Sosyal Hak ve Yardımlar

5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları: Kim Ne Kadar Alacak Başvuru Gerekiyor mu?

Emeklilere yönelik heyecan verici bir gelişme Meclis gündemine taşındı ve bir önergeyle yasa tasarısına eklenen düzenlemeyle emeklilere 5 bin TL'lik ödeme yapılması kararlaştırıldı. Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında verilecek olan bu ödeme, diğer bayram ikramiyelerinden farklı bir yapıya sahip. İşte 5000 TL emekli ikramiyesi şartları ve detayları!

5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları, Kimlere Verilecek?

5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları; 5000 TL emekli ikramiyesi, belirli kriterlere göre hak sahiplerine ödenecek. İşte bu kriterler:

5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları: Kim Ne Kadar Alacak Başvuru Gerekiyor mu?
5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları: Kim Ne Kadar Alacak Başvuru Gerekiyor mu?

1. SSK ve Bağ-Kur Emeklileri

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim ödeyerek emekli olmuş ve hayatta olan emekli vatandaşlar bu ikramiyeden faydalanacak.

2. Emekli Sandığı Emeklileri

Kamu kurumlarında belirli bir süre çalışarak emekliliği hak etmiş olan memurlar da bu ödeme hakkına sahip olacaklar.

3. Şehit Yakınları ve Gaziler

Şehitlerin hak sahibi eş ve çocukları ile harp veya terör olayları sebebiyle gazilik unvanını almış olanlar bu ikramiyeyi alacaklar.

4. Vazife ve Harp Malullüğü Aylığı Alan Er ve Erbaşlar

Askerlik görevini yaparken görevlerinin nedeni ve etkisi ile sakatlanan er ve erbaşlara, ölen er ve erbaşların hak sahiplerine ve 5434 sayılı Kanun’un 56. maddesinde sayılan öğrencilere aylık bağlanıyor ve bu gruplar da ikramiyeden yararlanacaklar.

5. Ölüm Aylığı Alanlar

Ölen sigortalının eşine bağlanan dul aylığı ve kız çocuklarının aldığı yetim aylığı ödenenler de bu ikramiyeyi alacaklar.

6. Şeref Aylığı Alanlar

Olimpiyat komitesi tarafından bireysel ve takım olarak ilk üçte yer alma başarısı gösterenlere verilen şeref aylığı, engelli sporculara, teknik direktör ve antrenörlere de verilmektedir.

7. Geçici Köy Korucuları

İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan güvenlik veya köy korucuları da ikramiyeden hak sahibi olacaklar. Ayrıca, Kore, Kıbrıs, İstiklal Harbi gazileri, şampiyon sporcular ve terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller ve diğer hak sahipleri de 5 bin TL’lik ikramiyeden faydalanacaklar.

İkramiye Nasıl Hesaplanacak?

İkramiye ödemeleri hak sahiplerinin durumlarına göre farklılık gösterecek. Emekliler ikramiye tutarını tam olarak alacaklar. Ancak ödemeleri belli bir hisse oranına göre yapılacak olanlara o oranda ikramiye verilecektir. Örneğin, geliri olmayan eşten maaş alanların oranı yüzde 75, emekli veya çalışan olarak eşten maaş alanlar ise yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Yetimler ise babalarından yüzde 25 oranında aylık alırlar. Bu oranlara göre ikramiye miktarları hesaplanacaktır.

5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları daha fazlası için tıklayın

5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları; Kasım Ayına Kadar İşten Ayrılanlar veya Yeni Emekli Olanlar İkramiye Alabilecek Mi?

5000 TL Emekli İkramiyesi Şartları: Ödeme düzenlemesi hangi tarihten itibaren çalışmayanların ve emekli olanların ikramiye almaya hak kazanacağını belirleyecektir. Örneğin, 9 Ekim tarihi, bu tür ödemelerin başlangıç tarihi olarak kabul edilebilir. Bu nedenle 9 Ekim tarihinden itibaren emekli aylığı bağlanmış olanlar ve çalışmayanlar ikramiyeden yararlanabileceklerdir.

Fakat bu tarihten sonra emekli aylığı almaya başlayanlar veya işten ayrılanlar ikramiye hakkı elde edemeyeceklerdir. Ayrıca, emekli aylığı alan ve kendi iş yerini işletenler, küçük esnaf ve şirket ortakları bu ikramiyeye sahip olamayacaklardır. Ödemelerin Kasım ayının ilk haftasında başlaması planlanmaktadır. Emekliler, tahsis numaralarının son rakamına göre belirlenecek günlerde 5 bin TL’lik ikramiyelerini hesaplarında görebileceklerdir.

EYT Başvurusu Yapanlar İkramiyeden Yararlanabilecek Mi?

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında başvuru yapmış ancak henüz emekli maaşı bağlanmamış olanlar da 5 bin TL’lik ikramiyeden faydalanacaklardır. Ancak bu grup için de çalışmama şartı aranmaktadır. Bayram ikramiyeleri sadece SGK’dan maaş alan emeklilere ödenmektedir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu