Sosyal Hak ve Yardımlar

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rekora İmza Attı

BAKAN SELÇUK: “SOSYAL HİZMET MERKEZLERİMİZDEN 10 MİLYON KİŞİ FAYDALANDI”

Sosyal Hizmet Merkezleri Sayısının 2023 Yılına Kadar 424’e Ulaşması Hedefleniyor 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, çocuk, kadın, engelli, yaşlı hizmetleri ile şiddet mağdurları, madde bağımlılığı, sosyal yardımlar gibi birçok alanda hizmet vermesi amacıyla açılan sosyal hizmet merkezlerinden geçen yıl 10 milyon vatandaşın faydalandığını bildirdi.

Bakan SELÇUK, ihtiyaç sahiplerini tespit ederek, sosyal hizmet müdahalesini ve takibini gerçekleştiren SHM’lerde, çocuklara, gençlere, kadınlara, erkeklere, engellilere, yaşlılara ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici hizmetler ile rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verildiğini belirtti.

Gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle iş birliği içinde bu hizmetlerin koordine edildiğini dile getiren Bakan SELÇUK, merkezlerde ayrıca aile içi şiddeti önleme ve rehberlik, madde bağımlılığı ile mücadele, sosyo-ekonomik destek, şehit ve gazi ailelerine yönelik hizmet başvuruların da değerlendirildiğini söyledi.

“Sosyal Hizmet Merkezlerimizin Sayısının 2023 Yılına Kadar 424’e Ulaşmasını Hedefliyoruz”

Bakan SELÇUK, şunları kaydetti: “Çocuk, kadın, engelli, yaşlı hizmetleri ile şiddet mağdurları, madde bağımlılığı, sosyal yardımlar gibi birçok alanda hizmet vermesi amacıyla açılan Sosyal Hizmet Merkezlerinden geçen yıl 10 milyon vatandaşımız faydalandı.

Sosyal hizmet merkezlerin sayısı, 2013’te 120 iken 2018’de 321’e ulaştı. Geçen yıl ise 45 SHM hizmet vermeye başladı. 43 ilde ise 2023’e kadar planlanan merkezlerin tamamı hizmete açıldı. Nöbetçi meslek elemanlarının bulunduğu ve 7/24 esasına göre çalışan merkezlerin sayısını, 2023 yılına kadar 424’e ulaştırılmasını hedefliyoruz.”

Sosyal Hizmet Merkezlerinde; Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüyle bağlantılı olarak; engelli ve yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık odaklı hizmetler sunuluyor.  Engellilerin ve yaşlıların toplumsal hayata etkin biçimde katılmalarını sağlamak üzere; engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal hizmet faaliyetleri yürütüldüğü gibi bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlanıyor. Engelli ve ailelerinin bilgi, bilinç düzeylerini ve toplumsal yaşama katılımlarını artırmaya yönelik eğitici, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler ile özel gün ve haftalarda faaliyetler düzenlenmekle kalmıyor; engelli birey ve ailelerinin sosyal ve ekonomik statüsünün yükseltilmesine yönelik programlar geliştiriliyor ve uygulanıyor.

ŞÖNİM’in Olmadığı İllerde SHM’LER Devreye Giriyor

SHM’lerde uygulama, eğitim ve danışmanlık, şehit yakını ve gaziler ile diğer kurumların müdahalesini gerektiren alanlara yönlendirme gibi 4 genel hizmet alanı bulunuyor. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) bulunmadığı illerde, bu birimin görevini SHM’ler yapıyor. ŞÖNİM’lerde çalışan psikolojik danışmanlar ve rehberler, öğretmenler, psikologlar, sosyologlar ve sosyal hizmet uzmanları da bu merkezlerde görev alıyor.

 

Kaynak: eyh.aile.gov.tr


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu