ALO 144 Sosyal Yardım Hattı Nedir? Kimler Faydalanır? Nasıl Hizmet Verir?

3 dakikada okuyabilirsiniz


ALO 144 Sosyal Yardım Hattı Nedir? Kimler Faydalanır? Nasıl Hizmet Verir?

Yoksul vatandaşlarımıza en yakın noktada ve insan odaklı bir anlayışla hizmet sunabilmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini yoğun olarak kullanan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü “Alo 144 Sosyal Yardım Hattı”nı 27.10.2009 tarihinde vatandaşımızın hizmetine sunulmuştur.

Sabit hatlardan 144 tuşlandığında ücretsiz olarak aranabilen Alo Sosyal Yardım Hattı ile sosyal yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza profesyonel iletişim desteği sağlanmaktadır.

Alo 144 Sosyal Yardım Hattı ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 144 Sosyal Yardım Hattı resmi internet sitesinde detaylı olarak açıklamalarda bulunulmuştur.  Bu konuda yer alan detaylı açıklama aşağıya aynen aktarılmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 144 Sosyal Yardım Hattı aracılığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülen şartlı eğitim/sağlık yardımları, kömür yardımı, gıda yardımı, engelli aylığı, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar, barınma yardımı, doğum yardımı vb. yardımlar ile proje destekleri hakkında yapılan her türlü talep, öneri ve şikâyetler alınmakta, veri tabanı incelenerek arayan kişiye başvurusunun durumu hakkında bilgi verilmekte, ilgili İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirme yapılmaktadır.

Alo 144 Sosyal Yardım Hattı hafta sonu ve resmi tatil günleri hariç olmak üzere hafta içi 08:00 – 21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Alo 144 Hattına yurt içinden yapılan aramalar ücretsizdir.

Kürtçe ve Arapça bilen personel bu dillerde gelen çağrıları cevaplamaktadır.

İşaret dili bilen personel görevlendirilerek, telefon görüşmesi yapamayan işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla 0 549 441 2 144 nolu hat üzerinden görüntülü görüşme yapılabilmektedir.

Bakanlığımız hizmetlerinin daha etkin verilebilmesi için tüm mobil ve sabit telefon operatörleri ile yazışma yapılarak, vatandaşlarımızın Alo 144 Hattı’na ücretsiz mesaj (sms) gönderilebilmektedir. Özellikle işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, tüm cep telefonu operatörlerinden ad soyad, T.C kimlik numarası ve taleplerini içeren mesaj yazarak 144 numarasına gönderebilmekte, talepler ilgili personel tarafından değerlendirilerek telefon veya sms ile vatandaşlara geri dönüş yapılarak bilgi verilmektedir.

Bakanlığımız ile hizmet kitlemiz arasında köprü görevini üstlenecek olan Çağrı Merkezimizle; kaliteli ve kontrollü bir iletişimin sağlanması, teşkilatlarımızın iş yükünün hafifletilmesi, verimliliğin arttırılması, düzenli ve sürekli veri akışının sağlanması, hizmetlerin iyileştirilmesi için geribildirim ve vatandaş memnuniyetini arttırmayı hedeflemekteyiz.

 Şeklinde yapılan açıklamanın yanı sıra vatandaşlar, ​Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk, Yaşlı ve Engelli Sosyal Destek Hattı ile Alo 144 Sosyal Yardım Hattı‘na taleplerini, şikayetlerini ücretsiz mesaj atarak da iletebilecek.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir, Kimler Yararlanır, Nasıl Destek Alınır?

Nakdi Yardım Nedir Parası Ne Kadar?

engellilerdostu-Özel İçerik 

 Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
21
Hoş
Beğen Beğen
76
Beğen
Üzgün Üzgün
21
Üzgün
Komik Komik
9
Komik
Kızgın Kızgın
24
Kızgın
Korkunç Korkunç
17
Korkunç
Kötü Kötü
29
Kötü
İlginç İlginç
9
İlginç

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Babamın işitme engelli olduğunu sizi duyamadığını başka bir çözüm yokmu diye birkaç kez arayıp söylememe rağmen, ısrarla babamı isteyen ve ameliyatlı babamı duymazdan gelip anlamayan , yardımcı olmak istemeyen personeliniz varken kimseye yardımcı olabileceğinizi sanmıyorum ama

 2. 144 ariyoruz bilgi almak icin heyet kararini ogrebilmek icin ama bi turlu iletisime gecemedik hem cozumleriniz icin 144 arayin diyosunuz hemde ya acmiyosunuz acsanizda ses vermeyip acildi gorunsunduye hatta bekletip kapatiyosunuz kazandiginiz para haram sizlerin insanlarin emegiyle umuduyla oynuyosunuz

 3. Bizler kendi sesimize tahammül edemezken siz 144 çalışanları hergün binlerce dertli ,sıkıntılı,kimsesiz,yoksuz,hasta,yaşlı, muhtaç insanlarla ilgileniyor,dinliyor,anlamaya çalışıyor,destek oluyorsunuz.biz kendi çocuğunuzla ilgilenemiyoruz. Siz Turkiyeyi kucakliyorsunuz.onun içindirki sizlere ulaşmak zor.ama ben biliyorumki benim ulasamadigim anda siz bir başka derde devasiniz.
  Iyiki varsınız.👏

 4. merhaba iyi günler 18.01.2017 günü inşaattan düştüm tedavi gördüm 10 ay çalışamadım ama iyilesemedim halen 3 yıldır ilaçlarla hayata tutunmaya çalışıyorum kimseden yardim goremedim 2017 de sosyal yardima gittim yardim aldım her seferinde red cevapi aldım sonrasında yıllarda eşimde 11.11. 2017 yılında düştü ayağından ameliyat oldu eşimin ayağında kavak kemiği ve topuğundan kırıldı o da bir türlü kendini toparlayamadı ayakta fazla duramıyor bu olaylar oldugunda evladımin birisi askerdi ikinci evladimda universite okuyordu çok zor günler geçirdim iyilesemedim piyasanin böyle olması iki evlâdım doğru dürüst iş bulamadilar aileden çalışan yoktur 20.03.2020 tarihinde denizli sosyal yardıma basvurdum sonrasinda bana uygun olmadı diye bildirildi korona virüsünü nedeniyle evde kaldik zaten durumum iyi olsa neden bavuru yapayım hüseyin cakir olarak sizlerden yardim bekliyorum

  Cevapla
  hüseyin cakir25 Mart 2020, 19:06
  merhaba daha önce belirtmiş olduğum gibi dilekçemde evde çalışmayan bir aile olarak tc vatandaşı olmak üzere turkiyede bugünlerde ortalıkta dolaşan korona oldugundan çalışamıyoruz evde kal demesi güzelde. benim gibi kaç tane mağdur aile var kurallara uymaktan başka çaremiz yoktur denizli sosyal yardıma basvurdum denizli pamukkale sosyal yardıma basvurdum nasıl yardim etmek anlamış değilim gelirimiz yok çalışmıyorum. 3 yıldır başıma gelmeyen kalmadı halen tedavi görüyorum bir ay önce ameliyat oldum ailem persan halde denizli pamukkale sosyal yardıma basvurdum olumsuz bilgi geldi lütfen yardımınızı bekliyorum

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF