Çalışma YaşamıGüncelSosyal Hak ve Yardımlar

2020 Yılı Engelliler Haftası ve Dünya Engelliler Günü Ne Zaman?

2019 Yılını geride bırakırken 2020 Yılına ait belli başlı bilgiler akıllara gelmekte ve akıllara gelen bu bilgilerin kafalardaki meşguliyeti de bir taraftan giderilmek isteniyor. Bunlardan bir tanesi de 2020 Yılı Engelliler Haftası ve Dünya Engelliler Günü Ne Zaman? Hangi Günlerde gelin hep beraber inceleyelim…

Engelliler Haftası ve Dünya Engelliler Günü Dünya çapında organizasyonlar ile sivil toplum kuruluşları ve vakıflar farkındalık yaratacak etkinliklerde bulunuyor.

Engellilik Nedir?

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Dünya Engelliler Günü ve Engelliler Haftası Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde Dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir.

Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

Engelliler Haftası Ne Zaman?

Engelliler Haftası 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır. Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışI

11 Mayıs Görmeyenler günü

12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü

13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü

14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Engelliler günü

15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü

16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.

2020 Yılı Engelliler Haftası Ne Zaman ve Hangi Günlerde?

10 Mayıs Pazar ile 16 Mayıs Cumartesi günlerini içene alan hafta Engelliler Haftasıdır. Engelliler haftasını içine alan tarih ve günler: 10 Mayıs Pazar, 11 Mayıs Pazartesi, 12 Mayıs Salı, 13 Mayıs Çarşamba, 14 Mayıs Perşembe, 15 Mayıs Cuma ve 16 Mayıs Cumartesi’dir.

2020 Yılı itibariyle Engelliler Haftasının hangi günlere denk geldiğini anlatmaya çalıştık. Peki, 2020 Yılı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü hangi güne denk geliyor. Hemen söyleyelim. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü 2020 Yılı itibariyle Perşembe günü dür.

Peki, Bu Günlerde Engelli Çalışanlara İdari İzin Var mı?

Özürlülere ilişkin olarak yayımlanmış <a href=”https://www.basbakanlik.gov.tr/genelge_pdf/2002/2002-0320-20515.pdf”>2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi</a> özürlülere iki durumda idari izin hakkı tanımıştır. Genelgenin 3 nolu bölümü şu şekildedir:

“3- Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaktır.” Denildiğinden 2020 Yılı Engelliler Haftasının ilk günü olan 10 Mayıs Pazar günü ile Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık 2020’ye denk gelen Perşembe günü engelli kamu çalışanları idari izinli olacaklar.

 

engellilerdostu-Özel İçerik


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı