Güncel

Anne Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var Mı?

Anne Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var mı? Anne Babası Ayrı Olana Verilen Yardımlar Nelerdir? Öksüz Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Anne Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var mı?

İhtiyaç sahibi, geçim sıkıntısı çeken ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olan vatandaşlara yapılan devlet yardımları ve kimlere yardım yapıldığı daima merak konusu olmuştur. En çok sorulan sorulardan bir tanesi de anne babası ayrı olan çocuğa devlet yardımı var mı? sorusudur. Elbette, anne ve babası ayrı olan çocuğa devlet, çocuğun daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için maddi yardım yapmaktadır. 

Eşlerin boşanmalarının ardından çocuğun verildiği anne veya babanın çalışmıyor olması halinde çocuğun verilmediği çalışan baba a veya anneye talep etmeleri durumunda çocuk adına aile yardımı yapılmaktadır. Çocuğun verildiği taraf çalışıyor olmakla birlikte, eğer çocuk adına aile yardımı almıyorsa, çocuğun verilmediği tarafa, talep etmesi halinde çocuk adına aile yardımı ödenmektedir. 

Anne Babası Ayrı Olan Çocuğa Devlet Yardımı Var Mı?

Anne Babası Ayrı Olana Verilen Yardımlar Nelerdir? 

Anne ve babası boşanmış olan çocuklar, devlet yardımından faydalanabilmektedir. Böylece çocuk yaşamını daha iyi şartlarda sürdürebilmektedir.

Peki, anne babası ayrı olana verilen yardımlar nelerdir? Anne ve babası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve boşanmış olması şartıyla çocuğa devlet maddi destekte bulunmaktadır. Devlet tarafından çocuğa verilen bu maddi yardım, 25 yaşını doldurmayan çocuklar için geçerlidir. 

Bu yardım, ayrılmış eşlerden bir tanesinin, devlet memurları kanunu kapsamında devlet memuru olarak çalışması halinde devlet tarafından çocuğa verilmektedir. Talep durumunda yapılan bu yardım, çocuğun anne ve babasından birinin veya her ikisinin devlet memuru olarak çalıştığı sırada gerçekleşen ayrılıklar için de geçerlidir.

Çocuk yardımı başvurusu, çocuğun bakımından sorumlu ebeveyn tarafından yapılır. Başvurunun ardından çocuk yardımı bağlanmaktadır.  

Yardımın diğer ebeveyne yatırılması durumunda başvuru sonrası ödeme kesilebilmektedir. Eşlerden ikisinin de memur olarak çalışması söz konusuysa çocuk yardımının alınma şekli, belirtilecek olan karara göre kesinleşmektedir.

Henüz karara bağlanmama gibi bir durum söz konusuysa yardım, çocuğu bakmakla yükümlü olan ebeveyne ödenir. Şayet bakımı üstlenen ebeveyn, yardım istemediğini bildirirse diğer ebeveynin başvurması üzerine yardım, kendisine ödenir. 

Anne ve babası boşanmış çocuk için yardım alınabilmesi, ayrılığın belgelenmesi ile mümkün olmaktadır. Boşanma sonrası çocuk yardımı alan taraf, bazı durumlarda bu hakkı kaybedebilmekte ve yardım ödeneği kesilebilmektedir. Yardım ödeneğinin kesilmesini gerektiren durumlar şunlardır: 

  • Çocuğun yaşını doldurması (25 yaşını doldurması)
  • Çocuğun evlenmesi veya ölümü
  • Yaşını doldurmamış olmasına rağmen yaz tatilleri hariç çocuğun çalışması 
  • Çocuğun kendi adına ticaret yapması
  • Çocuğun burs alıyor olması
  • Çocuğun devlet tarafından okutuluyor olması 
  • Anne çalışıyor iken çocuk yardımı almayı reddetmesi 
  • Çocuğa bakan tarafın çocuk yardımı talebinde bulunmaması 

Mahkeme çocuğu çalışmayan anneye verdiyse ve bu nedenle çocuğun tedavi veya hastalık masrafları memur olan tarafın kurumunca karşılanıyorsa memura çocuk için yardımı ödeneği verilmesinde bir sakınca yoktur.

Annenin hem çalışmaya başlaması hem de çocuk yardımı alması durumunda ise babaya verilen yardım kesilir. Anne çalışmıyorsa ve çocuk yardımı almıyorsa memur baba, çocuk için aile yardımı ödeneği alabilmektedir. 

Öksüz Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Yetim veya öksüz para yardımı, sosyal güvence olmaması durumunda 18 yaşını doldurmamış ve annesi veya babası ya da her ikisi de ölmüş olan çocuklara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Bu nedenle, öksüz para yardımı başvurusu nasıl yapılır? sorusu da gündemde olan bir sorudur. Öncelikli olarak, çocuğun sağ olan anne veya babası tarafından öksüz ve yetim yardım programına başvuru yapılabilir. 

Eğer anne ve babanın her ikisi de ölmüşse bu durumda başvuru, çocuğun yasal vasisi tarafından yapılabilir. Bunun için resmi vasilik belgesi ve çocuğun vasi ile birlikte yaşadığını kanıtlayan bir belge yeterli olmaktadır.

Başvuru, ikamet edilen yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilir. Bu konuyla ilgili olarak https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/oksuz-yetim-ayligi/ linkinden ayrıntılı bilgi elde edilebilir.

Çocuğun yasal vasisi olmayabilir veya çocuk yasal vasisinin yanında yaşamıyor olabilir. Bu durumda başvuru, çocukla aynı hanede yaşayan 18 yaş üstü bir akrabaca yapılabilmektedir. Bu ödeme, çocuk başına 150 TL olmak üzere şartları sağlayan hak sahibi kişilere yapılır. Her iki ayda bir 300 TL, kişinin banka veya PTT hesabına yatırılır. Yetim veya öksüz yardımından yararlanabilmek için, çocuğun 18 yaş altında olması şartı aranmaktadır.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü SED, yani Sosyal ve Ekonomik destek yardımından faydalanılıyorsa yetim ve öksüz yardımından faydalanılamamaktadır. Bununla birlikte kuruluşlarda koruma ve bakım altında olan çocuklar ve muhtaç asker çocuğu yardımı alanlar da yetim ve öksüz yardımında faydalanamaz.

Çocuk adına hiçbir şekilde başka bir yardım alınmıyor olması gerekmektedir. Bu yardımdan birden fazla kardeş aynı anda, gerekli şartların taşınması halinde yararlanabilir. 

İlgili Başlıklar;

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvuru!

Devlet yardımları!

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır?

Kömür yardımı!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu