Sosyal Hak ve Yardımlar

4. Faz Sosyal Yardım Ne Zaman Verilecek?

4. Faz Sosyal Yardım Kimler Alabilir? 4. Faz Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 4. Faz Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları!

4. Faz Sosyal Yardım Ne Zaman Verilecek?

4. Faz Sosyal Yardım Ne Zaman Verilecek?

Devletimiz 2019 yılında başlatmış olduğu sosyal ve nakdi yardım kampanyalarını, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli kişi ya da aileler arasında dağıtmaya devam ediyor.

Bu yapılan yardımlar, özellikle de corona virüs kapsamında işsiz kalan ya da sağlık sorunları sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan kimselere öncelikli olarak veriliyor.

Verilen yardımın nakdi miktarı 2022 senesi içerisinde 1100 Türk Lirası olarak belirlendi. Verilen bu yardım paraları, asgari ücretin artış göstermesiyle birlikte yükselişe geçti. 

Devlet, bu yardım çalışmalarını; vatandaşı artan enflasyon rakamları ve gün geçtikçe artan işsizlik oranları altında ezmemek, hayat standartlarını belli bir seviyede tutmak ve alım güçlerini desteklemek için yapıyor.

Aynı zamanda bu nakdi yardım projeleri, dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşları sosyal ve psikolojik açıdan da destekleyip, hayata daha faza karışmalarını amaçlıyor.

İlk 3 fazı dağıtılan bu yardımların son kurunun ne zaman dağıtılacağını merak eden vatandaşlar, şimdiler de 4. Faz sosyal yardım ne zaman verilecek sorusuna cevap arıyor. Bu yazı dizimizde merak ettiğiniz konunun tüm cevaplarını öğrenebilecek ve bu yardımdan faydalanmanın şartlarını tüm detayları ile görebileceksiniz.

4. Faz Sosyal Yardım Ne Zaman Verilecek?
4. Faz Sosyal Yardım Ne Zaman Verilecek?

Bu verilecek olan yardımın son turunun ne zaman verileceği ise, hala bir merak konusudur. Bu nakdi yarımın ne zaman verileceğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en yakın zamanda açıklayacaktır.

4. Faz Sosyal Yardım Kimler Alabilir?

 Yapılan bu yardım kampanyası, aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile ortaklaşa yürütülür. Yani bu kampanyaya girip giremeyeceğinizi bu bakanlık belirler. Bu yardım kampanyasına dahil olmak isteyen dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlar, bu nakdi yardım projesine dahil olup olamayacaklarını soruşturuyorlar.

4. Faz yardım kampanyasına dahil olmak isteyen tüm vatandaşlarımız için konuya şu şekilde açıklık getirebiliriz. 4. Faz sosyal yardım kimler alabilir sorusuna verilecek cevaplar:

  • Hiçbir şekilde sosyal güvencenizin bulunmaması, 
  • Sağlık güvencenizden yararlanamıyor olmak,  
  • Üzerinize kayıtlı taşınır ya da taşınmaz malların olmaması,
  • Hane başına düşen gelirinizin asgari ücretin 1/3 ünün altında bulunması gerekir. 

Şu an çalışamaz durumda olduğunuzu ispatlayan iş göremez raporuna sahip olmanız da bu yardıma öncelikli bir şekilde sahip olmanızı destekler.

Üstelik kendinizin ya da ailenizin en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olmanız aranan şartlardandır. Bu maddelere ek olarak; 65 yaş üstü kimsesiz vatandaşlardan olmanız da aranan diğer şartlardan birisidir.

Kısaca 4. Faz sosyal yardım kimler alabilir sorusuna verilecek en kısa cevap; 3294 sayılı kanun kapsamına giren kişilerden olmanız, bu yardım türünü almanız için gereklidir.

4. Faz Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

4. Faz Sosyal Yardım Ne Zaman Verilecek?

Bu yardım başvurusunun yapılacağını duyanlar şimdilerde 4. Faz sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap istiyorlar. Ama şunu hatırlatmak isteriz ki, bu yardımın ilk 3 fazını alanlar bu yardımın son fazından yararlanamayacaklardır.

Bu yardım projesine dâhil olmak isterseniz öncelikle yardım başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bu yardım başvurusu da Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi internet sitesi olan e devlet üzerinden ya da ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek bizzat gerçekleştirebilirsiniz.

Başvurunuzu e devlet sitesi üzerinden gerçekleştirmek isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilir ve başvurunuzu devlet kimlik numaranız ve oluşturduğunuz şifreniz ile saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

4. Faz Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları!

Bu verilecek olan yardıma başvuru yaptıktan sonra sonuçlarını öğrenmek isterseniz bu sonuç ekranına da e devlet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

4. faz sosyal yardım başvuru sonuçları ekranına e devlet sitesi üzerinden ulaşmak isterseniz, bu  4. Faz sosyal  yardım başvuru sonuç ekranı için yukarıda bıraktığımız linke tıklayabilir, hızlı ve güvenilir bir şekilde bu yardım kampanyasına dahil olup olmadığınızı görebilirsiniz.

4. Faz Sosyal Yardım Ne Zaman Verilecek?

Eğer bu yardım kampanyasına dahil olan dar gelirli ve yardıma muhtaç kişi ya da ailelerden birisi iseniz, bu yardım başvuru sonuçları on beş gün ya da bir aylık süre zarfında açıklanır.

Bu yardım projesinin başvuru sonuçları açıklandıktan sonra, alacağınız nakdi yardımı size en yakın olan PTT şubelerine giderek çekebilirsiniz. PTT şubelerinden bu parayı çekerken, devletimizin bize verdiği kimlik numarasını gişe görevlisi ile paylaşmanız mecburidir.

İlgili Başlıklar!

1070 tl engelli maaşı nasıl alınır?

1000 tl yardım alanlar tekrar alacak mı?

2023 yaşlılık aylığı ne kadar olacak?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu