Sosyal Hak ve Yardımlar

2022 Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir: Nasıl İtiraz Edilir?

Engelli Maaşı Nedir? 2022 Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli Maaşı nedir?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli Maaşı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarından belli bir oranda engele sahip olduğunu ispatlayan engelli bireyler 2022 sayılı yasa ile engelli aylığı almaya hak kazanırlar. 2023 yılında engelli bireyler 2022 engelli maaşı alımlarının hangi durumlarda kesileceğini merak ediyor. Sizlere bu yazımızda ‘2022 engelli maaşları hangi hallerde kesilir?’ sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. 

2022 Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?
2022 Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

Belirli bir engel oranına sahip ve hayatını geçindirebilmek için herhangi bir gelire sahip olmayan engelli bireylere 2022 engelli maaşı devlet tarafından takdim edilmektedir. Devlet belirli koşullar altında engelli bireylere sağladığı bu ayrıcalıkları devam ettirmekte, sadece istisnai durumlar haricinde maaşı kesmektedir.

2022 Engelli Maaşı Neden Kesilir?

2023 yılı içerisinde de engelli bireylere devlet tarafından 2022 engelli maaş ödemeleri devam ediyor. Bu maaşının kesilme durumları şu şekildedir;

  • Engelli bireyler ikamet ettikleri adresi değiştirirler ve başka bir yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na tabii olurlarsa ve bunu ilgili kuruma beyan etmedikleri takdirde 2022 engelli maaş kesintiye uğrar. Engelli bireylerin aynı ilçe içerisinde yaptıkları adres değişiklikleri sonucunda engelli maaşları belli bir süre kesilmez. Maaşın devam etmesi için nüfustan adres değişikliği yapmanız ve bunu da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmeniz gerekir.
  • 2022 engelli maaş alan bireyin hayatını kaybetmesi sonucunda maaş alım hakkı kesilir. Eğer engelli birey hayatını kaybetti ve yakınları da bunu devlete bildirmedi ise aldığı maaş tutarı yasal faizi ile ödetilir.
  • Engelli birey 2022 engelli maaşı almak istemediğini yazılı bir şekilde beyan ederse kendi isteği neticesinde 2022 engelli maaşından faydalanamaz.
  • Engelli birey ilgili heyetin kararı sonucunda muhtaç olmama durumu ile karşı karşıya kalırsa bu durumda devam eden 2022 engelli maaşı kesintiye uğrar.
  • Hayatını devam ettiren engelli bireyin ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarından aldığı engelli raporunda engel oranı %40’ın altına düşerse halihazırda almış olduğu 2022 engelli maaşları kesilir.
  • Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan ve belli bir engel oranına sahip olarak gelir elde edemeyen engelli bireylere devlet tarafından 2022 engelli maaşı verilir. Eğer engelli kişilerin 2022 engelli aylıkları devam ederken SGK’lı olarak bir işe başladıkları durumunda engelli maaş otomatik olarak kesintiye uğrar.

eğer 18 yaş altı engelli birey yakını olarak özürlü maaşı alıyorsanız engelli kişinin 18 yaşını doldurması ile birlikte artık bu maaşı alamazsınız çünkü 18 yaş altı ve 18 yaş üstü engelli maaşı alabilmek için kriterler farklıdır ve devlet tarafından maaş ödemeleri farklı tutarlarda gerçekleştirilir.

 

Bağlanan aylıklar, hak sahiplerinin;

a) Ölümü,
b) Türk vatandaşlığından çıkması, çıkarılması, yabancı memleket uyruğuna girmesi (Türk Vatandaşlığını muhafaza edenler hariç),
c) Muhtaçlığın kalkması,
d) Özürlü olması nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması,
e) Bir akitle hakiki veya hükmi şahıslar tarafından bakım altına alınması,
f) Daimi olmayan sakatlık oranının %40’ın altına düşmesi,
g)Evlenmesi sebebiyle muhtaç durumdan çıkması,
h)Özürlü yakınından dolayı aylık alanlarda, özürlünün 18 yaşını tamamlaması yada ölümü,

Hallerinde, bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilmektedir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın news.google.com


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

  1. Eşim çalışmıyor ev anımı 4000tele yardım veriliyormuş üç çocuğum var eşim için para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin

  2. 3 çocuğumuz var evimiz yıkıldı kiradayız drumun zayıf çalışmıyorum yardım etmenizi rica ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu