Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir, Kimler Yararlanır, Nasıl Destek Alınır?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 183 Çağrı Merkezi nedir, kimler yararlanır ve nasıl destek verir… hiç duydunuz mu? Ya da Alo 183 neresi diye merak ettiniz mi? Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın birçoğu bu sosyal destek hattından haberdar değiller aslında engelli vatandaşların kanunlardan kaynaklı sosyal, özlük ve mali haklarına yönelik sorularına cevap bulabilecekleri ve haftanın 7 günü ve 24 saati hizmet alabilecekleri telefon numarasıdır.

Alo 183 Çağrı Merkezi kurulduğundan bu yana çok fazla vatandaşa hizmet vermiştir. Bu hizmetten yararlanan vatandaşların çağrı merkezine yönelttikleri soruların bir kısmına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183- Sosyal Destek Hattı resmi internet sitesinde yer alan Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.

Alo 183-Sosyal Destek Hattı hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183- Sosyal Destek Hattı resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya da bu yazımızda yer vermek istedik. Alo 183 ile ilgili yapılan bu açıklama aynen aşağıya aktarılmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir. Acil Müdahale Ekibi vakayı değerlendirmekte, gerekli durumlarda emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, en kısa zamanda müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Alo 183 Hattı 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Alo 183 Hattına yurt içinden yapılan aramalar ücretsizdir.

Kürtçe ve Arapça bilen personel bu dillerde gelen çağrıları cevaplamaktadır.

Alo 183 Hattına işaret dili bilen personel görevlendirilerek, işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla, 3G uyumlu telefonlar ile hafta içi 08:00 – 24:00 saatleri arasında, Cumartesi – Pazar günleri ise 08:00-17:00 saatleri arasında 0 549 381 0 183 nolu hat üzerinden görüntülü görüşme yapılabilmektedir.

Bakanlığımız hizmetlerinin daha etkin verilebilmesi için tüm mobil ve sabit telefon operatörleri ile yazışma yapılarak, vatandaşlarımızın Alo 183 Hattı’na ücretsiz mesaj (sms) gönderebilmesine olarak sağlanmıştır. Özellikle işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, tüm cep telefonu operatörlerinden ad soyad, T.C kimlik numarası ve taleplerini içeren mesaj yazarak 183 numarasına gönderebilmekte, talepler ilgili personel tarafından değerlendirilerek telefon veya sms ile vatandaşlara geri dönüş yapılarak bilgi verilmektedir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız +90 312 253 92 00 telefon numarasından Çağrı Merkezine  ulaşabilmekte, Bakanlığımız görev alanı kapsamında yer alan hizmetler ile ilgili gerekli rehberlik ve yönlendirme yapılmaktadır.

Bakanlığımız ile hizmet kitlemiz arasında köprü görevini üstlenecek olan Çağrı Merkezimizle; kaliteli ve kontrollü bir iletişimin sağlanması, teşkilatlarımızın iş yükünün hafifletilmesi, verimliliğin arttırılması, düzenli ve sürekli veri akışının sağlanması, hizmetlerin iyileştirilmesi için geribildirim ve vatandaş memnuniyetini arttırmayı hedeflemekteyiz.

 

engellilerdostu-Özel İçerik 

 Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
9
Hoş
Beğen Beğen
76
Beğen
Üzgün Üzgün
14
Üzgün
Komik Komik
8
Komik
Kızgın Kızgın
7
Kızgın
Korkunç Korkunç
9
Korkunç
Kötü Kötü
13
Kötü
İlginç İlginç
12
İlginç

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 30 MAYIS PERŞEMBE GÜNÜ LÜTFEN GERİ DÖNÜŞ YAPIN .Bana email ile geri dönmeniz dileğiyle ,
    Ben 8.sınıf öğrencisiyim biliyorsunuz 1 Haziran Cumartesi LGS sınavım var.
    Nerdeyse 1 aydır pek ders çalışmadım nedeni telefonda video seyredip vakit kaybetmem . Bi’ ara kendi kendime dedim ‘Bundan sonra telefonla uğraşmayacağım ‘ dedim ama keşke dediğimi de yapsaydım . Bunu kendime çoğu zaman dedim . Hatta bu sabah ta dedim artık LGS’ye az kaldı ders çalışmalıyım bunun farkındayım telefonu bırakıp ders çalışmak istiyorum ama hep dikkatim dağılıyor ve ya telefon yada herhangi başka bir işle uğraşıyorum hocalarım Cuma günü ders çalışmayın diyor ama ben çalışmak istiyorum çünkü perşembe ve cuma çalışmam bile bana yatmicek bunu biliyorum.Aslında sıkıntılarımdan biri tuhaf hissetmem annem fln herkes bana destek veriyor emek veriyor fakat olmuyor bir türlü odaklanamıyorum. Nasıl bu sorunumu çözebilirim

  2. Engelli aylığım kesildi neden kesildi 2 ay öncesi 600 tl kira öderken tüm yardımlardan yararlanıyordum taşındım ve bin tl kira ödememe rağmen tüm yardımlarım kesildi özellikle engelli aylığına itiraz dilekçesi yazdım buna rağmen yine red ettiler neye sebep böyle davranıyor içerenköy kaymakamı anlamış değilim

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF