Engelliler Dostu

2023 Engelli Araç ÖTV İndirimi

2023 Engelli Araç ÖTV İndirimi! 2023 Engelli ÖTV İndiriminden Kimler Faydalanabilir? ÖTV Muafiyeti Araç Üst Limiti Ne Kadar?

2023 Engelli Araç ÖTV İndirimi

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Devletimiz, engelli vatandaşlarına bazı sosyal ve maddi yardım kampanyaları yürütür. Bu sosyal ve maddi yardım projelerinin asıl amacı ise, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sosyal bir devlet olma özelliğini desteklemek amacı ile yapılır. Yapılan bu yardım projesinin büyük bir kısmı da engelli vatandaşlarımızı kapsar.

Engelli vatandaşlar için yapılan yardımlardan birisi de araç alırken uygulanan ÖTV yani özel tüketim vergi indirimidir. Yapılan bu indirim amacı, engelli vatandaşların kimseye ihtiyacı olmadan kendi ulaşımlarına çok fazla para vermeden kullanmalarıdır. Üstelik yapılan bu yardımlar, engellilerin araç alımını desteklerken, onları sosyal hayatın içine daha fazla karışmasını sağlamaktadır.

2023 Engelli Araç ÖTV İndirimi
2023 Engelli Araç ÖTV İndirimi

2023 engelli araç ÖTV indirimi kapsamına girecek olan vatandaşların ve sahip oldukları engelli raporlarının en az yüzde kaç olması gerektiğine dair beklenen açıklama devlet tarafından yapıldı. Bu yazı dizimizde bu konu hakkında merak ettiğiniz her konunun cevabına ulaşabilecek ve bu konu hakkındaki tüm detayları öğrenebileceksiniz. Bu konu hakkındaki tüm bilgileri https://www.sigortam.net/engelli-raporu-ile-arac-nasil-alinir bu belirttiğimiz linke tıklayarak saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

2023 Engelli ÖTV İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Devletin uygulamakta olduğu bu sosyal ve maddi yardım projesinden faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar, 2023 engelli araç ÖTV indiriminden kimler faydalanabilir sorusuna verilecek en doğru cevabı arıyor. Bu özel tüketim vergisinden yarar sağlayacak olan engelli bireyler devlet tarafından şu şekilde belirlenmiştir;

  • Aracı alacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması,
  • Engel oranı %90 ve üzerinde olan kişiler özel tüketim vergisinden tamamen muaf olurlar,
  • Bireyin engellilik yüzdesi, % 40 ve %69 arasında olanlar ise sıfır araç alımında % 26,3 oranında ÖTV vergisi öderler,
  • Engel oranı 5 40 ve % 69 oranında bulunanların, engelli belgesinde sürücü belgesi alabilir ibaresinin bulunması,
  • Belirlenen bu engellik yüzdeleri, tam teşekküllü bir hastaneden alınacak rapor ile kanıtlanmak zorundadır.
  • Alınacak olan engelli raporunda, tertibatlı olmaksızın araç kullanabilir ibaresinin bulunması,
  • % 90 ve üzeri engel raporu bulunan kişilerin H sınıfı ehliyeti bulunması,
  • H sınıfı ehliyet almadan önce, engelli bireyin A ve B sınıfı ehliyetlerinin bulunması
  • Engelli raporu bulunan kişinin raporunda, durumuna göre ‘ otomatik vitesli araç kullanabilir ‘ ya da ‘otomatik vitesli araba kullanamaz ‘ notunun yetkili kişi tarafından belirlenmesi,
  • Belirtilen bu engelli raporunu alabilmek için kişinin en az % 40 oranında uzuv kaybının olması

Devlet tarafından bu vergi indirimden faydalanmak isteyen kişilerin uygulaması gereken adımlardır.

Özel tüketim vergisi olan ÖTV’nin oranı ise, aracın motor silindir hacmine göre değişiklik gösterir. Sahip olmak istediğiniz aracın türüne ve markasına göre, aracın özel tüketim vergi oranı % 45 ile % 225 oranında değişir. Engelli vatandaşlar ise, sahip oldukları engelli yüzdelerine göre bu özel tüketim vergisinden muafiyet sağlayabileceklerdir.

ÖTV Muafiyeti Araç Üst Limiti Ne Kadar?

Gerekli olan tüm şartları yerine getiren engelli bireyler, araç satın almak için, ÖTV muafiyeti araç üst limiti ne kadar sorusunun cevabını arıyorlar. Beklenen cevap ise devlet tarafından açıklandı.  Uygulanan yeni oranlara göre, özel tüketim vergisi muafiyetli araç alımında belirlenen limit, 1 milyon 4 bin Türk Lirası olarak açıklandı.

Belirlenen bu oran sayesinde, engelli vatandaşlar; özel tüketim vergisi indirimi ödemeden motor hacmi 1,6 litreyi geçmeyen her otomobili çok uygun fiyatlar üzerinden satın alabileceksiniz. Sahip olacağınız bu özel tüketim vergisi indiriminden faydalanmak için, sadece sıfır otomobil almanız gereklidir. 2. el otomobil almak isteyen engelli vatandaşlar, bu indirimden faydalanamayacaklardır.

İlgili Başlıklar;

150 bin tl engelli araç indirimi!

Engelli Bireylerimize ötv indirimi şartları!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu