GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Alo 144 Sosyal Yardım Hattı Nedir

Alo 144 Sosyal Yardım Hattı Nedir?

Alo 144 sosyal yardım hattı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde ortaya çıkmış olan ve takibatı da bu kurum tarafından yapılan bir hizmettir. Bu hizmetten faydalanarak; ilgili tüm şikâyetlerinizi bildirebilirsiniz. Sosyal bir yardım servisi olan Alo 144’te farklı dil seçenekleri de bulunmaktadır.

 

alo 144 nedir

Alo 144’ü Neler İçin Arayabilirim?

Alo 144 sosyal yardım hattı aracılığı ile ilgili kişiye şikayetini bildirmek isteyen vatandaşlarımızın arama nedenleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Kömür yardımı, pandemi sürecindeki 1000 TL’lik yardım, doğum yardımı, barınma yardımı, gıda yardımı, eşi vefat ettiği için yardım almak isteyen kadınlar ve bu tarzdaki pek çok konu ile ilgilenen Alo 144; arayan kişilerin sorununu çözme odaklı bir politika izlemektedir.

Eğer belirtilen soruna çözüm bulamıyorsa da bununla alakalı olarak hizmet verecek olan kuruma, kişiyi aktaracaktır. Bu aktaracağı kurum, yardımlaşma kurumu olabilmektedir.

Buna ek olarak; her türden talep, şikayet ya da öneriye de açık olan Alo 144 hattını hafta içi sabah 08:00 ile akşam 18:00 arasında arayabilirsiniz. Alo 144 sosyal yardım hattı hafta sonları ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir.

Alo 144’ün vizyon edindiği konuların başında; vatandaşların sorunlarını en etkili biçimde çözmek ya da çözecek bir ilgiliye aktarmak gelmektedir. Bu vizyonu gerçekleştirirken de vatandaş ile iletişimi yüksek tutmak başlıca amaçlarındandır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında kurulmuş olan bir çağrı merkezi konumundaki Alo 144; bakanlığa gelemeyip, yüz yüze görüşme yapamayan kişiler için de oldukça faydalı bir hattır. Bu sayede hem bakanlıktaki hem de çağrı merkezindeki işler çok daha kolayca ilerleyebilecektir.

Alo 144; sadece bir köprü değil aynı zamanda bir geri bildirim aracıdır. Vatandaşın, herhangi bir sorunu ile direkt olarak ilgilenen ve belirsizlikten kişiyi kurtarıp, çözümü sunan bu servis; herkes açısından oldukça faydalıdır.

Sadece arama yaparak değil, Alo 144 sosyal sosyal yardım hattı üzerine SMS göndererek de bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Özellikle işitme engeli bulunan vatandaşlarımız bu hizmetten yararlanabilirler. Bu servisten fayda sağlamak isteyen vatandaşlarımız; hangi telekomünikasyon şirketi olduğu fark etmeksizin telefonunun mesaj bölümüne;

  • Ad ve soyad
  • TC kimlik numarası
  • Şikayeti

Şeklinde mesaj yazabilirler. Mesajı gönderecekleri numara da yine 144 olacaktır. Bu yolla da, sosyal yardım hattına ulaşan vatandaşlarımızın sorunu kısa sürede çözülecek ve geri dönüş onlara sağlanacaktır.

alo 144 neden aranmıyor

Sosyal hizmet kavramı; ülkemiz açısından gün geçtikçe daha da ihtiyaç duyulan ve gereksinim haline gelen bir hal almıştır. Bu sebeple de vatandaşların her türlü sosyal probleminin önüne geçmek, devletin de bir amacı haline gelmiştir. Alo 144 sosyal yardım hattı da bu kapsamda hizmet veren ve vatandaş ile birebir iletişim noktasında oldukça verimli bir servis olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler de herhangi bir yardım alma isteğinde bulunacaksanız ya da istekte bulunmuş olduğunuz yardım ile alakalı bir geri dönüş alamadıysanız; Alo 144’ü arayacak sorununuza çözüm bulabilir ve merak ettiğiniz tüm ilgili soruların cevaplarını kolayca alabilirsiniz.

Farklı Dil Seçenekleri

Kürtçe konuşan vatandaşlarımız için Kürtçe bilen personeller, ülkemizde bulunan Suriyeliler için ise Arapça personeller istihdam edilmiştir. Eğer siz Alo 144’ü aramak isterseniz ancak konuşma engelli biriyseniz; bunu da ortadan kaldırarak, görüntülü görüşme imkânı da sunulmaktadır. Konuşma engeli bulunan vatandaşımız 0549 441 21 44 numaralı telefonu arayarak, buradaki ilgili ile işaret dilini baz alarak görüntülü konuşma şansına erişebilir. Her detayın harfiyen düşünülmüş olduğu bu hizmet sağlayıcısı, bir telefon uzağınızdadır.

 

 


Etiketler

Bir Yorum

  1. Merhaba Ben leyla esimle bosanma, ayri yasiyorum zor durumdayim muracat tan sadece 567 lira engelli ayligi ve sartli egitim baglandi 5 cocuk 4 ogrencim var banka kredili ev borcum var calisanim yok cocuklar kucuk 1750 tl ayda banka taksidim var aylardir odeme yapamadim faturalar birikti Internet kesildi cocuklar egitiminden geri kaldi lutfen sizlere ve butun yetkililere sesleniyorum Ben engelli kadrosunda is istiyorum yalvaririm duyun ekmek parasi yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı