Çalışma Yaşamı

3 Aralık’ta Engelli Çalışanlar İzinli Mi? 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli çalışanlar idari izinli mi? Engelli çalışanlar, 3 Aralık’ta izinli mi? çalışanların engelli haklarına yönelik açıklamalar haberimizde yer almaktadır…

Kamu kurum ve kuruluşlarında grev yapan engellilerin, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde izinli olup-olmadıkları ile ilgili engellilerdostu.com olarak yaptığımız araştırma sonucunda: 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesinin olduğu ve aslında çok açık ve net olarak belirtildiğine rastladık.

İşte bu konuda engellilerdostu.com Engelli Haberleri ve Sosyal İçerik Platformu olarak engelli çalışanlara yararlı olacağına inandığımız bu araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında engelli olarak çalışanlar ile ilgili yayımlanmış 2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi engellilere iki şekilde idari izin hakkı vermiştir. Genelgenin 3 No’lu bölümü şu şekildedir:

“3- Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaktır.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi özürlüler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaktır.” Denilmektedir.

Bu genelgede yer alan hükümler dikkate alınarak engelli çalışanlar 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde izin kullanabileceklerdir.

Bu hükümlerin yer aldığı 2002/58 sayılı Başbakanlık Genlgesine buradan ulaşabilirsiniz…

 

engellilerdostu-Özel İçerik

 

 

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı