Sosyal Hak ve Yardımlar

Aile Destek Ödemesi Alanlar İçin Önemli Bilgilendirme: Temmuz 2023 Sosyal Yardım Zammı Hakkında Güncel Durum Nedir?

Aile Destek Programı Ödemelerinde Zam Yapılacak mı? Zam Yapılırsa Tutarlar Ne Kadar Olacak? Temmuz 2023 Sosyal Yardım Zam Detayları...

Aile Destek Programı Ödemelerinde Zam Geliyor mu?

Aile Destek Ödemesi Aile Destek Programı kapsamında ödemeler alan vatandaşlar, temmuz ayında sosyal yardımların zamlanıp zamlanmayacağına ilişkin araştırmalar yapmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen bir toplantıda işçi ve işveren temsilcileri asgari ücret zammı için pazarlık sürecine girmişlerdir.

Yapılan pazarlıklar sonucunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını gerçekleştirmiş ve maaşlarda %34’lük bir artışa karar verilmiştir.

Bu artışla birlikte asgari ücret 11.402 TL seviyesine yükselmiştir. Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından memur ve emekli maaşları için de enflasyon verileri göz önünde bulundurularak hesaplamalar hız kazanmıştır.

Milyonlarca memur ve emekli, maaşlarında gerçekleşecek olan zammı merak etmekte ve aynı zamanda sosyal yardım ödemelerinde ne kadar bir artış olacağını araştırmaktadır.

Aile Destek Ödemesine Zam Yapılıyor mu?

Aile Destek Programı ödemeleri geçtiğimiz yıl başlamış olup bu yıl temmuz ayına kadar devam etmesi planlanmaktadır. Ancak, Aile Destek Programı’nın 12 aylık bir proje olduğu göz önünde bulundurulduğunda temmuz ayında sona ereceği tahmin edilmektedir. Bu sebeple herhangi bir zam yapılacağı öngörülmemektedir.

Aile Destek Ödemelerinin Tutarları Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl başlatılan Aile Destek Programı kapsamında hane içindeki kişi sayısına göre aylık gelir düzeyine göre ödemeler yapılmaktadır. Aşağıda destek ödemelerinin tutarlarına ilişkin bilgiler yer almaktadır:

  • Gelir 450 TL ve altında olanlar: 1.250 TL alacak
  • Gelir 450 TL üzeri – 911,15 TL ve altında olanlar: 1.100 TL alacak
  • Gelir 911,15 TL üzeri – 1372,30 TL ve altında olanlar: 950 TL alacak
  • Gelir 1372,30 TL üzeri – 1833,45 TL’den az olanlar: 850 TL alacak

Temmuz 2023 için Sosyal Yardım Zammı Var Mı?

Aile Destek Programı’nın yanı sıra, diğer destek ödemelerinde temmuz ayında bir artış olup olmayacağı merak edilmektedir. Ocak ayında sosyal yardım ödemelerine bir zam yapılmıştı ve bu artış memur maaşlarındaki zammı takip etmişti.

Dolayısıyla, 5 Temmuz tarihinde haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ve memur maaşlarının netleşmesiyle birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın uyguladığı sosyal yardım ödemelerindeki artış miktarı da belirlenecektir.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM /// TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu