GüncelMaddi Yardım

Aile Destek Paketi Nedir? Aile Destek Paketi Başvuru

Aile Destek Paketi Nedir? Aile Destek Paketi Başvuru Formu! Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatar?

Aile Destek Paketi Başvuru

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurulduğu ilk günden bu güne kadar, yardıma muhtaç, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiler için birtakım sosyal ve maddi yardım projeleri yürütür. Bu yardım projelerini, oluşturmasının genel amacı ise, devletimizin sosyal bir devlet olma özelliğini kendi bünyesinde desteklemesidir. Yapılan her yardımlar, vatandaşın değişen ihtiyaçlarına göre şekil değiştirebiliyor. 

Yardımların oluşturulma aşamasında, vatandaşın devletten istediği maddi yardımlar projelerin temelini oluşturur. Yapılan bu yardımlara ek olarak, devlet yeni bir yardım projesine daha imza attı. Oluşturulan bu yardımın adı aile destek paketidir. Böyle bir yardım projesinin olduğunu duyan vatandaşlar ise, şimdilerde aile destek paketi başvuru sayfasına nereden ve nasıl ulaşacaklarını merak etmeye başladılar. 

Bu yazı dizimizde, bu konuya ait tüm sorularınıza cevap bulup bu destek paketine ait tüm detaylara ulaşabileceksiniz. Bu yardım paketini ve devletin oluşturduğu diğer yardım projelerinden haberdar olmak için e devlet sitesinin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru bu giriş linkine tıklayarak merak ettiğiniz tüm konuların cevaplarını bulabileceksiniz.

Aile Destek Paketi Nedir? Aile Destek Paketi Başvuru Formu! Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatar?
Aile Destek Paketi Nedir? Aile Destek Paketi Başvuru Formu! Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatar?

Aile Destek Paketi Başvuru Formu

Yardıma ait tüm detayları öğrenen vatandaşlar, aile destek paketi başvuru formu için araştırma yapıp bu yardımdan faydalanmak için sıraya giriyorlar. Bu maddi destek paketinden faydalanmak için uygulamanız gereken birkaç basit işlem mevcut.

Bu başvuru formuna ulaşmak için, yukarıda belirttiğimiz linkten e devlet sitesine giriş yaptıktan sonra, sitenin sizi yönlendirdiği şekilde başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Bu başvuru formunda, sizden istenen gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak, gerekli makamlara yaptığınız başvuruyu dakikalar içerisinde oturduğunuz yerden gönderebileceksiniz. Unutmadan söylemeliyiz ki, aile destek başvuru formu sayfasına sadece devletimizin resmi sitesi olan e devlet uygulamasına girerek, aile ve sosyal politikalar bakanlığı sayfasının alt sekmesinden yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Engelli Sağlık Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır

Aile Destek Paketi Nedir?

Aile destek paketi nedir diye merak eden vatandaşlar için konuyu şu şekilde açıklayabiliriz. Bu maddi yardım politikası için belirlenen paranın miktarı, devletin kendi bütçesinden sizler için ayrılmıştır. Bu maddi yardım paketi; ailesinin geçimini sağlamakta ciddi anlamda zorlanan ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere süreli ya da süresiz bir şekilde verilen maddi bir yardım türüdür.

Devlet verdiği bu yardımlarla vatandaşı maddi anlamda desteklerken, aynı zamanda da vatandaşın psikolojik ve ruhsal gelişimini de desteklemeyi hedefler. Bu yardım türünden fayda sağlayacak olan kişileri de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı belirler. Yardım türüne başvuran kişilerin belli şartlar altında seçilmesinin sebebi ise; gerçekten ihtiyaç sahibi kişileri belirleyip, ayrılan yardım bütçesini sadece onların ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktır.

Bu maddi yardım paketini almaya hak kazanan ailelere on iki ay boyunca düzenli olarak devlet tarafından ödeme yapılır. Verilen tüm yardımlar, sosyal ve ekonomik destek ( SED ) kapsamında sizlere sunulur. Bu yardım kapsamına giren kişiler ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aşağıda belirttiğimiz gibi açıklanmıştır;

  • Dar gelirli aileler
  • Yardıma muhtaç aileler
  • İhtiyaç sahibi aileler
  • Asgari ücret geliri altında yaşamaya çalışan aileler
  • Aldığı ücret, hane başında yaşayan kişi sayısına bölündüğü zaman ortaya çıkan ücretin 1/3 ü kadar olması
  • Evinde bakmakla yükümlü olduğu çocukların, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması
  • Sosyal sigortalar kapsamında bulunmayan aileler
  • Devletin belirlediği 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan aileler

Aranan şartlardandır. Eğer siz de bu belirttiğimiz şartlardan birisine uyum sağlıyorsanız, bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Bu yardım kapsamında verilecek olan ücret ise; ailenin maddi durumuna göre en az 850 Türk Lirası en fazla da 1250 Türk Lirası şeklinde belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir  Engelli Hastalara Genel Anestezi ve Sedasyon ile Diş Tedavisi İmkanı

Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatar?

Bu yardım türüne başvuran insanlar, bu aralar aile destek paketi ne zaman yatar diye merak etmeye başladı. Bu yardım türünün ne zaman hesaplara yatacağı devlet tarafından belirlendi. Bu yardım türü 8 Kasım 2022 tarihinde vatandaşlara ulaştırılmaya başlandı.

Bu yardım türünü size en yakın PTT şubelerine giderek, kimlik numaranızı gişe görevlisi ile paylaşarak maddi olarak her ay tahsil edebilirsiniz. Eğer aldığınız bu yardım türünün süresi bittiyse, yukarıda belirttiğimiz linke tekrar tıklayarak, bu yardımı almak için devlete bir daha başvuru yapabilirsiniz.

Ama eğer bu yardımı alacak olan kişilerin sahip olduğu maddi zorlukları aşmayı başarırsanız, devlet sizi bu yardım projesinden çıkartıp sizin yerinize gerçekten ihtiyaç sahibi olan bir aileyi bu maddi yardım projesine dâhil eder.  Bu uygulamayı yapmasının temel amacı, devamlı olarak ihtiyaç sahibi ailelere en doğru zamanda ulaşmaktır.

 İlgili başlıklar;

Aile destek parası ne zaman yatar

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu!

4.4/5 - (19 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu