KredilerSosyal Hak ve Yardımlar

2022 Engelli Maaşı Alana Kredi: Nasıl Başvurulur? Kimler Alabilir?

2022 Engelli Maaşı Nedir, Kimler Başvurabilir? 2022 Engelli Kredisi Şartları Nelerdir? 2022 Engelli Maaşı Alanlar Ne Kadar Kredi Kullanabilirler?

2022 Engelli maaşı veya bir başka ismi ile 2022 aylığı olarak bilinen maaşı alan kimseler, engellilerin yanı sıra bakıma muhtaç kimselerden de oluşabilmektedir. Bu maaştan alan kimselerin ise en çok merak ettikleri konuların başında 2022 engelli maaşı alan kredi çekebilir mi sorusu gündeme gelmektedir. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte 2022 maaşı alan kimseler kredi çekebilmek mümkün hale gelmiştir.

2022 Engelli Maaşı Alana Kredi Çıkar mı?

2022 Engelli Maaşı Nedir, Kimler Başvurabilir?

2022 sayılı kanun ile yasalaştığı için engelli maaşı 2022 maaşı olarak da bilinmektedir. Bakıma muhtaç olan ve engelli olan kimselere destek sunmak için devlet tarafından verilen maaş türüdür. İçerik olarak ise üç farklı başlığa ayrılmıştır; engel oranı yüzde 70  ve üzerinde olan kimselere, engelli oranı yüzde 40 – 69 arasında olan kimselere ve 18 yaş altında olan kimselerin yakınlarına verilmektedir. Yakın zamana kadar 3 ayda ödenen engelli maaşları yapılan düzenlemeler ile birlikte her ay ödenmeye başlanmıştır.

2022 Engelli Kredisi Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alan kimselerin 2022 engelli kredisi almak için belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı bankalara yapılacak 2022 engelli kredisi şartları şu şekilde belirlenmiştir;

 • Başvuru yapacak adayın zihinsel engelli olmaması gerekmektedir.
 • 2022 engelli maaşının kişinin kendi üzerinde olması gerekmektedir.
 • Daha önce bankalar ile herhangi bir işlem, kredi, kredi kartı vb. kullanımı olduysa kara listeye düşmemesi, kredi notunun yüksek olması gerekir.
 • Halihazırda almış olduğu engelli maaşı üzerinde herhangi bir haciz, ipotek vb. bulunmamalıdır.

Bu şartların yerine getirilmesi sayesinde engelli maaşı ile kredi çekmek mümkün olmaktadır. Ancak bazı durumlarda kişinin genel sağlığı iyi değilse, yakın zamanda vefat etmesi muhtemel ise ve bu durum doktor raporu ile kesinleşmiş ise kredi verilmemektedir.

2022 Engelli Maaşı Alanlar Ne Kadar Kredi Kullanabilirler?

2022 engelli maaşı alanların kullanacakları kredi miktarı tıpkı diğer işlemlerde olduğu gibi taksit ödemelerinin yüzde 50’yi geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır. Başka bir deyişle aylık gelirin sadece yüzde 50’si kredi ödemesi olarak ayrılabileceğinden çekilecek kredi tutarının da hesaplaması bu oran üstünden yapılabilmektedir.

Engelli maaşları engel oranına göre değişkenlik gösterdiği için bu noktada hesaplama yapmak istiyorsanız, örneğin 1000 TL düzenli şekilde aylık alıyorsanız bunun yüzde 50’si yani 500 TL’si kredi taksitlerini ödemek için ayrılabilmektedir. Kredi verecek kuruluş da bu tutar üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi belirlemektedir. Ancak üst limitleri alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

2022 Engelli Maaşı ile Kredi Çekilecek Bankalar

2022 engelli maaşına kredi veren bankalar son düzenlemeler ile birlikte pek çok banka olmaktadır. Engelli maaşı düzenli bir gelir olduğu için bankaların kredi verme prensibi gelirin belgelenmesi üzerine olmaktadır. Eğer düzenli bir gelire sahip olduğunuz yani engelli maaşına sahip olduğunuzu belgeliyor iseniz, farklı bankalar üzerinden engelli kredisi çekebilirsiniz. Sunmuş oldukları engelli kredileri ile en çok tercih edilen bankalar şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası
 • Aktif Bank
 • TEB
 • Koç Finans
 • Halkbank
 • Garanti Bankası

Bunun yanında PTT üzerinden de engelli kredisi başvuru yapabilirsiniz ve bu sayede daha kolay şekilde kredi başvurunuzu sonuçlandırabilirsiniz.

PTT ile Engelli Maaşı ile Kredi Çekmek

PTT engelli maaşı kredisi çekmek diğer bankalara doğrudan başvuru yapmak yerine kolay olduğu için sık tercih edilen bir yöntemdir. PTT bu durumda yine aracı olmakta ancak bankalara daha fazla güven verildiği için PTT üzerinden yaptığınız başvurularda daha iyi sonuç almanız muhtemeldir. PTT üzerinden başvuru yapmak için şu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir;

 • En az yüzde 40 oranında engelli olduğunuza dair ilgili sağlık kuruluşlarından heyet raporu almak,
 • 18 yaşın üzerinde bulunmak,
 • 2022 engelli maaşı aldığınızı gösteren belge,
 • Başvuru yapacak kişinin kendisinin başvuruda bulunması, daha önceden ödenmemiş herhangi bir borcunun bulunmaması, kredi borcu erteleme talebinde bulunmaması,
 • Aldığı engelli maaşı üzerinde haciz konulmamış olması,
 • Kredi notunun kredi çekecek seviyede olması.

Bu şartları yerine getiren engelli maaşı sahipleri en yakın PTT şubesine giderek, gişelerden kredi başvurusunda bulunabilirler. PTT üzerinden başvuruda bulunmak işlemleri daha hızlı hale getirdiği için daha kolay bir şekilde kredi çekmenizi olanaklı kılacaktır.

2022 Engelli Maaşı Kredi Çekilirse Kesilir mi?

Bankalardan kredi çekmek için gelir belgesinin olması gerekmektedir. Engelli maaşı düzenli olarak bir gelir yerine geçtiği için kredi çekmek için diğer şartların da sağlanması halinde yeterli kabul edilmektedir.

Engelli maaşı temelde kişinin nakit ihtiyacının giderilmesi için verildiğinden kredi çektiğinde de nakit ihtiyacının bulunduğu göz önünde tutularak herhangi bir kesintiye uğramamaktadır.

Bu bakımdan 2022 engelli maaşı kredi çekildiğinde kesilir mi sorusunun yanıtı olumsuz olmakta, engelli maaşı alanlara yönelik bankaların da düzenledikleri kredi paketlerinden görüldüğü üzere herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak kredi çekmek için engelli kredisi şartlarının da yerine getirilmesini gerektiğini gözden kaçırmamanız gerekmektedir.

Güncel haberler için sosyal medya hesaplarımızı takip edin

https://www.instagram.com/engellilerdostucom/

https://www.tiktok.com/@engellilerdostu.com


makale içeriği alt bilgi

12 Yorum

 1. engellilere tanınan bu haklar daha da genişletilmesini düşünüyorum. ayrıca ptt her yerde olduğu gibi burda da hizmet veriyo tebrik ederim valla

 2. Aslında kredi olarak değil, destek olarak geri ödemesiz yardımlar yapılsa daha güzel olur diye düşünüyorum. Bu zamanlarda maaşlarda da birazcık yükseltme yapılabilir aslında.

 3. Devletimizin böyle yardıma muhtaç kişilere yardım etmesi gerçekten mükemmel Bende bu engelli işlere merak salmış birisi olarak gerçekten engelledi maaşı alan birinin krediye ihtiyacı ne olursa diye düşünüyordum.Ve bu sitede bilgi sahibi oldum teşekkürler

 4. 1.000 TL alan biri 500 TL verebileceğine göre bu düşün miktarda kredi çekebilir demektir ancak yine de kredi verilmesi güzel

 5. ptt bank ı tabrik etmek lazım aslında diger bankalarında engelli vatandaşlara pazitif ayrımcılık yapması lazım

 6. Makaleyi hazırlayanların ellerine sağlık. Engelli kardeşlerimizin düşünülmesi çok güzel olmuş.

 7. engelli arkadaşlarımıza yapılan kredi olayları çok güzel umarım daha çok yardım da bulunabiliriz

 8. Gerçekten cok faydalı bir yazı olmuş. Uzun zamandır bu tür sorulara cevap arıyordum. Sayenizde bilgilenmiş oldum. Çok teşekkürler.

 9. Evet biz engelli maaşı alıyoruz fakat kredi çekmeye ihtiyacımız var.Bende araştırayım dedim bu sitede herşey bulunduğu gibi buda vardır dedim ve araştırdım gerçektende varmış bilgi sahibi oldum teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu