Sağlık

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı! Alzheimer Hastalarına Bakım Parası Nasıl Alınır? Alzheimer Hastalarına Yüzde Kaç Rapor Verilir? Alzheimer Bakım Maaşı Ne Kadar? Alzheimer Maaşı Nasıl Alınır?

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Alzheimer hastası olan kişiler hastalığın derecesine göre devletten yardım imkanına sahip olabilirler. Devletten yardım alacak olan Alzheimer hastalarının raporlu bir şekilde belirlenmesi gerekir. Rapor alan ve hastalığın derecesi ileri boyutta olan kişiler devletten alacağı maaş yardımı ile geçinir.

Ayrıca hastaya bakmakla yükümlü olan kişi ve hasta bu maaş ile birlikte geçimlerini sağlar. Düzenli bir şekilde maaş ödemesi alarak Alzheimer hastaları aile ekonomisine katkıda bulunur. Devletin sunduğu diğer farklı olanaklardan da yararlanmak için başvuru yapmaları gerekir.

Bu olanaklardan diğerleri ise gıda yardımı, barınma, giyinme gibi birtakım ihtiyaçları kapsayabilir. Valilik, belediye, kaymakamlık gibi kuruluşlara başvuru yaparak yardım isteğinde bulunmak mümkündür. Ayrıca e-Devlet hesabı üzerinden devlet yardımları incelenebilir.

Hangi kuruluşun devlet Yardımı verdiği e-Devlet hesaplarında şartları okuyarak detaylı bir şekilde gözlemlenmelidir. Şartları uyan kişiler yardım alabilmek adına e-Devlette bulunan başvuru formunu eksiksiz tamamlamalıdır. Tüm detaylarıyla birlikte başvuruyu kişinin kendisi veya yakını yapmalıdır.

Devletin sağladığı yardımlar sayesinde Alzheimer hastaları ve yakınları rahat bir yaşam sürebilmeyi hedefler. Hastalığın çok ileri safhalarındaki kişiler genellikle kendi günlük işlemlerini yerine getiremez. Bu sebepten dolayı bir başkasının bakımına muhtaç olurlar.

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Devlet bu sebepten dolayı kişilere düzenli bir ödeme yaparak en az asgari ücret oranında bir maaş ile birlikte daha rahat bir şekilde geçinmelerini sağlar. Devletin sunduğu olanaklardan yararlanmak isteyen hastalar düzenli bir şekilde bu yardımlardan yararlanır.

Ayrıca devletin sunduğu olanaklar karşılık beklemeden yapılır. Alınan maaş ve diğer yardımların hiçbir şekilde karşılığı bulunmaz. Bu sayede kişiler gönül rahatlığı ile başvurularını yapabilir. Hem yaz hem de kış gıda yardımı alarak mutfak masraflarını da çıkarabilirler.

Bazı yapılan yardımlar düzenle yapılırken bazıları ise belirli aralıklarla düzenlenir. Bunu e-Devlet hesabından öğrenerek en detaylı yardım paketlerini inceleyebilirsiniz. E-Devlet hesabına giriş yaptıktan sonra şu yöntemleri izleyebilirsiniz;

  1. Dilediğiniz cihaz üzerinden istediğiniz güvenlik yöntemini kullanarak e-Devlet hesabınıza giriş yapabilirsiniz.
  2. Giriş yaptıktan sonra arama butonuna yardımlar şeklinde yazarak karşınıza çıkan sayfaları inceleyebilirsiniz.
  3. Birçok bakanlığın sunduğu gıda, barınma, giyinme gibi yardım ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz online formları bulabilirsiniz.
  4. Formları doldururken mutlaka başvurunuz alınmıştır şeklindeki ibare görene kadar devam etmelisiniz.

Alzheimer Hastalarına Bakım Parası Nasıl Alınır?

Alzheimer hastasına bakan kişi bakım parası alabilir. Bu parayı almak adına öncelikli olarak hasta ve hasta yakını gerekli kurumlara başvuru yapmalıdır. Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru yaptıktan sonra gereken tüm evrakları tamamlamalısınız.

Eksiksiz bir şekilde evraklar doldurulur ve bakımından sorumlu olacak kişiler bakım hizmeti ve bakım parasından faydalanır. Ayrıca bakım parasına ek olarak tıbbi malzeme desteği ve diğer hizmetlerde devlet tarafından sağlanır.

Evde bakım kapsamında devletin sunduğu olanaklardan faydalanır. Tüm bu olanakları detaylı şekilde öğrenmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapılabilir. Kişinin kendi çevresinde ikametgahına bağlı olan en yakın müdürlüğe giderek başvuru yapması gerekebilir.

Ayrıca hasta yakını da giderek başvuru yapabilir. Hastanın kendi imkanlarını yerine getiremiyor oluşu hasta yakınının onun adına işlem yapabilmesine olanak tanır. Hasta yakını hasta adına bir çok işlemi yerine getirir ve bu durumda bakımından yükümlü kişi hastadan sorumlu olur. 

Hastaya bakan kişinin yardım alabilmesi mümkündür. Bunun için öncelikli olarak gerekli devlet kurumlarına mutlaka başvuru yapmak gerekir. Başvuru yapmadan herhangi bir yardım almak mümkün değildir.

Bu sebepten dolayı kişiler öncelikli olarak hastanın tanısı konduktan raporu çıktıktan sonra bakımından sorumlu olduğunu devlet kurumuna bildirmelidir. Devletin olanaklarından düzenli şekilde faydalanmak için hastanın bakımına devam ediyor olmak gerekir.

Hastanın bakımından sorumlu kişiye yardım verilir. Bunun dışındaki kişilere yardım verilmez. Bu sebepten dolayı mutlaka hasta yakınının kendisinin bizzat başvuru yapması ve detayları araştırması gerekir.

Alzheimer Hastalarına Yüzde Kaç Rapor Verilir?

Alzheimer hastasının raporu tamamen hastalığın sürecine bağlıdır. Hastalığın süreci tam teşekküllü bir devlet hastanesinde yapılan tahliller sonucunda ortaya çıkar. Hastanın minimum orandaki engellilik raporunu alabilmek için %40 oranında heyet raporunda belirtilen hastalık derecesine sahip olması gerekir.

Hasta kişilerin alacağı rapor kişiden kişiye değişir. Bu hastalıkta herkesin farklı şekillerde hastalık süreci bulunabilir. Bu yüzden her hasta farklı bir rapor derecesine sahiptir. Birtakım imkanlardan yararlanmak için günlük yaşamdaki aktivitelerini kısıtlı bir şekilde gerçekleştiren veya gerçekleştiremeyen kişilerin rapor engellilik durumu daha yüksek olabilir.

En az %40 oranında ki engelliliğe sahip olan kişiler özürlülük maaşı veya engelli maaş alabilir. Bu durumda kişilerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi hastaların yüzde kaç oranında engellilik raporu verildiğidir. Bu hastalıkta rapordaki verilen yüzde tamamen hastalığın seyri ile ilgilidir. 

Hastalık sürecindeki birtakım gelişmeler ve değişmeler rapordaki yüzdeyi değiştirebilir. Eğer hasta hastalık konusunda ilerlemiş safhaya gelmişse tekrar rapor almayı isteyebilir. Rapor almanın toplamda üç kere hakkı bulunur.

Bu hakkı geçmeyen kişiler tekrar rapor için kurula başvurabilir. İlkinde istenen yüzde yakalanamaz fakat hastalığın boyutları ve ilerlemesi durumuyla ikinci raporda yüzde artabilir. Hastalığın ağırlaştığı zamanlarda kişilerin daha fazla bakıma muhtaç olması sebebiyle rapordaki yüzde artar.

Alzheimer Bakım Maaşı Ne Kadar?

Alzheimer hastaları bakım maaşı alacak kişiler devletin belirlediği tutarlarda düzenli bir şekilde maaş almaya hak kazanır. Bu maaş en son belirlenen rakamlarla 1500 TL civarı olabilir. Gelen zamlar ile birlikte rakamdaki farklılıklar bakanlıktan net bir şekilde öğrenilebilir.

Bakım ücreti kişinin hastaya bakım süresinde ihtiyaç duyduğu birtakım gereksinimleri karşılamak amaçlı düşünülmüştür. Bu ücreti sadece bakımından sorumlu kişi alır.

Bakım ücreti almak isteyen kişiler düzenli bir şekilde evde bakım maaşı alabilirler. Evde bakım maaşını almak isteyen kişilerin gerekli şartları taşıması ve çalışmıyor olması gerekir. Çalışmayan ve evde bakım maaşı almak isteyenler en yakın Sosyal hizmetler kurumuna başvuru yapmalıdır.

Ayrıca e-Devlet hesabı üzerinden de başvurular kabul edilebilir. E-Devlet hesabına giriş yaptıktan sonra sosyal yardımlar kısmına tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz. Bakanlığın sayfasına giriş yapabilir ve şartları okuyarak başvuru yapıp yapamayacağınızı anlarsınız.

Başvuru yaptıktan sonra belirli bir süre evraklarınız incelenir ve geri dönüşüm SMS veya mail yolu ile yapılabilir. E-Devlet üzerinden başvuru yaptığınız ekrandan yine aynı şekilde başvuru takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Alzheimer Hastaları Engelli Sayılır Mı?

Alzheimer hastaları alacağı rapor ile birlikte engelli sayılabilir. Engellilik derecesine göre engellilik durumu ortaya çıkar. Hastanın %40 oranından fazla engellilik yüzdesi var ise bu durumda engelli sayılabilir.

Kendi işlerini yerine getiremiyor oluşu ve hareketlerindeki kısıtlamalar yüzünden hastalığın ağırlaşması engellilik durumunu ortaya çıkarabilir. Bu durumda engelli sayılması için raporda belirtilen yüzde gerekli şartları sağlaması durumunda verilir. Başkasının bakımına muhtaç olan Alzheimer hastaları engelli sınıfına girer.

Alzheimer Maaşı Nasıl Alınır?

Alzheimer hastaları hastalığında maaş almak isteyenler mutlaka başvuru yapmalıdır. Başvuru yapmadan maaş almak mümkün değildir. Öncelikli olarak raporlu bir şekilde hastalığın tanısı konması gerekir. Sonrasın da ise kişiler bu hastalık ile baş etmekte zorlandıklarında maaş başvurusunda bulunabilir.

Hastalıkla ilgili birtakım zorluklar yaşayan kişiler maaş sayesinde yaşamlarını daha rahat bir şekilde geçirmek ister. Hem hastaya bakan kişi hem de hasta maaştan yararlanabilir.

Bu maaş tamamen devletin verdiği ve geri dönüşünü beklemediği bir ücrettir. Düzenli ve her ay devletin belirlediği sürelerde bu maaş alınabilir. 

Maaş almak isteyen alzheimer hastaları öncelikli olarak bu durumlarını ortaya koyacak raporla birlikte en yakın Sosyal hizmetler kurumuna başvuru yapmalıdır. Kurumda istenen diğer evraklarda verilmek zorundadır.

Eğer eksik ve de yanlış bilgiler verilir ise maaş alınamaz veya alınsa dahi ilerleyen süreçlerde durdurulabilir. Mutlaka doğru ve eksiksiz bilgilerin tamamlanması gerekir. Hastaların bu bilgileri ve başvuruyu yaparken yakınları ile yapması önerilir.

Yakınları ile yapılan başvurularda daha eksiksiz ve doğru işlemler yapılabilir. Hastanın bakımından sorumlu olan kişi mutlaka hasta ile birlikte maaş başvurusunda bulunmalıdır.

İlgili Başlıklar;

Kronik böbrek hastalığını anlamanın 10 yolu!

serebral palsi nedir?

Otizm belirtilieri?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu