Sosyal Hak ve Yardımlar

İşte 7500 TL Maaş Alanlara Yapılmayan Zamın Sebepleri ve EYT’lilerin Yaşadığı Şok!

İşte 7500 TL Maaş Alanlara Yapılmayan Zamın Sebepleri ve EYT'lilerin Yaşadığı Şok!
İşte 7500 TL Maaş Alanlara Yapılmayan Zamın Sebepleri ve EYT’lilerin Yaşadığı Şok!

7500 TL Maaş Alanlara Yapılmayan Zamın Sebepleri ve EYT’lilerin Yaşadığı Şok! Memur, memur emeklisi ve SSK emeklilerine yapılan zam oranları açıklandı. Ancak Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) bu zamdan faydalanamayacağı idda edildi. EYT‘lilerin yaşadığı şokun yanı sıra, 7500 TL maaş alan SSK ve Bağ-kur’lular da bir sürprizle karşılaşacağı düşünülmektedir. Emeklilerin maaşlarına yapılan zamdan faydalanamayacağı düşünülen bu kesime yönelik detayları ve 7500 TL maaş alanların neden zam almadığını merak ediliyor musunuz? İşte tüm detaylar.

7500 TL Maaş Alanlara Neden Zam Yok?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Emekli zamları sadece kök aylıklara uygulanacak. Bu sebeple, daha önce 5500 TL olan en düşük emekli maaşına yüzde 25 zam yapılmayacak. Peki, neden 7500 TL maaş alanlara bu zam uygulanmadığı idda ediliyor?

Örneğin, Hazine desteğiyle birlikte 7500 TL aylık alan bir emeklinin kök aylığı 6000 TL ise, bu emeklinin kök aylığına yüzde 25 zam yapılacak ve kök aylığı 7500 TL’ye yükselecektir. Ancak, zaten 7500 TL maaş alan bir emekliye ek bir zam yapılmayacak ve Hazine desteği de almayacaktır. Başka bir örnek olarak, kök aylığı 6500 TL olan ve Hazine desteğiyle 7500 TL maaş alan bir emeklinin, kök aylığındaki yüzde 25 zam nedeniyle yeni aylığı 8125 TL olacaktır.

Halihazırda 7500 TL emekli maaşı alan ve kök aylığı 6000 TL’nin altında olan tüm emekliler ise bu zamdan etkilenmeyecek ve 7500 TL maaş almaya devam edecekler.

EYT’liler Şok Yaşıyor!

Refah payı ve seyyanen zam ile birlikte açıklanan yüzde 25’lik emekli zamı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurlarını etkilemedi. Bu yıl emeklilik hakkı kazanan 2 milyon 250 bin kişinin, yeni yapılan zamlardan faydalanamayacağı ortaya çıktı. EYT’lilerin bu durum karşısında yaşadığı şok büyük. Özellikle Facebook gruplarında aktif olan EYT mağdurları, bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar ve haklarını arıyorlar.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM /// TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu