Araba Almak İstiyorum. 2022 Engelli Aylığım Kesilir mi?

2 dakikada okuyabilirsiniz


2022 Engelli Aylığı, Engelli Maaşı Nedir? 

Halk arasında “engelli aylığı ve engelli maaşı” olarak bilinen 2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununun” ilgili maddeleri gereği, bağlanan aylıktır.

Bilindiği üzere, 2022 sayılı yasa kapsamından engelli veya yaşlı aylığı alabilmek için gerekli olan şartlardan biriside, aylığa başvuran kişinin oturduğu hanede kişi başına düşen aylık gelir miktarının asgarî ücretin net miktarının üçte birinden az olması gerekmektedir.

PEKİ, ARABA ALIRSAM 2022 ENGELLİ AYLIĞIM KESİLİR Mİ?

2022 Sayılı Kanun kapsamında bağlancak aylıkların en önemli şartlarından biri olan muhtaçlık değerlendirmesinin nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatalım.

Muhtaçlık değerlendirmesi; hanedeki bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplamada hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Bu değerlendirmede aracın rayiç bedelinin 120’de biri aylık gelir olarak hesaplamaya dâhil edilir. Engelli adına alınan araç ÖTV indirimi ile alınmış ise indirimli tutarının 120’de biri dikkate alınır.

Sonuç olarak: 2022 sayılı yasa kapsamından aylık alabilmenin en temel şartı muhtaçlık şartına sahip olmaktadır.

İşte, bu durumda, ÖTV’siz sıfır kilometre araç alındığında, doğrudan 2022 kapsamında bağlanan aylığı keser diye bir ifade kullanılamaz. 2022 sayılı yasa kapsamından aylık alan kişiler üzerine ÖTV’siz araç alındığında, bu aracın, 2022 aylığı alan kişinin gelirinde ne kadarlık artış yaptığı kontrol edilir. Bu hesaplama ise şu şekilde yapılmaktadır. Şöyle ki; ÖTV’siz sıfır kilometre otomobil alındığında, bu aracın vergi değeri çıkartılır. Bu vergi değeri çıkartıldıktan sonra, aracın kasko değeri neyse bu değerin 120’de biri aracın değeri olarak alınır. Aracın değerinin 120’de biri, 2022 aylığı alan kişinin hanesinde kaç kişi oturuyorsa hanedeki kişi sayısına bölünür. Bu şekilde hanede oturan kişilerin araç alındıktan sonraki yeni gelir miktarı hesaplanır. Eğer bu şekilde yapılan hesaplama sonucunda, hanede araç alındıktan sonra kişi başına düşen aylık gelir miktarı net asgarî ücretin üçte birisinden fazla çıkmışsa, 2022 aylığı alan kişinin maaşı kesilir. Otomobil alındıktan sonra, hanede kişi başına düşen gelir miktarı, net asgari ücretin üçte birinin altında kalıyorsa, 2022 aylığı kesilmez ve devam eder.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
0
Hoş
Beğen Beğen
2
Beğen
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
3
Komik
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Kötü Kötü
2
Kötü
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Benim oglum %90 ve üzeri engelli fakat araba alamazsiniz dediler yoksa bakim maaşi kesilir.ailede 5 kisiyiz bir eşim asğare ücretin çalısıyor.nasil hesaplaniyor araç almak için yardimci olabilirmisiniz

Bir format seçin
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF