Eğitim

Aksaray’da Otizmli Çocukların Yaşadıkları “Münferit Değil Biliyorsunuz”

Otizmli öğrencilerin yuhalanmasına ‘münferit’ diyen bakana otizmli aileleri yanıt verdi.

Aksaray’daki görüntülere kimse inanmak istemedi. Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda bir grup veli, otizmli çocukların sınıflarının kapatılmasını isteyip, çocukları yuhalıyordu.

İncelemeler başladı, soruşturma açıldı…

Aksaray’da Otizmli Öğrencilerin Olduğu Okulun Müdürü Açığa Alındı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

“Otizmli çocuklarımız ve ailelerini inciten hadise; ne eğitim sistemimizle ne de toplumsal değerlerimizle örtüşmektedir. Engelli çocuklarımıza ve ailelerine yönelik yürüttüğümüz her çalışmada  hassasiyet gösterirken; böylesi bir münferit olayın yaşanmış olması kabul edilemez.”

Tweet serisi arasında bir söz aslında yıllardır devletin bakış açısını özetliyordu: Münferit…

Yüzlerce otizmli ailesi Selçuk’un tweet’inin altına Aksaray’da olanların münferit olmadığını anlatan mesajlar yazdı.

Bakan “Münferit” Dedi, Otizmli Aileleri Anlattı: Veliler Şikayet Etti, Okuldan Alındı, Kura Çekildi

“Bir anlatsak buradan Ankara’ya yol olur” diyordu bir kişi…

Türkiye’de engellilerin özellikle de engelli çocukların eğitime ve günlük hayatın birçok alanına erişiminin ne kadar zor olduğunu bilmek için, görmek için Aksaray’daki gibi bir olayın yaşanmasına gerek yok.

Okul kapılarından çevrilen aileler, sınıftan atılan, kaynaştırma sınıfı yüzlerine kapanan binlerce çocuk var. Ve bu hikayeler çok uzun bir zamandır kapalı kapılar ardında yaşanmıyor. Aileler örgütleniyor, yargıya gidiyor. Farkındalık çalışmalarının öncülüğünü yapıyorlar. Özel eğitim gerekliliği ailelerinin çabasıyla toplumda görünür oldu.

Devletin, asli görevlerini kamuoyunu sarsan olaylarla hatırlamak gibi bir lüksü yok kuşkusuz. Otizm Eylem Planı’nın ve kapsayıcı eğitimin hayata geçirilmesi gerekiyor.

Ayşegül Özbek’in konuştuğu Aksaray Otizm Dayanışma Derneği Başkanı Neriman Gün’ün sözlerini bir kez daha öncelikle bakana hatırlatmak gerek:

Aksaray’da Otizmli Annesi Anlattı: “O Aileler Çocuklarını da Otizmli Arkadaşlarına Karşı Etkilemiş”

 “Bu çocuklar ayrıştırılmaya ve eğitim hakları ellerinden alınmaya çalışılıyor. Yıllardır verilmiş mücadeleler var bunun sonucunda çok güzel şeyler kazandık. Bunlardan vazgeçmemiz istendi. Biz çocuklarımızdan vazgeçmeyeceğiz, herkes arkamızda, bunu biliyoruz.”

 

Kaynak: İstanbul – BİA Haber Merkezi / Demet Bilge Erkasap


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu