Sosyal Hak ve Yardımlar

Aile Destek Ödemelerine Ağustos’ta Zam Yapılacak Mı? Kim Ne Kadar Alacak, Öngörüler Nelerdir?

Aile Destek Ödemelerine Ağustos'ta %17.5 Zam Yapılırsa kimler Kimler Ne Kadar Alacak? Zamlı Sosyal Destek Ödemeleri ile Vatandaşlara Artışlı Yardımlar Başladı...

Aile Destek Ödemelerine Ağustos'ta Zam Yapılacak Mı? Kim Ne Kadar Alacak, Öngörüler Nelerdir?
Aile Destek Ödemelerine Ağustos’ta Zam Yapılacak Mı? Kim Ne Kadar Alacak, Öngörüler Nelerdir?

Aile Destek Ödemelerine Ağustos’ta Zam Yapılacak Mı: Ağustos ayında Aile Destek Programı kapsamındaki ödemelere SED yardımlarına yapıldığı gibi yüzde 17.5 zam yapılacağı ön görülmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yaptığı açıklamalara göre, programın başlangıcından bu yana hanelere sağlanan destek tutarı 35 milyar lirayı aşmış durumda.

Şu anda 3,7 milyon hanenin faydalandığı bu program kapsamında, hanelerin gelir seviyesine göre 850 TL ila 1.250 TL arasında destek veriliyor. Bakan Göktaş, ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmaya devam ettiklerini ve bu çerçevede Türkiye Aile Destek Programı kapsamında bu ay ihtiyaç sahibi ailelere toplam 4,5 milyar lira ödeme yapıldığını belirtti.

Destek programından yararlanan ailelerin çocuklarının masraflarını karşılamaları amacıyla aylık ödemeler yapılmakta olup, Çocuk Destek Bileşeni kapsamında ihtiyaç sahibi hanelere aylık 350 ila 650 TL arasında ilave destek sağlanmaktadır. Ayrıca Elektrik Tüketim Desteği kapsamında da hanelere aylık 110 ila 221 TL arasında bir ödeme yapıldığı belirtilmektedir.

Memur maaşlarına yapılan yüzde 17.5 zamın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu (SED) yardımlarına da yansıdığı ve Aile Destek ödemelerine de ağustos ayında yüzde 17.5 oranında bir zam yapılacağı ön görülmektedir.

Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yapacağı resmi açıklamalar haberimizde yer alacak.

Aile Destek Ödemelerine Ağustos’ta %17.5 Zam Yapılırsa kimler Kimler Ne Kadar Alacak?

Ağustos ayında Aile Destek Programı kapsamındaki ödemelere %17.5 zam yapılırsa. Buna göre, ödemelerdeki artışı rakamsal olarak hesaplayacak olursak:

  • 850 TL alanlar: %17.5 zamla birlikte 1000 TL alacak.
  • 1000 TL alanlar: %17.5 zamla birlikte 1175 TL alacak.
  • 1250 TL alanlar: %17.5 zamla birlikte 1470 TL alacak.
  • 1400 TL alanlar: % 17.5 zamla birlikte 1650 TL olacak.
  • 1500 TL alanlar: % 17.5 zamla birlikte 1765 TL olacak.

Çocuk Destek Bileşeni kapsamında aylık 350 ile 650 TL arasında ödeme alanların, %17.5 zamla birlikte 415 TL ile 765 TL arası ödeme alabilecekleri öngörülmektedir.

Elektrik tüketim desteği kapsamında aylık verilen 110 TL ile 221 TL arasındaki ödemeler ise %17.5 zamla birlikte 130 TL ile 260 TL arasında olması düşünülmektedir.

NOT: Hesaplamalarımız % 17.5 zam üzerinden hesaplanmıştır. %20 veya üstü zam yapılırsa alınacak ödemeler elbette farklı olacaktır. Bu rakamların olabileceğini öngörmekteyiz.

Aile Destek Programı kapsamında destek tutarının toplamda 35 milyar lirayı aştığı belirtilmektedir.

Zamlı Sosyal Destek Ödemeleri ile Vatandaşlara Artışlı Yardımlar

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımları Arttı

SED yardımları yükseldi ve zamlı olarak ödenecektir. Temmuz ayında gerçekleştirilen memur maaş katsayısı düzenlemesi sonucunda, SED yardımları da dahil olmak üzere sosyal yardım ödemeleri arttı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından yapılan açıklamada, SED yardımlarının temmuz ayında yapılan %17.5 zam oranında arttığı belirtilmiştir.

Zamlı SED yardımı ödemeleri, ağustos ayından itibaren hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacaktır. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine daha fazla destek sağlanması hedeflenmektedir. SED yardımlarındaki artış, ihtiyaç sahibi ailelerin sosyal güvenlikleri ve yaşam standartlarının iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır.

65 Yaş Aylığı Yükseldi!

65 yaş aylığı, gerçekleşen zam ile birlikte 1.997 TL’den 2.348 TL’ye yükseldi.

Evde Bakım Maaşı Artışı

Temmuz ayında 4.336 TL olan evde bakım maaşı, zamlı olarak 5.098 TL seviyesine yükseltildi. Zamlı evde bakım maaşı ödemeleri ağustos ayından itibaren hesaplara yatırılacak.

Engelli Vatandaşlara Yapılan Zamlar

Yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı, 1.594 TL’den 1.874 TL‘ye yükseldi.

Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı, 2.392 TL’den 2.811 TL‘ye yükseltildi.

Silikozis Aylıkları ve Artışları

Hafif silikozis aylığı, 3.445 TL’den 4.050 TL‘ye yükseltildi.

Orta silikozis aylığı, 3.938 TL’den 4.629 TL‘ye çıkarıldı.

Ağır silikozis aylığı, 4.388 TL’den 5.158 TL‘ye yükseltildi.

Bu güncel bilgilerle sosyal destek ödemeleri vatandaşların hesaplarına artışlı bir şekilde yatırılacak ve ihtiyaç sahiplerine daha fazla destek sağlanacak.

Sosyal medya hesaplarımız:

https://www.tiktok.com/@desteklertv?lang=tr-TR / https://www.instagram.com/desteklertv


makale içeriği alt bilgi

6 Yorum

  1. Merhaba iyi akşamlar Ben de bu yardımlardan yararlanmak istiyorum Eşim cezaevinde 5 çocuk sahibiyim Evim kira 2 çocuğum okuyor

  2. Lütfen bana yardım edin 6 çocuğum var 4 okuyor benim maddi gelirim yok eşim çalışmıyor calistini kendi yiyor bı destek edin. Bize lütfen

  3. 2 cocougum var 3 aylık da hamileyimkızım 10 aylık oğlum iki yaşında yardıma ihtiyacım var eşim tirafik kazası geçirdi evde 2 aydır yatıyor yardım edin lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu