GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak?

Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak? Neye Göre Hesaplanacak? Yaşlılık Maaşı Sorgulama?

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak?

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak? Neye Göre Hesaplanacak?

Ülkemizde, her yaş ve her işe göre belirli bir miktar yardım destekleri sunulmaktadır. Aynı şekilde bu destekler yaşlı vatandaşlarımız için de geçerli.

Belirli bir yaşın üzerinde olan, emekli veya hiçbir sosyal geliri olmayan ya da rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımıza devletimiz tarafından yardım ve destekler sunulmaktadır.Yaşlılık aylığı da bunlardan biridir. Bu durumda akıllardaki sorulardan bir tanesi de 2023 yaşlılık aylığı ne kadar olacak?

Bu verilen yaşlılık parası sayesinde, belirli bir yaşı tamamlamış ve işe gidecek gücü olmayan vatandaşlarımız, kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame edebilecekledir.

Onlara destek olmak ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına atılmış en güzel adımlardan biri de şüphesiz maddi imkanlar sunmaktır.

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak?

Yaşlılık aylığı, 65 yaş üstü olan, bakıma ihtiyacı olan ve maddi olarak zor şartlar altında olan yaşlılarımıza verilir. Yaşlılık aylığı 2022 yılında güncel olarak 1.684 liradır.

Bu miktar, 2022 sonu ve 2023 başlarında tam olarak ne kadar artacak belirlenecektir. Asgari ücret ve memur maaşlarında da beklenen artışlar gibi yaşlılık aylıkları da asgari ücrete oranla artacaktır. 

Yaşlılık Aylığı Kimlere Verilir?

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak?

Yaşlılık aylığı, maddi gelir anlamında zorluklar yaşayan, geçim sıkıntısı içinde olan, bir başkasına bağlı olarak yaşamak zorunda kalan, tek başına yaşayarak tutunmaya çalışan ve herhangi bir geçim sigortası, aylığı olmayan 65 yaş üstü bireylerimize verilmektedir. Yaş ve maddi imkanlarınız şartları taşıyor ise yaşlılık aylığı için başvuruda bulunarak faydalanabilirsiniz. 

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak? Neye Göre Hesaplanacak?

Yaşlılık aylığına başvuruda bulunmak isteyen 65 yaş üstü bireylerimiz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan il ve ilçelerdi bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yaşlılık aylığı için sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri eksiksiz ve tam şekilde temin ederek gitmenizde fayda var.


Yaşlılık Aylığı İçin Gerekli Evraklar? 

Yaşlılık aylığından faydalanmak için bağlı bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gideceksiniz. Burada sizden birtakım belgeleri ve evrakları isteyecekler.

Bunlar, sizin maddi durumunuzu ve yardıma ihtiyacınızın olup olmadığını belirtecek nitelikte olacaktır. Yaşlılık aylığı için gerekli evraklar;

  1. Başvuracak kişinin TC. kimlik kartı ve fotokopisi,
  2. Muhtarlıktan alınan fakirlik veya muhtaçlık belgesi,
  3. Başvurusu yapılacak yaşlı bireyin yerine bir başkası işlem yapacaksa mahkeme kararı ile alınan vasilik kararı,
  4. Yaşlı olan bireye ait üçer adet vesikalık fotoğraf,
  5. Başvuru için dilekçe.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama?

Yaşlılık maaşı almaya hak kazanmış olan bireylerimizin maaşları, üç ayda bir olarak yatacak şekilde, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında hesaplara yatacaktır. Yaşlılık maaşınızı sorgulamak için e-devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi sayfasını ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. Ayrıca Alo 144 hattını arayarak da bilgi alabilirsiniz. 

İlgili başlıklar!

Yaşlı aylığı ne kadar yaşlı aylığı ne zaman yatıyor?

Yaşlılık Aylığı şartları nelerdir?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu