GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?

2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak? Neye Göre Yükselecek? Bakım Parası Kimlere Verilir? Bakım Parası Sorgulama?

2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?

2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak? Neye Göre Yükselecek?

Bakım parası: engelli olan bireylerimizin, ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara yaşamları boyu gerekli destek, ilgi ve yardımı gösterecek olan kişilere verilen maddi imkanlardır.

Bu para sayesinde, bakım ihtiyacı olan, kimsesiz, fiziksel veya ruhsal eksiklikleri bulunan, kaza veya doğuştan gelen sağlık problemlerine sahip bireylerimiz; tek başlarına yapamadıkları işlerini, faaliyetlerini, onlara yardım etmek için bakım faaliyetlerini üstlenen kişiler sayesinde yapabileceklerdir.

2022 yılının son aylarına yaklaşmakla beraber hala alınan bakım parası yaklaşık olarak 3.340 Türk lirasıdır. 2023 evde bakım parası ne kadar olacak sorusunun cevabı ise yapılacak olan asgari ücret ve diğer memuriyet maaşları artışlarına oranlarıyla 2023 evde bakım parası ne kadar olacak sorusuna da kesin cevap çıkacaktır. Ne kadar olacağı konusunda net bilgiler 2022 yılının aralık ayı ile 2023 yılının ocak ayı içerisinde netleşecektir. 

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Engelli bakım paraları, hayatlarını tek başlarına yaşamakta zorlanan, bir başkasının desteğine ihtiyaç duyan kişilere bakma yükümlülüğünü üstlenmiş olan ailesi, üvey veya öz fark etmeksizin çevresinde ihtiyaçlarını gidermek konusunda yanında bulunan kişilere verilmektedir. 

Evde Bakım Parası Ne Kadar?

2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?

Bakım parası, güncel olarak yaklaşık 3.340 Türk lirasıdır. Her sene olduğu gibi 2023 yılına yaklaştığımız şu dönemlerde de konusu geçen maaş zamları, engeli bakım paralarına da yansıyacaktır. Bakım parasının ne kadar olacağı kesin değil iken Aralık ayında net olarak açıklanacaktır. 

Evde Bakım Parası Başvurusu?

Bakım parasına başvuruda bulunmak isteyen bireylerimiz, tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurulları tarafından aldıkları engelli raporları ile beraber çevresinde bağlı bulundukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) giderek başvuru işlemlerinde bulunabilirler. Bunun için birtakım evrakları da bulundurmaları gerekecektir. Bu evraklar sizin maddi durumunuzu, yardıma ihtiyacınızın olup olmadığını, hastalık oranınızı belli edecek şekilde olup gerekli yardımları almanızı sağlayacaktır.

Evde Bakım Parası Başvuru Evrakları?

Bakım parası için başvuruda bulunmak isteyen bireylerimiz, bağlı bulundukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecektir. Giderken yanlarında bulunduracakları evraklar;

 1. Engelli bireyin ve başvuranın TC. kimlik numarası ile nüshası,
 2. Engelli bireye ait vesikalık fotoğraf,
 3. İkametgah adresini belirten evrak,
 4. Muhtardan alınan fakirlik/muhtaçlık belgesi,
 5. Gelir durumunu beyan eden belge,
 6. İşsizlik durumu var ise belirten belge,
 7. Başvuruda bulunan kişinin mahkeme kararı ile aldığı vasilik kararı.

Bakım Parası Sorgulama?

Bakım parasına başvurmuş ve bakım parasını almaya hak kazanmış olan bireylerimiz, her ayın on beşi ile her ayın sonu arasında, başvuru sırasında kendilerine verilen Ziraat Bankası hesabı üzerinden paralarının yatıp yatmadığını sorgulayabilirler. Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden  https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu adresine girerek sorgulamada bulunabilirsiniz.

Bakıcı Parası Alma Şartları Nelerdir?

 1. Hastaneden gerekli kontrol ve muayeneler sonucunda kuruldan alınan raporda, hasta için “ağır engelli” bölümünün işaretli olması gereklidir. 
 2. Bakıcı parası için hane gelirinin asgari ücretin üçte ikisi altında olması gerekmektedir.
 3. Maddi gelirin ya da herhangi bir sosyal kurum ve kuruluş tarafından güvencenin olmaması,
 4. Hasta olan bireyin tek başına yaşamının zor olması,
 5. Yapılacak olan ev kontrolleri sonucunda yukarıda sayılı olan maddelerin teyit edilmiş ve onaylanmış olması. 

İlgili Başlıklar!

Evde bakım maaşı yatan iller!

Evde bakım maaşı!

1070 TL engelli maaşı nasıl alınır?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu