Sosyal Hak ve Yardımlar

Akülü Tekerlekli Sandalye Ödeme Kapsamı Ve Devlet Yardımı

Akülü Tekerlekli Sandalye! Engelli Tekerlekli Sandalye Çeşitleri! Hangi tekerlekli sandalye hangi şartlarda ödeme kapsamındadır? Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Akülü Tekerlekli Sandalye

Akülü Tekerlekli Sandalye! Engelli Tekerlekli Sandalye Çeşitleri! Hangi tekerlekli sandalye hangi şartlarda ödeme kapsamındadır? Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Engelli bireyin hareket kısıtlamasını bir ölçüde arttırmak amacıyla akülü tekerlekli sandalyeler günlük hayatta büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Engelli Tekerlekli Sandalye Çeşitleri 

Engelli bireylerin sosyal hayatta etkin yer alabilme ve daha rahat hareket edebilmesi için tekerlekli sandalyeler üretilmiştir. Bu tekerlekli sandalyelerin de engelli bireyin engel durumu, engel oranı, diğer var olan hastalıkları, engelli bireyin kişisel isteğine ve kullanım türüne göre çeşitleri söz konusudur. 

Engelli tekerlekli sandalye ücretlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Hangi şartlarda hangi tekerlekli sandalye türünün ne kadarının devlet tarafından karşılanacağı ‘Sağlık Uygulama Tebliği’nde düzenleniştir.

Ödemeler hakkında detaylı bilgi vermeden önce şunu belirtmek gerekir; düzenlemeye göre engelli ve gazi kişilere SGK tarafından yapılan tıbbi malzeme ödemelerinde farklılık söz konusudur. Tebliğde Gaziler yerine  ‘özel haller’ ifadesi kullanılmaktadır.

elektirikli sandalye alırken nelere dikkat edilmeli

Hangi tekerlekli sandalye hangi şartlarda ödeme kapsamındadır?

 1. Boyundan aşağısı felç olan (tetrapleji) ya da belden aşağısı felç olan (Parapleji) olan engelli bireylere hem manüel hem de akülü tekerlekli sandalye reçete edilmesi durumunda her ikisinin de ödemesi SGK tarafından yapılmaktadır.

 

 1. Standart akülü tekerlekli sandalye ödemesi için kişinin Ayakta durmak/yürümek gibi kaba motor hareketlerini yerine getirememesinin yanında aşağıda sayılan maddelerden birinin ya da birkaçının ödeme talep eden kişide bulunması gerekmektedir.
  • El, ön kol ve kolun ‘tek taraflı’ işlevselliğine engel olan durumlar
  • Kalp yetmezliği veya coroner arter hastalıkları
  • Kronik onstüktif akciğer hastalıkları 

 

Sayılan bu hususların kişide bulunmasının yanında tekerlekli sandalyeyi hareket ettirememesi ya da hareket ettirmesi durumunda sağlığının tehlikeye düşmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle yetkili uzman doktor tarafından sağlık raporunda ‘mental fonksiyonlar yönünden tekerlekli sandalye kullanabilir’ ibaresi bulunmalıdır. Ayrıca raporda Psikiyatri doktorunun onay verdiğine dair imzası bulunmalıdır. 

 

 1. Özellikli motorsuz tekerlekli sandalye için ödeme şartları şu şekildedir: Ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, nöroloji uzman hekimlerden birinin yer aldığı sağlık kurulu sağlık raporu hazırlar. Sağlık raporunda kişinin yürümek, ayakta durmak gibi motor hareket kabiliyetinin bulunmadığının ve engelin süreklilik arz ettiğinin yer alması gerekmektedir. 

 

Yukarıda sayılan tekerlekli sandalyelerin ödemesinin bir kısmı SGK tarafından yapılmaktadır. Yapılan ödeme miktarları 11.09.2018 tarihinde güncellenmiştir. Standart akülü tekerlekli sandalyede 2.500 TL, özellikli motorsuz tekerlekli sandalyede 648 TL’dir. Bu miktarlar gaziler için geçerli özel hallerde daha yüksek hesaplanmaktadır.

SGK tekerlikli sandalye ödemesi tarafından yapılan bu  ödemeler 5 yıllık süre için geçerlidir. Beş yıldan önce tekerlekli sandalye yenileme talebinizin ödemesi  kurum tarafından karşılanmaz. Kendi imkanlarınız ile temin edebilirsiniz. 

Ancak istisnai olarak belirli şartlarda yeni tekerlekli sandalye ödeme kapsamına alınabilmektedir. Tekerlekli sandalyenin kullanılamaz olduğu doktor raporu ile ispatlanırsa beş yıllık süre beklenmeyebilir. Tekerlik sandalye kimsenin kusuru olmaksızın kullanılamaz duruma gelmiş olmalıdır. 

Akülü tekerlekli sandalye alırken devlet tarafından desteklenen tek bir marka ya da model yoktur. Seçim hakkı kullanıcıdadır. SGK desteğinden yararlanmak için gerekli evraklarınızı hazırladıktan sonra istediğiniz üretici firmadan tekerlekli sandalyenizi temin edebilirsiniz. Seçeceğiniz ürünün fiyatı sizin takdirinizdedir. Ürünün faturasını kuruma verdikten sonra kurum size tekerlekli sandalye için  belirlenen kısım miktarınca ödeme gerçekleştirecektir. 

SGK akülü araba ödemesi yapılan tekerlekli sandalyeler kişinin vefatı halinde ya da beş yılın sonunda yeni tekerlekli sandalye talebi olduğunda eski tekerlekli sandalyeye SGK tarafından el konuluyor.

elektirikli sandalye

Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Engelli kişinin hayatında elzem bir yere sahip tekerlekli sandalye seçimi öncesinde çok detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Akülü tekerlekli sandalye almaya karar verdiyseniz şu hususlara dikkat etmenizde fayda var.

 • İlk olarak kullanıcı kişinin engel durumu, hareket kapasitesi ve buna göre sandalyeden beklenen fayda tespit edilmelidir. Akülü tekerlekli sandalyenin kullanım amacı kullanıcının hareket durumuna göre belirlenir.

 

 • Akülü tekerlekli sandalye seçiminde en önemli hususlardan biri de kilo faktörüdür. Standart ölçü 130 kg’dır. Kullanıcının 130 üstü kiloda olması durumunda standart üretim sandalyeler hem kişinin rahatsızlık hissetmesine hem de sandalyenin kullanım ömrünün kısa olmasına sebep olacaktır. Kilo durumuna göre kullanılan malzeme türü ve miktarı dahi değişmektedir. 

 

 • Standart üretimler 12 yaş ve üstü içindir. 12 yaşın altı için seçim yapacaksanız özel üretim seçim yapmalısınız. Çünkü çocuk Kabul edilen 12 yaş altı için kullanılan malzeme ve alınan güvenlik önlemleri daha farklıdır.

 

 • Nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz. Ev içi mi, dış mekanlarda mı? Dış mekan için tercih etmeniz durumunda hafif olması, sökülüp takılabilir olması, tekerlek yapısı, malzeme dayanıklılığı sizin için daha önemli hale gelecektir.

 

 • Teknik açıdan yedek parçasının bulunabilir olması ve teknik servise ulaşılabilirlik çok önemlidir. Bunun yanında joystick kalite ve kullanım kolaylığı, motor gücü, akü kapasitesi, pedal boyunun ayarlanabilirliği, hız kapasitesi göz önünde bulundurmanız gereken diğer hususlardır.

 

 • Başka kullanıcılarla iletişeme geçmek faydanıza olacaktır. Özellikle karar verdiğiniz akülü tekerlekli sandalye için kullanıcı yorumları varsa bu oldukça faydalı olacaktır.

 

 • İnternet üzerinden yapılan araştırma yeterli olamayacaktır. İmkan varsa akülü tekerlekli sandalyeyi kullanmalısınız. 30 metre kadar sürmeniz, kullanılırlığını test etmeniz için yeterli olacaktır.

 

 • Uygun fiyatta bir seçim yapmak için fiyat karşılaştırması yapmalı ve kampanyaları takip etmelisiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM / TİKTOK

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu