Sosyal Hak ve Yardımlar

Ağır Zihinsel Engelli Kişilere Devlet Yardımı Var mı?

Ağır Zihinsel Engelli Kişilere Devlet Yardımı Var mı? Birey ve ailesi belli şartları karşıladıkları takdirde devlet yardımları alabilir. Devlet yardımı alacak ağır zihinsel engelli kimseler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçmelidir. Bireylerin kendilerinin bizzat başvuru yapamayacağı için ailesi tarafından birinin başvuru yapabilmesine imkan sağlanır.

Ağır Zihinsel Engelli Kişilere Devlet Yardımı Var mı?
Ağır Zihinsel Engelli Kişilere Devlet Yardımı Var mı?

Bakmakla sorumlu olan kimse ağır zihinsel engelli kişilere devlet yardımından yararlanabilmek için kurum müdürlüklerine gitmelidir. Kuruma gittiğinizde engelli aylığı ve evde bakım desteği alınabilir. 

Devlet tarafından sağlanan tüm destekler zihinsel engelli kimselere verilmektedir. Ayrıca zihinsel engelli durumu derecesine göre raporlandırılır.

Rapor en az %40 oranında bulunuyorsa engelli maaşı alınabilir. Buna ek olarak sosyal faydalar da bulunur. Fatura desteği, GSM operatörü fatura desteği, ulaşım imkanları, konaklama imkanları, vergi muafiyetleri gibi birtakım faydalar engelli kimseye sağlanır.

Engelli bireyler bu haktan kanun gereğince yararlanmaktadır. Eğer rapor süresi ömür boyuysa sürekli, rapor süresi belirli bir süreyi kapsıyorsa raporun bitimine kadar devlet imkanlarından yararlanmak mümkündür.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com/

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu