Engelliler Dostu

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir, Kimler Yararlanır, Nasıl Destek Alınır?

ALO 183 Sosyal Destek Hattından Hangi Konularda Destek Alınabilir? 183 Sosyal Destek Hattı Ücretsiz Midir?

ALO 183 Sosyal Destek Hattından Hangi Konularda Destek Alınabilir?

Alo 183 Sosyal Destek hattı  , Aile ve Sosyal politikalar bakanlığı tarafından uygulamaya konulan önemli bir hattır.   Çok fazlasıyla önemli olup günlük yüz binlerce kişinin arayıp destek aldığı hat olup aklınızın bir köşesinde muhakkak olmalıdır.Alo 183 sosyal destek hattı Vatandaşlarımızın günlük  sosyal hayattaki problemlerin tamamını kapsamaktadır.

 • İhlal,
 • İstismar,
 • Şiddet vakaları,
 • Töre ve namus cinayetleri şikayetleri,
 • Acil ihbarlar,

183 Sosyal Destek Hattı Ücretsiz Midir?

Sosyal medyada en çok konuşulan ve bizlere sorulan  sorulardan 1 tanesini sizlere cevaplayacağım. 183 alo sosyal destek hattı tamamen ücretsiz şekilde vatandaşlara hizmet vermektedir. Aradığınızda kesinlikle çekinmeyin rahat bir şekilde derdinizi anlatabilirsiniz.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir, Kimler Yararlanır, Nasıl Destek Alınır?
Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir, Kimler Yararlanır, Nasıl Destek Alınır?

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 183 Çağrı Merkezi nedir, kimler yararlanır ve nasıl destek verir… hiç duydunuz mu? Ya da Alo 183 neresi diye merak ettiniz mi? Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Ayrıca İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın birçoğu bu sosyal destek hattından haberdar değiller aslında engelli vatandaşların kanunlardan kaynaklı sosyal, özlük ve mali haklarına yönelik sorularına cevap bulabilecekleri ve haftanın 7 günü ve 24 saati hizmet alabilecekleri telefon numarasıdır.

Alo 183 sosyal destek hattı merkezi kurulduğundan bu yana çok fazla vatandaşa hizmet vermiştir. Bu hizmetten yararlanan vatandaşların çağrı merkezine yönelttikleri soruların bir kısmına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183- Sosyal Destek Hattı resmi internet sitesinde yer alan Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.

Alo 183-Sosyal Destek Hattı hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183- Sosyal Destek Hattı resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya da bu yazımızda yer vermek istedik. Alo 183 ile ilgili yapılan bu açıklama aynen aşağıya aktarılmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Ayrıca İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir. Acil Müdahale Ekibi vakayı değerlendirmekte, gerekli durumlarda emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, en kısa zamanda müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Alo 183 Hattı 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Alo 183 Hattına yurt içinden yapılan aramalar ücretsizdir.

Kürtçe ve Arapça bilen personel bu dillerde gelen çağrıları cevaplamaktadır.

Alo 183 Hattına işaret dili bilen personel görevlendirilerek, işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla, 3G uyumlu telefonlar ile hafta içi 08:00 – 24:00 saatleri arasında, Cumartesi – Pazar günleri ise 08:00-17:00 saatleri arasında 0 549 381 0 183 nolu hat üzerinden görüntülü görüşme yapılabilmektedir.

Bakanlığımız hizmetlerinin daha etkin verilebilmesi için tüm mobil ve sabit telefon operatörleri ile yazışma yapılarak, vatandaşlarımızın Alo 183 Hattı’na ücretsiz mesaj (sms) gönderebilmesine olarak sağlanmıştır.

Özellikle işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, tüm cep telefonu operatörlerinden ad soyad, T.C kimlik numarası ve taleplerini içeren mesaj yazarak 183 numarasına gönderebilmekte, talepler ilgili personel tarafından değerlendirilerek telefon veya sms ile vatandaşlara geri dönüş yapılarak bilgi verilmektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız +90 312 253 92 00 telefon numarasından Çağrı Merkezine  ulaşabilmekte, Bakanlığımız görev alanı kapsamında yer alan hizmetler ile ilgili gerekli rehberlik ve yönlendirme yapılmaktadır.

Bakanlığımız ile hizmet kitlemiz arasında köprü görevini üstlenecek olan Çağrı Merkezimizle; kaliteli ve kontrollü bir iletişimin sağlanması, teşkilatlarımızın iş yükünün hafifletilmesi, verimliliğin arttırılması, düzenli ve sürekli veri akışının sağlanması, hizmetlerin iyileştirilmesi için geri bildirim ve vatandaş memnuniyetini arttırmayı hedeflemekteyiz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com

engellilerdostu -Özel İçerik 

 


makale içeriği alt bilgi

47 Yorum

 1. 30 MAYIS PERŞEMBE GÜNÜ LÜTFEN GERİ DÖNÜŞ YAPIN .Bana email ile geri dönmeniz dileğiyle ,
  Ben 8.sınıf öğrencisiyim biliyorsunuz 1 Haziran Cumartesi LGS sınavım var.
  Nerdeyse 1 aydır pek ders çalışmadım nedeni telefonda video seyredip vakit kaybetmem . Bi’ ara kendi kendime dedim ‘Bundan sonra telefonla uğraşmayacağım ‘ dedim ama keşke dediğimi de yapsaydım . Bunu kendime çoğu zaman dedim . Hatta bu sabah ta dedim artık LGS’ye az kaldı ders çalışmalıyım bunun farkındayım telefonu bırakıp ders çalışmak istiyorum ama hep dikkatim dağılıyor ve ya telefon yada herhangi başka bir işle uğraşıyorum hocalarım Cuma günü ders çalışmayın diyor ama ben çalışmak istiyorum çünkü perşembe ve cuma çalışmam bile bana yatmicek bunu biliyorum.Aslında sıkıntılarımdan biri tuhaf hissetmem annem fln herkes bana destek veriyor emek veriyor fakat olmuyor bir türlü odaklanamıyorum. Nasıl bu sorunumu çözebilirim

 2. Engelli aylığım kesildi neden kesildi 2 ay öncesi 600 tl kira öderken tüm yardımlardan yararlanıyordum taşındım ve bin tl kira ödememe rağmen tüm yardımlarım kesildi özellikle engelli aylığına itiraz dilekçesi yazdım buna rağmen yine red ettiler neye sebep böyle davranıyor içerenköy kaymakamı anlamış değilim

 3. Ben kaymakamlıktan kömür alıyorum sosyal yardım alanlarada 1milyar para yardımı yapılacak söylediler bana para yardımı gelmedi 144 numarayı arıyorum çok yoğun oluyor meşgul ptt kart olanlarınki karta yatırıyorlarmış benim kart yok

 4. kaymakamlıktan kömür alıyorum sosyal yardım alanlarada 1milyar para yardımı yapılacak söylediler bana para yardımı gelmedi 144 numarayı arıyorum çok yoğun oluyor meşgul ptt kart olanlarınki karta yatırıyorlarmış benim kart yok

 5. Çok güzel bir bilgilendirme olmuş çok yararlı ve herkesin bilmesi gereken konu hakkında bilgi verilmiş yapanlarin eline sağlık devamını bekliyoruz destekliyoruz

 6. Gayet güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Bu sayede insanlar bilinçleniyor. Teşekkürler.

 7. güzel bir site engellilere yönelik bilinmesi gereken hizmetler hakkında bilgilendiriyor herkesi davet ediyorum

 8. Lütfen engelli insalara sahip çıkıp onları sevip saygı duyalım. Onlar. Bizim kardeşlerimiz. Yardıma ihtiyaçları varsa yardım. Edelim. Onları seviyorum. Her zaman iyi olsunlar.

 9. Engelliler için destek gerçekten harika ama duyuyorum ki bazı kişilere yardım gönderilmiyormuş, bu beni çok üzüyor. İnşallah ihtiyacı olan herkese yardım ulaşır..

 10. Engeller için yapılmış en güzel sitelerden birisi başarılarının devamını dilerim

 11. Çok güzel bir bilgilendirme olmuş çok yararlı ve herkesin bilmesi gereken konu hakkında bilgi verilmiş yapanların eline sağlık teşekkür ederim.

 12. Haberlerde 1000 TL yardımdan bahsedildiğini duydum ancak 183 ten mesaj atarak engelliler de başvurabiliyor da malum sokağa çıkma yasağı varken daha kolaylık olur

 13. Açıldığı günden bu yana sayısız kadına sahip çıkmış alo 183 daha aktif kullanılmalı. Özellikle son zamanlarda gereksiz aramalar sebebi ile iş yoğunluğu oluştuğu belirtilmiş. Lütfen dikkat edelim ihtiyacı olanları engellemeyelim

 14. Covid 19 dolayısı ile bir hayli yogunlar allah alo 183 hattının calışanlarının yardımcısı olsun.

 15. Alo 183 hattının bu kadar yararlı olduğunu bilmiyordum gerçekten faydalı oldu. Teşekkürler

 16. Alo 183 üzerinden kadına şiddet üzerine destek alınabiliyor mu? Birçok kadın bu konuda sorun yaşayabiliyor çünkü.

 17. Detaylı bir yazı olmuş, içerik olabildiğince açıklayıcı yazılmış. Yaralı bir içerik olmuş

 18. ALO 183 sosyal destek hattı Böyle bilgilendirmeler yapması çok hoşuma gidiyor toplumun bilgilenmesi gayet güzel bir olay

 19. Detaylı bir yazı olmuş, Alo 184 içerigi olabildiğince açıklayıcı yazılmış. Yaralı bir içerik olmuş

 20. Alo 183 güzel bir proje ve dünyanın bu durumları bittikten sonra da çok kullanılıp insanlara fayda sağlayacağına eminiim

 21. İyiki bu sitenin ismini ve alo 183 hattının içeriklerini öğrendim engelli çocuğum var ne gibi haklarımız var bilmiyoruz.ayrıca çevremizde yardıms ihtiyaç duyan kişileri de tespit ederek aile ve sosyal yardım bakanlığına alo 183 e bağlanarak sorunlarımıza çözüm bulabileceğimize inanıyorum .

 22. alo 183 çağrı hattını biliyordum ama bilmediğim çok şey varmış gerçekten faydalı bir yazı olmuş bir çok yeni şey öğrendim.

 23. Bu site mükemmel çünkü engelliler için birçok bilgi bulunuyor.Alo 183 Sosyal Destek Hattından Kimlerin yararlanacağını merak eden tek ben değişimdir herhalde bende bunu merak ettim ve bu sitede öğrebdim

 24. Aile ve Sos. Pol. Baknlğı’ndan çok anlamlı bir hizmet. ALO 183 hattı: kadın,yaşlı,çocuk ve ailelere hizmet için.Teşekkürler

 25. Alo 183 sosyal destek hattı işini hakkıyla yerine getiriyor diyebilirim. Çok faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 26. Alo 183 sosyal destek hatttı diye bir hat olduğunu biliyordum fakat kimlere yardım sağladığıkı bilmiyordum onuda bu site sayesinden öğrendim teşekkürler

 27. Devletin Alo 183 hattı, diğer hatlar gibi çok büyük önem sarfetmekte. Tüm çalışanlara, hizmet verenlere, insanlara ulaşımını sağlayanlardan Allah razı olsun.

 28. sitenizde o kadar bilgi var ki hiç çıkmak istemiyorum sitenizde alo 183 hattı hakkında bilgim yoktu öğrendim yararlanabilecek çevremde kişileri bilgilendirmek için sizden aldığım bilgileri onada aktaracam teşekkür ederim

 29. Daha once bilmediğim Alo 183 hattını sizin sayenizde çok iyi ve ayrıntılı bir şekilde öğrendim. Gerçekten çok teşekkür ederim.

 30. Merhaba. Alo 183 sosyal yardım destek hattı sayesinde işlemlerini çabucak yaptım. Ve engelliler dostu sitesinde bulunan yazı sayesinde yakın arkadaşlarıma Alo 183 hattının kimlere yardımcı olduklarını söyliyebildim. Ayrıca böyle bir sitenin olması kişiye özel ayrıcalıktır.

 31. Alo 183 ile ilgili birçok bilgiyi paylaşmışsınız elinize sağlık. Birçok yeni bilgi öğrendim

 32. alo 183 hattını işin açıkcası gerçekten ilk defa duydum ama çok faydalı işler yaptıklarına emin oldum.Bunu çevremdede yaşayan duydum..

 33. alo 183 hattını işin açıkcası gerçekten ilk defa duydum ama çok faydalı işler yaptıklarına emin oldum.Bunu çevremdede yaşayan duydum..yerine göre de engelli raporunu da kullanmalılar.

 34. Alo 183 hattina ihbarda bulunan kisilerin kimligi gizli kaliyor mu acaba, yoksa aciklaniyor mu?

 35. Paddemi baslagından beri basvuru yaptım hicbirsey yok 183 basvuru yaptım onlar 144 dedi hic bir sonuc alamadım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu