Sosyal Hak ve Yardımlar

Aile Destek ödemeleri: Bu ay son mu? Ödemeler ne zaman yatacak 2023?

Aile sosyal yardım ödemeleri ne zaman yatacak 2023? Bu ay yatacak mı? Bu ay verilecek mi? Uygulama uzatılır mı? Aile Bakan'ından son dakika açıklamalar...

Aile Destek ödemeleri bu ay son mu?

Aile destek ödemeleri bu ay bitecek mi? sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor. Aile Destek Programı, ihtiyaç sahibi ailelerin hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarlarıyla aylık periyotta desteklenmelerini sağlamaktadır.

Bu program kapsamında yapılan ödemelerin ne zaman sona ereceği ve ne zaman yapılacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Aile Destek ödemeleri bu ay son mu?

Aile sosyal yardım ödemeleri ne zaman yatacak 2023? sorularının cevapları araştırılan konular arasında yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere bu ay toplam 4,5 milyar lira ödeme yaptıklarını bildirmiştir. Ancak önemli bir soru da programın ne zaman sonlanacağıdır.

Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Bitecek?

Aile Destek Programı kapsamında yapılan ödemeler, en fazla 12 ay süreyle gerçekleştirilmektedir. Bu ödemeler, 850 ile 1.250 TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere yapılmaktadır. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayında gerçekleştirilecek olup, bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayında yapılacak ve söz konusu destek programı sona erecektir.

Uygulama Uzatılacak mı?

Aile Destek Programı ödemelerinin uzatılıp uzatılmayacağına dair henüz bir açıklama yapılmamıştır. Şu anki duruma göre ödemeler bu ay son kez yapılacaktır. Ancak, ilerleyen dönemlerde programın uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin açıklamaların yapılması beklenmektedir.

Bakan’dan Aile Destek Programı Ödeme Açıklaması

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal refah paylaşımını önde tutan bakış açısıyla arz odaklı sosyal yardım sistemini sürdürdüklerini ve Türkiye Aile Destek Programı’nın bunun bir örneği olduğunu belirtmiştir. Program kapsamında yapılan ödemelere ilişkin bilgi veren Göktaş, programın başlangıcından bu yana hanelere sağlanan destek tutarının 35 milyar lirayı aştığını ifade etmiştir.

Göktaş, programdan 3,5 milyon hanenin yararlandığını ve hanelere gelirlerine göre 850-1250 lira arasında destek verdiklerini belirterek, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik sağlanan desteğin devam ettiğini vurgulamıştır. Bu kapsamda, Türkiye Aile Destek Programı ile bu ay ihtiyaç sahibi hanelere toplam 4,5 milyar lira ödeme yapıldığı bilgisi paylaşılmıştır.

Ekim 2022’de Çocuk Desteği ve Elektrik Tüketim Desteği de Türkiye Aile Destek Programı’na dahil edilmiştir. Çocuklarının masraflarını karşılayabilmeleri için aylık ödeme yapılan hanelere çocuk destek bileşeni kapsamında aylık 350-650 lira tutarlarında ilave destek sağlanmaktadır. Ayrıca Elektrik Tüketim Desteği kapsamında da hanelere aylık 110-221 lira arasında ödeme yapılmaktadır.

Göktaş, Çocuk Desteği kapsamında bugüne kadar 6,3 milyon çocuk için hanelere toplam 7,7 milyar lira ilave ödeme gerçekleştirildiğini, Elektrik Tüketim Desteği kapsamında ise toplam 5,1 milyar lira destek sağlandığını bildirmiştir.

Türkiye Aile Destek Programı, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sağlanan önemli bir destek programı olup, ödemelerin zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması haneler için büyük bir öneme sahiptir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Eşim çalışmıyor ev anımı 4000tele yardım veriliyormuş üç çocuğum var eşim için para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu