Teknoloji

Apple’dan kısmi körlük için patent

Artırılmış gerçeklik denince akla gelen ilk şey genellikle AR Emoji ve sanal nesnelerin gerçek dünyaya yerleştirildiği benzeri uygulamalar akla geliyor. Fakat bunlarla birlikte, AR’nin bir dizi başka önemli özelliği de var. Apple kısmi körlük için AR uygulaması geliştirmek için patent aldı.

Apple kısmi körlük için AR uygulaması patenti aldı!

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Birçok görme bozukluğu türü, kişilerin görüş alanında kısmi körlüğe veya tıkanmaya neden oluyor. Diyabet gibi hastalıklar nedeniyle görme zayıflığı olan insanlar da var. Bu insanlar görüş açılarının bir bölümünü engelleyen bu durum için farklı çözümler araştırıyorlar.

Apple’ın USPTO’da yayımlanan yeni AR patenti, bu gibi insanlara görüş alanı açısından görüntüleri yansıtarak görme engelli kişilere yardım etmeyi amaçlıyor.

Apple’ın yeni patenti, kişinin görüş alanını genişletmek için bir kamera veya görüntü sensörü kullanabileceğini ortaya koyuyor. Kamera sensörü görüş hattındaki engellenen kısmı belirler ve kullanıcıya tam bir görüntü vermek için görüntüleri çözümlemeye başlar.

Bu çözümleme süreci kişinin görme bozukluğuna bağlı değişiklik gösterecek. Örneğin, bir kullanıcı görüşü zayıflattıysa, cihaz gerçek dünyayı daha iyi görebilmesi için görüntüyü kendi görüş alanı içinde büyütebilir. Ayrıca patent, kullanıcının etrafına bakarken bile bu çözümleme teknolojisinin konuyla ilgili kalmasını sağlayacak olan göz takibini de ortaya koyuyor.

Patent içerisinde Apple bu teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek için akıllı telefon benzeri bir cihaz kullanmış fakat resmi bir açıklama yapılmadığı için sistemin nasıl çalıştığı konusunda detaylı bilgiye sahip değiliz. Son olarak bu sistemin şirketin yeni çıkaracağı artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgisi var mı yok mu bilinmiyor.

Kaynak: shiftdelete.net / Mustafa Büyükçağlayan


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu