Sosyal Hak ve Yardımlar

Aile Destek Programı! Aile Destek Proğramından Kimler Faydalanır

Aile Destek Programı! Aile Destek Programı Ne Kadar Yatacak? Aile Destek Programını Kimler Alabilir?

Aile Destek Programı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşları için kendi bünyesinde birtakım sosyal ve maddi projeler uygular. Bu projelerin uygulanma sebeplerinden en önemlisi, devletimizin sosyal bir devlet olmasıdır.

Bu sosyal devlet olma özelliğinden yola çıkarak, devletimiz uygulamakta olduğu tüm yardım projelerini vatandaşlarının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda belirler. Geçtiğimiz senelerde uygulamaya koyduğu aile destek programı ile devlet ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlarına kucak açmış ve onların maddi yüklerini bir nebze de olsa azaltmayı başarabilmiştir.

Aile Destek Programı! Aile Destek Programı Ne Kadar Yatacak? Aile Destek Programını Kimler Alabilir?
Aile Destek Programı! Aile Destek Programı Ne Kadar Yatacak? Aile Destek Programını Kimler Alabilir?

 Yapılan bu aile destek programı, aynı zamanda vatandaşları sosyal ve psikolojik olarak da desteklemeyi hedefler. Bu sene içerisinde vatandaşlara verilecek olan aile destek programının nakdi ücreti, her sene verilen asgari ücret maaşı ile doğru orantılı bir şekilde artar.

Verilen yardımların miktarı aynı zamanda, değişen enflasyon oranlarına göre de değişiklik gösterir. Vatandaşların hayat standartlarını ve alım gücünü yükseltmeyi hedefleyen maddi yardımlar, herkesin ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmektedir.

Aile Destek Programı Ne Kadar Yatacak?

Aile destek programı ne kadar yatacak sorusunun cevabı, devlet tarafından belirlendi. Yardıma muhtaç, dar gelirli vatandaşları için ödenecek olan bu yardımın bu sene içerisindeki ücreti en az 850 Türk Lirası en fazla da 1250 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Verilecek olan bu yardımın ücreti, sizin sahip olduğunuz maddi gücünüze göre değişiklik gösterir.

Aile Destek Programını Kimler Alabilir?

Devlet, uygulamaya koyduğu maddi ve sosyal yardım projelerini ilgili bakanlıklar ile birlikte yürütür. Verilecek olan yardımların maddi fonu devlet tarafından hazırlanırken, bu yardımların kimlere verileceğini ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenir. Aile destek programını kimler alabilir sorusunun cevabını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Derya Yanık yapılan toplantılar sonrası şu şekilde belirlemiştir,

  • Dar gelirli aileler
  • Yardıma muhtaç aileler
  • İhtiyaç sahibi aileler
  • Devletin belirlemiş olduğu 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan aileler
  • Kronik rahatsızlığı olan kişiler
  • Şu anda iş göremez raporu bulunan kimseler
  • Üzerine kayıtlı taşınmaz mülkü bulunmayan aileler
  • Asgari ücret sınırı altında bulunan aileler

Hane içinde yaşayan kişi sayısına asgari ücret bölündüğü zaman, devletin belirlemiş olduğu ücret miktarının sınırı altında kalan aileler

Belirlenen bu şartlara uyum sağlıyorsanız, siz de devletin belirlemiş olduğu bu yardım türüne dahil olabilirsiniz.

Aile Destek Programı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Bu maddi yardım türüne girmeyi başaran vatandaşlar, bazen yardım sorgulama ekranlarında aile destek programı ödemeniz hazırdır ibaresiyle karşılaşıyor ve aile destek programı ödemeniz hazırdır ne demek diye merak ediyorlar.

Eğer siz de, sorgulama ekranında bu ibare ile karşılaştıysanız, bilmeniz lazım ki, bu maddi yardım projesinden alacağınız nakdi yardım ücreti tahsil işlemi için sizin başvurunuzu bekliyor demektir.

Aile Destek Programı Parasını Nereden Alabilirim?

Yardım sorgulama ekranında yukarıda bahsettiğimiz yazıyı gören vatandaşlar ise artık aile destek programı parasını nereden alabilirim diye öğrenmek istiyor.

Devletin sizler için vereceği bu yardım ücretini size en yakın PTT şubelerine giderek tahsil edebilirsiniz. Bu tahsil işlemini, PTT gişe görevlisi ile kimlik numaranızı paylaşarak dakikalar içinde tahsil edebileceksiniz.

Aile Destek Programı Herkese Verilir Mi?

Devletin böyle bir maddi yardım projesini hayata geçirdiğini öğrenen vatandaşlar, aile destek programı herkese verilir mi diye merak ediyor. Bilmeniz gerekiyor ki bu maddi proje kapsamına sadece yukarıda belirttiğimiz şartlara uyum sağlayan vatandaşlar dâhil olabilecektir.

Aile Destek Programı İbana Yatıyor Mu?

Verilecek olan bu yardımın hangi hesaba yatacağını öğrenmek için vatandaşlar internette araştırmaya yapmaya başladı. Bu araştırma kapsamında, aile destek programı ibana yatıyor mu sorusu en çok merak edilen soruların başında geliyor.

Bu yardım ücretini sadece PTT şubelerinden tahsil edebileceksiniz. Eğer siz de bu verilecek olan yardım türüne dahil olmak istiyorsanız, yapmanız gereken birkaç basit işlem mevcuttur.

Bu yardım türü için devletimizin vatandaşlarına sunacağı tüm hizmetleri, internet ortamında buluşturduğu e – devlet sitesinin resmi giriş linkine kimlik numaranız ve kullanıcı şifreniz ile giriş yapmanız ya da şehrinizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Ayrıyeten, verilecek olan bu yardım ücreti, sizlerden asla geri tahsil edilmeyecektir. E devlet sitesi yardım başvurusu için; https://www.turkiye.gov.tr/maliye-aile-yardimi-bildirimi-sorgulama linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda eğer bu yardım türüne dahil olursanız, istediğiniz yardım türüne dahil olup olmadığınızı da bu link üzerinden takip edebileceksiniz.

İlgili Başlıklar;

Aile sosyal politikalar bakanlığı yardım başvuru!

Kızılay para yardımı!makale içeriği alt bilgi

3 Yorum

  1. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum var şu dört buçuk milyar iki çocuğum okuyo çok zor durumdayim yardımcı olursanız sevinirim 5çocuğum var calisanim yok yardımlarınızı bekliyorum saygilarim la

  2. Merhaba benim 4 çocuğum var ikitane okula gidiyor yetişemiyorum çok zor durumdayım eşim kaza geçirdi düzgün çalışmıyor lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu