Konut Kredisi Şartları Nedir?

PTT Bank hizmeti ile engelliler için konut kredisi verilebilmektedir. Engelli kişi şu belgelerle başvuru yapabilir:

 

Exit mobile version