Güncel

Alışveriş Siteleri Engelliler İçin Erişilebilir Mi?

İnsanlık çağının teknolojiyle tanışmasından beri insanların ihtiyaçlarının karşılanması bir tık kadar yakın oldu. Buna sebeple alışveriş siteleri kuruldu. İnternetten alışveriş yaparak istediğiniz her ürünü elde edebiliyoruz. Peki, alışveriş siteleri engelliler için erişilebilir mi? Tabi ki, hayır. Resmi olmayan bilgiye göre Türkiye’de internet kullanan 127 Bin civarında engelli mevcut. Örneğin: ihtiyaçlarını gidermek için alışveriş yapmak isteyen bir görme engelli, sitenin erişilebilir olmamasından dolayı alışveriş yapamıyor. Engelliler, bu sorunla ilgili sosyal medya üzerinden hastag(gündem) çalışması yaparak seslerini duyurmaya başladılar. Hastag (gündem) çalışmasına bir çok engelli kişi ve kurum destek verdi. Gündem çalışmalarına örnek bir kaç paylaşım ektedir.

 

Engelsiz Erişim Derneği: Körler ekran okuyucu ile erişilebilir olarak ***** gibi mobil uygulamaların puanlarını #VerdimBirini diyerek düşürüyor.

Türkiye Engelliler Platformu: Türkiye’nin önde gelen online alışveriş sitelerinin,engelli bireylere ERİŞİLEBİLİR olmasını istiyoruz. Talebimize somut bir adım atılmadığı sürece online alışveriş sitelerini BOYKOT etmeye devam edeceğiz.

Burak Sarı: Erişilebilir alışveriş için #VerdimBirini

Beyza Yıldırım: Görme engelli bir kullanıcı olarak,uygulamalarımızdaki erişilebilir sorunları nedeniyle #VerdimBirini


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

  1. Merhabalar, bende genel engelliyim 15 senden beri hemofili hastasıyım onunla ilgili bilgilerde verirseniz memnun olurum.Saygılarımla.

  2. Merhabalar, bende genel engelliyim 15 senden beri hemofili hastasıyım onunla ilgili bilgilerde verirseniz memnun olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu