Güncel

Akp’ den EYT Açıklaması Son Dakika

Akp’ den EYT Açıklaması Son Dakika! EYT’ nin 2 Şartı Nedir? EYT Takılanlar Kaç Yaşında Emekli Olacak? EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak? EYT Yasasından Kimler Yararlanabilir?

Akp’ den EYT Açıklaması Son Dakika! EYT’ nin 2 Şartı Nedir?

Akp’ den EYT Açıklaması Son Dakika

 Erken yaşta emeklilik yani kısaltılmış haliyle EYT, 8 Eylül 1999 tarihinden öncesinden sigorta kurumuna girişi bulunanların prim günü dolar fakat emeklilik için yaş süresinin dolmasını beklerler. Bu da emeklilikte yaşa takılmak diye adlandırılır.

Bu sorun yıllardan beri emeklilik hayali ile yaşayan milyonlarca vatandaşın ortak derdi haline geldi. Ülke yönetiminde bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi ise emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir sistem getirmeye hazırlanıyor.

Akp’den EYT açıklaması son dakika haberlerini merak edenler, şimdi de bu yapılan açıklamanın detaylarını merak ediyor. İşte bu konuya ait tüm detayları bu alt başlıkta bulabilirsiniz.

EYT’ nin 2 Şartı Nedir?

 Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca vatandaş, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor. Eyt sorununa devlet tarafından kesin bir cevap gelmesini ve ne yapacaklarını görmek istiyorlar.

Eyt’ nin 2 şartı nedir diye merak eden vatandaşlarımız, devletin bu konu hakkındaki belirleyeceği koşulları bekliyor. 

Bu şartlar;

  • Bağkurlu çalışanlara erkekler için bu pirim günü 9.000,
  • Kadınlar için ise 7 bin 200 gün olarak belirlenmiştir. 
  • Sosyal sigortalar kurumuna yani SSK’ya bağlı çalışanlar için ise erkekler için 25 ,
  • Kadınlar için ise 20 yıl olarak belirlenmiştir.
  • Kısaca; bu emeklilik için, yaş koşulu ve prim ödeme şartlarının aynı anda sağlanmış olması gerekiyor.

EYT Takılanlar Kaç Yaşında Emekli Olacak?

Çalışma prim gününü doldurmuş fakat emekli olmak için yaş sınırını geçmeye çalışanlar eyt’ye takılanlar kaç yaşında emekli olacak sorusunun cevabını arıyorlar.

Bu soruya verilecek cevaplardan ilki kurulan komisyonca belirlendi. Bu kurulan komisyonda bağlanan karara göre, ağır işlerde çalışmış insanlar, eğer sigorta girişi 1999 tarihinden önce ise, 57 ya da 58 yaşında emekli olabileceği yönündedir.

Ama eğer çalıştığı iş kısmı, ağır bir iş değilse bu emeklilik yaşı kadınlarda 60, erkeklerde ise 62 olarak belirlenmiştir.

Bu konu hakkındaki tüm bilgileri Türkiye cumhuriyeti devletinin resmi sitesi olan E-devletten hızlı ve güvenilir bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu siteye https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim linkine tıklayarak ulaşabileceksiniz.

EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Emeklilik yasasına takılan çalışanlar EYT yasası ne zaman çıkacak sorusuna cevap aramaya başladı bile. Bu yasanın ne zaman çıkacağına dair en net cevap ise 2022 yılının Aralık ayı olarak belirlendi. Çıkan bu yasadan sonra, emeklilikte yaşa takılanlar, artık bu problemlerle uğraşmak zorunda kalmayacak.

EYT Yasasından Kimler Yararlanabilir?

Erken emeklilik yasasının meclisten en yakın zamanda geçeceğini öğrenen vatandaşlar, bu yasanın kimleri kapsayacağını merak ediyorlar.

EYT yasasından kimler faydalanabilir diye merak etmenize artık gerek kalmadı. Çıkacak olan bu yasadan; 8 Eylül 1999 tarihinden önce herhangi bir şekilde Sosyal sigortalar kurumuna ya da Bağ-Kura giriş kaydı bulunanlar bu yasadan faydalanabilecekler.

Ayrıyeten kadınlarda 50, erkeklerde ise 55 yaş bu kanundan faydalanmak isteyen insanlar için belirlenen şartlar içerisine giriyor.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM –- TİKTOK

İlgili Başlıklar;

EYT haberleri!

EYT’lilere müjde!

EYT şartları nelerdir?

EYT engellileri kapsıyor mu?


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Eşim 01.12.1989 girişli 1953 doğumlu 2164 gün sigortası var yani yaşı yetmiş herhangi bir doğum ve ihya gibi borçlanmalardan da yararlanamıyor eksik pirim günü isteğe bağlı ödemeye kalksa otomatikmen bağkurluya geçmiş olacak buda 3500 gün ödemesi gerekiyor o da 10 yıl demektir mezardamı emekli olacak bir kereye mahsus 58 yaşını veya 60 yaşını doldurmuş çalışma imkanı olmayan insanların geriye doğru toplu borçlanma imkanı verilirse 3600 günden kısmi emekli olabilecekler
    Takdirlerinize
    Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu