Güncel

Aile Destek Paketi Nedir? Aile Destek Paketine Nasıl Başvurabilirim?

Aile Destek Paketi Kimler Alabilir? Aile Destekleri Programı Ödemeleri Ne Zaman? Aile Destek Programı Kimler Alabilir?

Aile Destek Paketi Nedir? Aile Destek Paketine Nasıl Başvurabilirim?

Aile Destek Paketi Kimler Alabilir?

Dar gelirli aileler için verilen bu destek 2022-Haziran/2023 Mayıs aylarını kapsayan bir yardım programıdır. Bu programın amacı dar gelirli olan ve ihtiyacını karşılamayan aileler için yardım programı oluşturmaktır. Program 4 kategoride oluşuyor ve bu kategoriye dahil olan aileler için yardım yapılıyor.

Programın amacı ‘çocukların ihtiyacını karşılayamayan ailelerin ihtiyacını’ karşılamaktır. Bu yardım SED yani ‘Sosyal Ekonomik Destek’ hizmeti kategorisinde değerlendirilmektedir. 

Aile destek paketi sürekli bir maaş olmayan belli bir dönemi kapsayan ve aylık ödenen destek amaçlı yardım paketidir. Bu nedenle bu yardımın maaş olarak algılanması yanlıştır. Bu yardımlar her hangi bir kuruluş tarafından haciz edilemez veya el konulamaz.

Başvuru işlemi esnasında sahtecilik yapan başvuru sahipleri hakkında adli işlem uygulanır. Yapılan ödemeler geri tahsil edilir. Tahsil işleminde devletin uğradığı zarar hesaplanır ve bu tutar sahtecilik yapan kişiden tahsil edilir.  

On iki aylık ödeme süresi boyunca ailelere nakdi yardım yapılacaktır. Program Haziran 2022-Haziran 2023 tarih aralığını kapsıyor. Temmuz 2023 itibariyle program sona erecek. 

Aile Destekleri Programı Ödemeleri Ne Zaman?

Başvuru işlemi sonrasında yardım almaya hak kazanan vatandaşlar için ödemeler Ekim-2022 ayının ilk haftasında gerçekleşiyor. Bakanlık ekim ayının ilk haftasında ödeme yapmayı düşünüyor. Aylık almaya hak kazananlar bakanlığın yapacağı açıklamaları takip etmesi gerekiyor. Ödeme konusunda bakanlık zaman zaman açıklama yapmaktadır. 

Başvurusu onaylanan yardıma muhtaç olan aileler PTT’den veya başvuru esnasında verdikleri iban üzerinden ödemelerini alabilir. Bazı durumlarda yardımlar PTT’ye yatırılmaktadır. Yardım alacak kişi T.C kimliği ile PTT’ye giderek yardım alabilir. Yardım başvurusu esnasında verilen iban yanlış olması durumunda ödemede sorun meydana gelir. Bu nedenle başvuru bilgilerinin doğru ve güncel olmasına dikkat edilmelidir. 

Yardım alındıktan sonra sisteme ‘teslim edildi’ uyarısı düşer. Yapılan başvuru formunda yardımın kabul edildiği ve yardım teslim edildiği uyarısı yer alır. E-devlet üzerinden yapılan başvuru takip edilebilir. 

Aile Destek Programı Kimler Alabilir?

Programdan faydalanacak kişilerin özellikleri şu şekildedir:

  1. T.C vatandaşı olması gerekir. Vatandaş olmayanlar başvuru yapamaz. Sığınmacı veya mülteci konumundaki vatandaşlar bu programdan faydalanamaz. 
  2. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden mavi kartlılar başvuru yapamaz.
  3. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet zorunluluğu vardır. Yurt dışında ikamet edenler yardım başvurusu yapamaz. İkamet adresi e-devlet sisteminde yer alması gerekir. Başvuru işlemi esnasında ikamet adresi, iletişim bilgileri ve kimlik bilgileri kontrol edilmelidir. Her hangi bir yanlışlık varsa düzeltilmelidir. 
  4. Yardım için başvuran kişinin 18 yaşını geçmiş olması gerekir.
  5. Noter, kamu çalışanı, memur, yurt dışında işçi olarak çalışan, muhtar, yurt dışından borçlanan ve özel sandık uygulamasına tabi olan kişilerin başvurusu değerlendirilmeyecektir. Başvuru yapan kişinin ailesinde bu gruba dahil olan aile bireyi bulunuyorsa yine başvuru değerlendirilmiyor.
  6. Asker, ailesinin yanında olmayan öğrenci, tutuklu ve yetiştirme yurdunda kalan ve kendi ikamet adresinde bulunmayan kişiler de başvuru yapamaz.

Bu kapsamda başvuru yapacak kişi programa dahil olup olmadığını kontrol ettikten sonra başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Program çerçevesinde ödemeler gelir tablosuna göre yapılacak. Kişi başına düşen gelir miktarına göre ödeme yapılacak. Ödeme planı şu şekildedir:

  1. Bir ailede kişi başına düşen gelir 450TL’nin altında ise bu durumda yapılacak yardım aylık 600TL’dir. Ailenin gelir tablosu incelendikten sonra başvuru değerlendirilmektedir. 
  2. Bir ailede kişi başına düşen gelir 450-911 TL arasında ise aylık yapılacak yardım miktarı 550 TL’dir. 
  3. Bir ailede kişi başı gelir 911-1372TL arasında ise bu durumda aileye 500TL yardım yapılacak.
  4. Bir ailede kişi başı gelir 1372-1833TL arasındaysa bu durumda yapılacak yardım 450TL’dir.

Yardım hesaplaması gelir tablosuna göre değerlendirilecek. Ailedeki her ferdin gelir tablosu incelendikten sonra başvuru değerlendirilecek. Ailenin gelirinde 12 ay boyunca her hangi bir değişiklik olmadığı zaman ödeme devam edecek. Ancak bu süre zarfında ailenin geliri sistemde fark edildiğinde yardım kesilecek.

Aile Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile destek  başvuru işlemleri e-devlet üzerinden veya bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğüne yapılmaktadır. Başvuru şartlarına uyan kişilerin başvuruları değerlendirilecektir. Başvuru işlemleri e-devlet sistemi üzerinden gerçekleşiyor. E- devleti olmayanlar öncelikle PTT’den şifre almalıdır. 2TL karşılığında şifre veriliyor ve bu şifre ile giriş yapılabiliyor. 

E-devlet giriş bölümü tıklanıyor ve giriş bölümüne ulaşılıyor. Bu bölümde yardım başvurusu yapacak kişinin TC’si yazılıyor ve alt kısımdaki şifre bölümüne de PTT’den alınan şifre yazılıyor. Enter tuşuna basıldığında e-devlet giriş yapılmış oluyor. 

Her zaman için başvuru yapmadan önce aile bireylerinin Tc kimlik numarası ve telefon numarası hazır olmalıdır. Ayrıca evin telefon, su, doğalgaz ve internet abone numarası da hazır olmalıdır. 

Arama motoru kısmına ‘Aile destek paketi başvurusu’ yazıldığında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımı başvuru kısmı ekrana çıkıyor. Bu bölüme giriş yapıldığında ekranın sağ üst kısmında ‘yeni başvuru’ kısmı yer alıyor. Bu kısmı tıkladığınızda başvuru şartları ve en alt kısımda onay butonu yer alıyor. Şartları kabul ettiğinizde onay butonunu tıklamanız gerekiyor. 

En alt kısımdaki onay butonunu onaylayınca yeni bir sayfaya geçiyorsunuz. Bu sayfada ‘ kişisel bilgilerimin araştırılmasına izin veriyorum’ butonu var. Bu butonu da onayladığınız zaman ‘devam et’ butonuna basarak işleme devam ediyorsunuz. 

Karşınıza çıkan başvuru formunda kimlik, adres, il, ilçe, mahalle ve telefon bilgileri karşınıza çıkıyor. Sistem otomatik olarak bu bilgileri forma eklemiştir. Bu sayfada yapacağınız en alt kısımdaki ‘devam et’ butonuna basmaktır. 

Formun diğer sayfasına geçtiğinizde ön başvuru kısmı karşınıza çıkıyor. Buradaki bilgileri dikkatli bir şekilde dolduruyorsunuz.  Aylık gelir, iban bilgileri ve maaş bilgileri girilmelidir. Ayrıca gayrimenkul ve diğer gelirler de soruluyor. Bu bilgiler de girilmelidir. Formdaki sorular dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Bireylerin kayıt işleminde ise TC, isim soy isim, telefon numarası ve gelirinin olup olmadığı kısmı yazılır ve alt kısımdaki ‘ekle’ tuşuna basılır. Bu tuşa basınca yeni bir kişi ekleme işlemine geçilir. Aynı işlem bütün aile bireyleri için tek tek gerçekleştirilir. 

En son kısımda bilgiler kontrol edilir ve onay kutucuğu işaretlenir. Onay kutusu onaylandıktan sonra başvuru işlemi gerçekleşir. Başvuru işlemi sonrasında iki hafta boyunca başvuru formu incelenir. Aile ve Sosyal Bakanlığı yardım başvurusu sorgulama yazdığınızda yaptığınız başvuru ekrana çıkar. Bu formda onaylanıp onaylanmadığı belirtilmektedir. Onay gerçekleşince evinizi kontrol etmek üzere görevliler ziyaret eder. 

Başvuru işlemi esnasında internet kesilirse tekrar baştan formu doldurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle kesintisiz internet üzerinden başvuru yapmak daha sağlıklıdır. Ayrıca bilgilerin yanlış olması durumunda başvuruyu onaylamak araştırma esnasında sorun oluşturur. Bu nedenle bilgileriniz güncel olmalıdır. 

Başvuru yapıldıktan sonra yeni bir başvuru yapılabilmesi için ilk yapılan başvurunun sonuçlanması gerekiyor. Sonuçlandıktan sonra yeni bir yardım başvurusu yapılabilir. Sistem otomatik olarak yeni başvuru formu oluşturur ve bu form üzerinden yeni bir başvuru yapılabilir. Başvuru işlemleri kategorisinde https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılıyor.

İlgili Başlıklar;

2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak?

Devlet yardımları nelerdir?

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu