Güncel

2020 Engelli Pasaport İşlemleri ve Fiyatları Ne Kadar?

2020 Engelli Pasaport İşlemleri ve Fiyatları Ne Kadar?

2020 engelli pasaport başvurusu işlemleri ile engeli olmayan bireyler arasında bir farklılık yoktur. Engeli olmayan bireylerden farklı olarak sadece engelli olduğunun beyan edilmesi ve bunu gösterir sağlık raporunun sunulması gerekmektedir. Pasaport almak isteyen engelliler aşağıdaki aşamaları takip ederek pasaport başvurusu yapabilirler. 

Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Engelli bireylerin pasaport başvurusu esnasında yanlarında bulundurmaları gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Engel durumunu gösterir sağlık kurulu raporu
 • Eğer engelli birey öğrenci ise öğrenci belgesi
 • Nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi
 • Pasaport defteri için ödenen ücreti gösteren dekont
 • 1 adet yakın zamanda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Muvafakat belgesi (engelli bireylere verilen)
 • Eğer görev için gidilecekse görev onayı verildiğine dair belge

engelli pasaport

Engelli Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışına çıkmak isteyen engelli vatandaşlarımız ve aileleri engelli pasaport başvurusu nasıl yapılır sorusunu sıkça soruyor. Başvuru yapmadan önce pasaport harcının ve defter bedelinin ödenmesi gereklidir. Hususi ve hizmet damgalı olan pasaportlar için harç bedeli ödenmemekte ancak diğer pasaport türleri için bu iki bedel de ödenmek zorundadır. Bu parayı yatırmadan pasaport başvurusu yapmak mümkün değildir. 

Pasaport harcı ile defter bedelinin yatırılabileceği kanallar aşağıdaki gibidir: 

 • PTT şubeleri
 • Anlaşmalı banka şubeleri
 • https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden 
 • Vergi dairesi müdürlüklerinden

harç ve defter bedelinin ödenmesinin ardından muhakkak dekont alınmalıdır. Sadece internet üzerinden ödeme yapanlardan dekont istenmeyecektir. Zira bu kişilerin ödeme yaptığı sistem üzerinden görünmektedir. 

Pasaport Başvuru Harcı ve Defter Bedeli Ne Kadar?

Engelli pasaport ücreti ile diğer bireylerin arasında bir fark yoktur. Hususi ve hizmet damgalı pasaportların dışında kalan pasaportlar için ödenecek ücretler aşağıdaki gibidir. Pasaport başvuru bedeli yatırıldıktan sonra başvuru yapmaktan vazgeçilirse ücret geri alınabilmektedir. Ancak başvuru yaptıktan sonra vazgeçilmesi halinde ücretler iade edilemiyor. Başvuru yapmaya kesin kararlı olunması halinde ücretlerin yatırılması daha doğru olacaktır.  Aşağıdaki ücretler 2020 yılına ait olup her sene fiyatlarda güncelleme yapılmaktadır.

Süre Harç Defter Toplam
6 Ay 208,30 TL 160,00 TL 368,30 TL
1 Yıl 304,40 TL 160,00 TL 464,40 TL
2 Yıl 497,00 TL 160,00 TL 657,00 TL
3 Yıl 705,90 TL 160,00 TL 865,90 TL
4-10 Yıl 994,80 TL 160,00 TL 1154,80 TL

 

pasaport-nasil-alinir

Pasaport Başvuruları Nereye Yapılır?

Engelli pasaport başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı başvurulacak pasaport türüne bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Öncelikle başvuru yapmadan evvel randevu almanızı sizlere tavsiye ederiz. Zira nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri yoğun olabiliyor ve uzun süreler boyunca beklemeniz gerekebilir. Pasaport randevusu ise https://randevu.nvi.gov.tr adresinden alınabilir. Ayrıca ALO 199 hattını arayarak da randevu alınabilir.

Randevu aldıktan sonra umumi pasaportlar için il ve ilçe nüfus müdürlüklerine gidilebilir. Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için ise sadece il nüfus müdürlüklerine gidilebilir. Yurtdışında pasaport başvurusu yapanlar ise ülkemizin yurtdışındaki temsilciliklerine başvuru yapmalıdır. 

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu