Apple’dan kısmi körlük için patent

2 dakikada okuyabilirsiniz


Artırılmış gerçeklik denince akla gelen ilk şey genellikle AR Emoji ve sanal nesnelerin gerçek dünyaya yerleştirildiği benzeri uygulamalar akla geliyor. Fakat bunlarla birlikte, AR’nin bir dizi başka önemli özelliği de var. Apple kısmi körlük için AR uygulaması geliştirmek için patent aldı.

Apple kısmi körlük için AR uygulaması patenti aldı!

Birçok görme bozukluğu türü, kişilerin görüş alanında kısmi körlüğe veya tıkanmaya neden oluyor. Diyabet gibi hastalıklar nedeniyle görme zayıflığı olan insanlar da var. Bu insanlar görüş açılarının bir bölümünü engelleyen bu durum için farklı çözümler araştırıyorlar.

Apple’ın USPTO’da yayımlanan yeni AR patenti, bu gibi insanlara görüş alanı açısından görüntüleri yansıtarak görme engelli kişilere yardım etmeyi amaçlıyor.

Apple’ın yeni patenti, kişinin görüş alanını genişletmek için bir kamera veya görüntü sensörü kullanabileceğini ortaya koyuyor. Kamera sensörü görüş hattındaki engellenen kısmı belirler ve kullanıcıya tam bir görüntü vermek için görüntüleri çözümlemeye başlar.

Bu çözümleme süreci kişinin görme bozukluğuna bağlı değişiklik gösterecek. Örneğin, bir kullanıcı görüşü zayıflattıysa, cihaz gerçek dünyayı daha iyi görebilmesi için görüntüyü kendi görüş alanı içinde büyütebilir. Ayrıca patent, kullanıcının etrafına bakarken bile bu çözümleme teknolojisinin konuyla ilgili kalmasını sağlayacak olan göz takibini de ortaya koyuyor.

Patent içerisinde Apple bu teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek için akıllı telefon benzeri bir cihaz kullanmış fakat resmi bir açıklama yapılmadığı için sistemin nasıl çalıştığı konusunda detaylı bilgiye sahip değiliz. Son olarak bu sistemin şirketin yeni çıkaracağı artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgisi var mı yok mu bilinmiyor.

Kaynak: shiftdelete.net / Mustafa Büyükçağlayan


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
0
Hoş
Beğen Beğen
0
Beğen
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kötü Kötü
0
Kötü
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF