Engelli Maaşı

2022 Engelli Maaşı Alanlara Müjde

Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak? Engelli Maaşı Kimlere Verilir? Engelli Maaşını Kesen Durumlar Nelerdir? Engelli Maaşı Alabilmenin Şartları Nelerdir? Engelli Maaşı Başvurusu?

engelli maaşı alanlara müjde

2022 Engelli Maaşı Alanlara Müjde

2022 engelli maaşı alan vatandaşlar için müjde… Engel durumu olan ve yaşamını başkalarına başlı olarak yaşamak zorunda kalan veya bakacak kimsesi olmayan, bakımını bir şekilde eksik ya da zor şartlar altında kendi başına karşılamak zorunda olan engelli bireylerimize devletimiz tarafından ve bazı kurum-kuruluşlar aracılığı ile maddi yardımlar verilmektedir.

Asgari ücret ve diğer memuriyet maaşı alan vatandaşlarımız, 2022 yılının son günlerine yaklaşmakla beraber zam beklentisi içine girmişlerdir. Hal böyle iken, asgari ücretle beraber doğru orantılı olacak şekilde engelli maaşları için de zam yapılması planlanmaktadır. Peki engelli maaşları ne kadar olacak? Zam miktarları nasıl hesaplanacaktır?

Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak? 

engelli maaşı alanlara müjde

2022 son aylarına girmeye yakın olan şu dönemlerimizde, emektar vatandaşlarımız ve engelli bireylerimiz yapılacak olan zamların ne kadar olduğunu araştırmaktadır. Asgari ücretin ne kadar olacağı belirli değil iken yapılan tahminler ise yedi bin civarını bulabileceğini ifade etmektedir. Engelli maaşları da asgari maaş üzerinden oranları hesaplanarak artacaktır. 

Engelli maaşları için verilecek olan miktar ne kadar olacak konusunda bir fikir ya da tahmin henüz yoktur. Aralık ayının son günlerine doğru bu konuda da bir netlik olacaktır. Güncel engelli maaşları ise;

 • Yüzde kırk ile yüzde altmış dokuz arası raporlu olan vatandaşlarımız için 1.124 lira,
 • Yüzde yetmiş ve üzeri raporlu olan vatandaşlarımız için ise 1.678 liradır. 

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

engelli maaşı alanlara müjde

Engelli maaşları, kendi bakımını tek başına yapamayan veya yapmakta zorluklar çeken, kişisel-özbakımlarını yapamayan, yeme-içme gibi yaşamsal faaliyetlerini yapabilmek için destek almak zorunda kalan, süreli veya süresiz; en az yüzde kırklık, sağlık kurulu tarafından tam teşekküllü hastanelerden alınan raporlu vatandaşlarımıza verilir. Engelli maaşları, belirli şartlar sonucunda kesilebilmektedir ve engelli maaşı belirli şartlar sonucu alınabilmektedir. 

Engelli Maaşını Kesen Durumlar Nelerdir?

Engelli maaşları, hastalık durumunun ölüm ile sonuçlanması, raporun bitmesi, hastalık durumunun iyileşmesi, engelli bireyin engel raporunun yüzde kırkın altına düşmesi gibi durumlar söz konusu olur ise kesilmektedir. Bir diğer neden de engelli maaşı alan vatandaşın maddi anlamda yüksek gelir veya nafaka alması, başka kurum ve kuruluş üzerinden ekstra gelir ve güvence alması da maaşın kesilmesine sebebiyet vermektedir. 

Engelli Maaşı Alabilmenin Şartları Nelerdir?

engelli maaşı alanlara müjde

Engelli maaşı alabilmek için belirli şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartlar ise;

 • En az yüzde kırklık bir rapora sahip olmak,
 • Gelir durumunun veya güvencenin olmaması, 
 • Hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte biri altında olması,
 • Engelli bireyin kişisel bakımlarını ve ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması.

Engelli Maaşı Başvurusu?

Engelli maaşı alabilmek için sağlık kurumları aracılığı ile alınmış olan en az yüzde kırklık olan raporlar ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında;

 • Engelli bireyin kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Gelir durumunu beyan eden belge,
 • En az yüzde kırklık engelli raporu,
 • Başkası başvuru yapacaksa vekalet belgesi,
 • İkametgâh kâğıdı,
 • Engelli bireyin vesikalık fotoğrafı.

Engelli Maaşı Sorgulama Ekranı?

Engelli maaşı alan bireylerimiz, her ayın beşi ile ayın dokuzu arası paralarının yatıp yatmadığını kontrol edebilirler. Engelli maaşınızı e-devlet üzerinden inceleyebilirsiniz. E-devlet engelli maaşı sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

İlgili başlıklar

Engelli maaşı alanlara müjde;

Cumhurbaşkanından engellilere müjde!

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // TİKTOK /// İNSTAGRAM /// news.google.com


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu