Sosyal Hak ve Yardımlar

2024 Ocak Ayında Sosyal Yardımlarda Büyük Sürpriz: PTT’den Destek Ödemesi Alanlara Müjde!

Türkiye'nin dört bir yanındaki vatandaşlar için heyecan verici bir haberle karşınızdayız. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2024 Ocak ayında sosyal yardım ödemelerinde büyük bir artış yaşanacak. Bu artışlar, Evde Bakım, Dul ve Yetim Maaşı, SED, Yaşlı ve Engelli Aylığı alan vatandaşlar için gerçek bir müjde niteliği taşıyor.

PTT’den Destek Ödemesi Alanlara Müjde

2024 Ocak Ayında Sosyal Yardımlarda Büyük Sürpriz: PTT'den Destek Ödemesi Alanlara Müjde!
2024 Ocak Ayında Sosyal Yardımlarda Büyük Sürpriz: PTT’den Destek Ödemesi Alanlara Müjde!

PTT’den Destek Ödemesi Alanlara Müjde: Sosyal Yardımlarda Dev Zamlar

2023 Temmuz ayında yapılan memur maaş katsayısı düzenlemesi sonrasında, sosyal hizmet modelleri kapsamındaki aylık ödemeler büyük bir artışla karşı karşıya. Yaşlı aylığı 2 bin 348 TL’ye, yüzde 40-69 arası engelli aylığı 1 bin 874 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı ise 2 bin 811 TL’ye yükseldi. Bu zamlar, Türkiye genelinde birçok aileyi olumlu bir şekilde etkileyecek.

PTT’den Destek Ödemesi Alanlara Müjde, Ocak Ayı Bekleniyor

Şimdi ise gözler, 2024 Ocak ayında gerçekleşecek olan zamlara çevrildi. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayısındaki değişiklikler, yaşlılardan engellilere, hastalardan çocuklara kadar pek çok kesime sosyal yardımlar olarak yansır. Ocak ayı memur zammı yüzde 15 olarak belirlenmiş durumda ve bu artış, enflasyon farkıyla birlikte yüzde 49.46’ya ulaşacak.

2023 Eylül Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Emekli maaşı zammı son dakika açıklamalarıyla takip ediliyor. 6 aylık enflasyon farkı ile belirlenen emekli maaş zammı için veriler netleşmeye başladı. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı rakamlarının belli olmasıyla 3 aylık enflasyon farkı da belirginleşti ve emekli maaşı zammının oranı belli oldu. Bu sonuçlar, Temmuz ve Ocak aylarında yapılacak sosyal yardım ödemelerini de etkileyecek.

Beklentiler ve Tahminler

  • 65 Yaş Aylığı: Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara halen 2 bin 348 lira aylık ödeme yapılırken; bu tutarın tahmin edildiği gibi 3 bin 509 liraya çıkması bekleniyor.
  • Evde Bakım Aylığı: Bakıma muhtaç olan yaşlılar ve engelliler için sağlanan 5 bin 97 lira tutarındaki evde bakım desteğinin 7 bin 619 liraya yükselmesi bekleniyor.
  • Engelli Aylığı: Yüzde 40-69 engeli olanlara ödenen aylık bin 874 liradan 2 bin 801 liraya, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığının ise 2 bin 811 liradan 4 bin 202 liraya yükselmesi bekleniyor.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com TİKTOK / İNSTEGRAM


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu