Sosyal Hak ve Yardımlar

65 yaş üstü ve engellilerin maaşlarına yeni düzenleme!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 65 yaş üstü ve engelliler için yaptığı düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre üç ayda bir ödenen maaşlar, Eylül’den itibaren aylık olarak yatırılacak. Yaşlılara her ay 543 engellilere ise 433 ila 650 lira arası maaş ödenecek.

Yüzbinlerin beklediği haber geldi. Bundan sonra 65 yaş üstü ve engelli vatandaşların maaşları 3 ayda bir değil aylık olarak ödenecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni düzenleme ile birlikte 65 yaş aylığı ile engelli vatandaşların maaşları, Eylül’den itibaren aylık olarak ödenecek.

65 YAŞ AYLIĞI                         543 lira 27 kuruş
% 40-60 ENGELLİ                  433 lira 68 kuruş
% 70 VE ÜZERİ ENGELLİ      650  lira 51 kuruş

1 Eylül’den itibaren her ay yaşlılara 543 lira 27 kuruş, yüzde 40-60 engeli olanlara 433 lira 68 kuruş, yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara da 650  lira 51 kuruş  verilecek.

Yeni yönetmelikte maaş alma şartları da belirtildi. Buna göre yaşlı aylığında, aynı hanede ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın aylık bağlanacak kişinin kendisine ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınacak. Kişi başı düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden yani  483 liradan az ise aylık bağlanacak.

Engelli aylıkları ve 18 yaş altı engelli aylıklarında ise hane içinde kişi başına düşen gelire bakılacak. Aynı evde yaşayan herkesin gelirlerine bakılarak kişi başı gelir 483,63 liranın altındaysa maaş bağlanacak.

10 ay boyunca bankaya yatırılan 65 yaş ve engelli aylığını almayanların ödemeleri durdurulacak.

Kişilerin geliri hesaplanırken çeşitli gelirlerin yanı sıra banka mevduatına da bakılıyordu. Buna ek olarak artık katılım bankalarındaki tasarruflar da hesaplama kapsamına alındı.

Kaynak: ulusal.com.tr


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı