Engelliler Dostu

2023 Engelli Araç Limiti Ne Kadar Olacak

2023 Engelli Araç Limiti Ne Kadar Olacak? Engelli Raporuyla Alınabilecek Araçlar 2023

2023 Engelli Araç Limiti Ne Kadar Olacak?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

2023 Engelli araç limiti en son belirlenen rakamlara göre alt limit 500.000 TL olarak işlem görecektir. Bu belirlenen rakam her sene güncellenmektedir. Çünkü araç satışlarındaki fiyatlar belirli zaman aralıklarında değişir. Bu sebepten dolayı maksimum rakamın da güncellenmesi beklenmektedir. Engelli araç alımında 2023 yılı için belirlenen maksimum sınır 1.400.000 TL olarak bilinir. Bu rakamın üzerindeki araçlara ÖTV indirimi uygulanmaz. 

2023 Engelli Araç Limiti Ne Kadar Olacak
2023 Engelli Araç Limiti Ne Kadar Olacak

Engelli kişiler maksimum sınıra ulaşan rakam dahilinde araç alımı gerçekleştirebilir. 500.000 TL ile 1.400.000 TL arasında araç alımı yapılabilir. Her marka araç türü tercih edilebilir. Engelli kimseler için herhangi bir vergi ödemeden belirtilen fiyat aralığında istenilen araç alınabilir. Araç alımı için engelli kimselerin mutlaka geçerli bir engelli raporu bulunması gerekir. Raporun geçerlilik tarihi dolmamalıdır. 

Araç alımlarında engelli kişilerin limiti son belirlenen rakamlarıyla birlikte engelli vatandaşların yararlanabileceği şekilde düzenlenmiştir. Engelli araç alımları 2023 yılı içerisindeki net rakamlarıyla birlikte araç sahibi alacakları yakından ilgilendirir. Araç alırken sunulan şartlar ve detayları ayrıntılı şekilde öğrenmeniz gerekir. Ayrıca engelli kişiler Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı tarafından yapılan destekler kapsamında kanunda geçen vergi indiriminden yararlanır. 

Vergi indiriminden muaf tutulan engelli vatandaşlar 2023 yılı içerisindeki belirlenen fiyat aralığında herhangi bir marka aracı satın alabilir. MTV ve ÖTV ödemeden araç alabilmelerine imkan tanınır. Araç alım limitleri güncellenen rakamlarıyla her sene değişkenlik gösterir. Hem vergilerdeki değişkenlik hem de araç fiyatlarındaki farklılık limiti günceller.

Engelliler için kanunda geçen vergi indirimi muafiyeti araç alımlarında geçerlidir. 0 km araç alımında ÖTV ödenmez. Fakat ikinci el araç alımlarında herhangi bir indirim uygulanmaz. İndirim oranı sadece belirlenen tutar aralığında tercih edilecek araçlarda ÖTV muafiyeti ile birlikte mümkün olur. ÖTV indiriminden muaf tutulmak için engelli vatandaşların mutlaka güncel engelli kartı ve raporunun bulunması gerekir. Rapor durumunun güncel tarihlerde olduğu incelenir. 

Başvuru sırasında engelli olduğunuzu kanıtlar niteliğinde kimlik kartınızla birlikte işlem yapabilirsiniz. Hem Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası hem de engelli kimlik kartıyla işlem yapabilmenize imkan tanınır. Buna ek olarak minimum %40 oranındaki engelli raporu ile birlikte araç alımına başvuru yapılabilir. Araç alırken aklınızda olması gereken birtakım hususlar şu şekildedir;

  • En az %40 oranındaki engele sahip kişiler ÖTV indiriminden yararlanabilir
  • Engelli kişi 18 yaşından küçükse aile bireyleri işlem yapabilir
  • Tercih edilecek araç 2023 yılında belirlenen alt ve üst limit içerisinde olmalıdır
  • Engelli kişinin aracı rahatlıkla kullanabilmesine imkan tanıyacak birtakım donanımlar araç içerisinde bulundurulmak zorundadır
  • Güncel tarihli raporun araç alımında ilgili yetkiliye verilmesi gerekir
  • Engelli vatandaş aracı aldıktan beş sene sonraya kadar aracı kimseye devredemez veya satamaz

Belirtilen birtakım hususlar neticesinde ayrıntılı bilgiyi bakanlığa gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Ayrıca buna ek olarak vatandaş temsilcisini arayarak ÖTV indiriminin hangi koşullarda yapılabileceğini sorabilirsiniz. Tercih edeceğiniz otomobil markasıyla birlikte iletişim halinde olarak size uygun olan rakamları inceleyebilirsiniz.

Ekonomik ve cazip olan fırsatları değerlendirirken markanın sunduğu teklifleri bütçenize uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Her otomobil markasındaki kampanyalar belirli dönemlerde güncellenir. Ayrıca bazı markalar engelli vatandaşlara yönelik kampanyalar düzenler. Bu kampanyaları ve fırsatları kaçırmadan kendi ekonominizi uygun araca kolayca karar verebilir ve ÖTV ödemezsiniz.

Engelli Raporuyla Alınabilecek Araçlar 2023

Engelli raporuyla alınacak araçlar alt ve üst limite uyulduğu sürece herhangi bir markadan seçilebilir. Markanın ya da modelin araç alımında herhangi bir kriteri bulunmaz. Tek aranan kriter alt ve üst sınıra uymaktır. Çünkü alt ya da üst sınıra uyulmazsa ÖTV indiriminden yarar sağlanamaz. Bu sebepten dolayı ÖTV indirimi uygulanmasını istiyorsanız mutlaka limitleri göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. 

Seçim yaparken ayrıca 0 km araç seçimlerinizde araç içerisinde engelli kişinin rahatlıkla aracı kullanabilmesine imkan tanıyacak birtakım donanımların sonradan eklenmesi gerekir. Aracı almak isteyen engelli kişi 18 yaşından küçük olduğu durumlarda ailesi ile birlikte işlemler yapabilir.

 

Bu durumda engelli kişi 18 yaşına gelene kadar sorumluluk ailede kalır. Daha sonra 18 yaşına gelen birey arabayı kendi üzerine alabilir. Buna ek olarak engelli vatandaşların kullanımına uygun birtakım donanımlar eklenmezse trafik cezası verilir. 

Engelli raporuyla alınabilecek araçlar otomobil tarzı ya da yük taşımacılığı için kullanılabilecek araçlardır. İster binek otomobil ister işiniz için tercih edebileceğiniz bir araç seçebilirsiniz. ÖTV indiriminden yararlanmak için aranan tek şart en az %40 oranındaki engel raporudur. Rapor durumunu ve minimum ile maksimum araç alım limiti tutarını belirlediğiniz sürece istediğiniz modeli tercih edebilirsiniz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com

Engelli hakları ve engellilerle ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu