Güncel

Analık Parası Nedir? Analık Parası Nasıl Alınmaktadır?

Analık Parası Nedir? Analık Parası Nasıl Alınmaktadır? Analık Parası Ne Kadardır? Analık Parası Başvuru Şartları Nelerdir? Analık Parası Nasıl Hesaplanır?

Analık Parası

 Doğum zorlu ve masrafları olan bir süreçtir. Yeni bir bebeğin doğuşunun heyecanı ve desteğe ihtiyacı olan ailenin ilk desteği devlet tarafından karşılanmaktadır. Devlet vatandaşları için gerekli olan her ihtiyacına yönelik belirli para destekleri vermekte ve bu konuyla ilgili projeler oluşturmaktadır.

Bu projelerde belirlenen koşullar çerçevesinde kişiler seçilmekte ve gerekli ödemeler yapılmaktadır. Devletin verdiği ödenekler arasında analık parası ödeneği de bulunmaktadır. Bu ödenek sigortalı olarak çalışan ve doğum iznine ayrılmış kadınlara özel olarak belirlenen tutarlarda verilen ücretlerdir.

Bu ücretlerin belirlenmesi devletin belirlediği şartlar ve koşullar dahilinde yapılmaktadır. Peki analık parası ne demektir? Ve bu parayı alabilmek için neler yapmak gerekir?

Analık Parası Nedir? Analık Parası Nasıl Alınmaktadır? Analık Parası Ne Kadardır? Analık Parası Başvuru Şartları Nelerdir? Analık Parası Nasıl Hesaplanır?

Analık Parası Ne Kadardır?

 Analık parası sigortalı olarak çalışan kadının son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanarak ödenen paraya verilen isimdir. Analık parası annenin günlük brüt ücretinin üçte ikisi olmak üzere hesaplanarak anne adına yatırılmaktadır.

Genel olarak Temmuz ayında yapılan güncellemeler ile analık parası asgari ücret ile çalışan bir annenin en düşük 13 bin 689 lira olarak belirlenmektedir . Bu para doğum öncesi ve sonrası 122 günlük yani yaklaşık olarak 16 haftalık bir izin süresinin üzerinden hesaplanmaktadır.

Paranın alınabilmesi için kadının Ziraat Bankası üzerinden kendine adına bir banka hesabının olması ya da bu bankadan anne üzerine hesap açılması gerekmektedir. Para annenin başvuru yapması dahilinde uygun bulunduğunda yine anne adına Ziraat Bankası hesabına yatırılacaktır. 

Analık Parası Nasıl Alınmaktadır?

 Analık parası annenin bizzat olarak yaptığı başvuru sonucunda değerlendirme görüp, uygun bulunduğu takdirde ziraat bankası hesabına direk olarak yatırılmaktadır. Bu parayı alabilmek için Ziraat Bankası bankamatik kartına sahip olmak ve istenilen herhangi bir ATM üzerinden çekim yapılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki paranın alınabilmesi için her aşamasında annenin bizzat başvuru yapması önem taşımaktadır. 

Analık Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Analık parasının alınması için gerekli olan başvuru şartlarının başında kadının doğum yapması gerektiğidir. Canlı doğum yapan kadının bebeğinin kimlik kaydının sisteme geçirilmesini takiben analık parası başvurusu yapılabilmektedir.

Diğer bir konu ise doğum başlamadan önce doğum izninin başlamış olması ve kişinin sigortalı olarak bir işte çalışıyor olmasıdır. Bebeğin bu aşamada canlı olarak doğmuş olması da gerekmektedir. Aksi halde bebeğe destek sağlamak için verilen para için başvuru kabul edilmeyecektir. Kadının doğumdan önce yaklaşık 9 ay ya da 1 yıl süreli olarak sigortalı olarak çalışması ve sigorta primlerinin düzgün bir biçimde yatırılıyor olması gerekmektedir.

Doğum izni başlamadan önce işten ayrılan kişilerde yöne bu doğum yardımından yararlanamayacaktır. Doğum izni süresi boyunca ve ödenek sağlanacak olan 112 günlük sürecin doğum sonrası döneminde kadının işten ayrılması ya da başka sebeplerden dolayı işten çıkarılması gibi durumlarda ödenek verilmeyecektir.

Analık Parası Başvuru Formu

 Analık parası başvuru yapabilmek için gerekli olan belgelerin hazırlanması ve başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu içerinde annenin her türlü bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir biçimde yazılı olduğundan emin olmak başvurunun doğru bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır. Yanlış beyanda bulunma ya da işten çıkma halinde analık parası başvurusu hiçbir koşulda kabul edilmeyecektir.

 Bu sebeple böyle bir durum ya da plan söz konusu ise başvuru yapmamak en doğrusu  olacaktır. Analık parası başvuru formu doğum yardımında olduğu gibi hazır bir başvuru formu bulunmaktadır. Başvuru formu üzerinde annenin adı soyadı, TC kimlik numarası, sigortalı olarak çalıştığı kurumun adı gibi pek çok bilgiler yer almaktadır. Bunun yanı sıra bebeğin kimlik numarası ve babanın bilgilerinin de yer alması gerekmektedir. 

Analık Parası Ne Zaman Yatıyor? 

   Analık parası başvuruların yapılması ve değerlendirilmesi ile birlikte doğumu takip eden 55 günün sonunda annenin ziraat bankası hesabına ya da PTT şubesi üzerinden annenin TC kimlik numarasına yatırılmaktadır. Doğum yardımı adı ile bilinen analık parası 16 haftalık yani 112 günlük izin döneminin parasının hesaplanarak yatırılmış hali olmaktadır.

Bu paranın alınabilmesi için gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte SGK üzerinden başvuru yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Başvuruların internet sitesi üzerinden yani e devlet üzerinden yapılması sebebiyle analık parası ile ilgili her türlü bilgi ve aşamaların e devlet üzerinden takibi sağlanabilmektedir. Son yıllarda devlet hizmetlerinin e devlet üzerinden yapılması hem vatandaşlar için hem de 

Analık Parası Nasıl Hesaplanır?

   Analık parasının alınması için gerekli olan tüm şartlar oluştuğunda annenin maaşı baz alınarak analık ücreti hesaplaması yapılmaktadır. Annenin doğumdan önceki son üç aylık maaşı ortalaması alınmakta ve ortalama brüt ücretin üçte ikisi kişinin 30 günlük doğum izninin ücreti olarak hesaplanmaktadır.

Analık Parası Kimlere Verilir?

   Analık parası alabilmek için belirli koşullarda belirlenen kişilere ödenmektedir. Kişinin analık parası alabilmesi şu şartlara sahip pası gerekmektedir.

  • Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Annenin çalıştığı kurumda 9 ay yada 1 yıl kadar düzenli olarak sigortalı olarak çalışması,
  • Doğum izinin doğumdan önce ve sonra olacak şekilde 16 haftalık yaklaşık olarak 112 günlük olarak kullanılması 
  • Doğum izni süresi boyunca kişinin işten ayrılmaması ya da herhangi bir sebebe bağlı olarak işten çıkarılmaması 
  • Bebeğin canlı olarak doğumunun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. 

 Yukarıdaki tüm şartları taşıyan annelerin başvuru yapmaları halinde doğum izni süresinin analık ücretine dönüştürülerek ödemesi yapılmaktadır.

Ödemenin doğumdan sonraki ilk 55 gün içeresinde ödendiği koşulunu da unutmamak gerekir. Bütün bu şartları taşıyan ve başvuru yapmak isteyen anneler https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden e devlet şifresi ile giriş yaparak analık parası kategorisinden başvuru yapabilirler. 

 E devlet üzerinden başvurusu yapılan analık parasının süreç, takip ve bilgilendirilmesi yine e devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu tarz ödenekler devletin hazırlamış olduğu projeler üzerinden yapıldığı için güvenli kaynaklardan başvuru bilgileri alınması önem taşımaktadır.

Başvuru yapılırken gerekli olan tüm koşulların sağlanması ve gerekli olan tüm belgelerin ilgili kurumlara gerektiği şekillerde ulaştırılması işlemlerin daha sağlıklı şekilde yürütülmesine yardımcı olmaktadır. 

 Devletin çalışan annelerin kayıplarını önlemek amacıyla verdiği bu parasal desteğe gerektiği şekilde başvuru yapmak kişinin dikkat etmesi gereken hususlardan biridir. Bu kapsamda devletin sunmuş olduğu bu ve bunun gibi pek çok ödeneğin başvuru ve ödeme süresince aksaklık yaşanmaması amacıyla gereken tüm aşamaların tam ve eksiksiz olması büyük bir önem taşımaktadır.

Her projede olduğu gibi analık parasında da aranılan şartların uygun olması ve kişinin bu kapsamda doğru bilgi vermesi önem taşımaktadır. Yanlış beyanlar ya da eksik bilgiler hem  kişinin analık parası alımını aksatacak hem de başka kişilerin başvuru  değerlendirilmesinin aksamasına yok açacaktır.

Ayrıca eksik bilgiler sonucunda ortaya çıkan bir red durumunda kişinin bu konu hakkında itiraz hakkının tamamen kaybı söz konusu olmaktadır. Resmi bir işlem yapılırken konu her ne olursa olsun kişinin başvuru yaptığı süreç ve sonuç zamanlarında itiraz hakkı bulunmaktadır.

Ancak itiraz hakkının sahibi olabilmek için kişi tarafından tüm evrakların tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Herhangi bir yanlış bilgi ya da eksiklik olması durumunda bu itiraz hakkı tamamen yok satılmaktadır. Bu nedenle resmi bir işlem yapmadan önce başvurunun tam anlamı ile yapıldığına ve istenilen her evrakın eksiksiz bir şekilde teslim edildiğine emin olmak  gerekmektedir.

 İlgili Başlıklar;

Devlet ödemeleri.com yardım sayfaları!

Devlet yardımları!

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvuru!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu