Sosyal Hak ve Yardımlar

Araba Almak İstiyorum. 2022 Engelli Aylığım Kesilir mi?

ARABA ALIRSAM 2022 ENGELLİ AYLIĞIM KESİLİR Mİ?

Araba Almak İstiyorum. 2022 Engelli Aylığım Kesilir mi?

2022 Engelli Aylığı, Engelli Maaşı Nedir? 

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Halk arasında “engelli aylığı ve engelli maaşı” olarak bilinen 2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununun” ilgili maddeleri gereği, bağlanan aylıktır.

Bilindiği üzere, 2022 sayılı yasa kapsamından engelli veya yaşlı aylığı alabilmek için gerekli olan şartlardan biriside, aylığa başvuran kişinin oturduğu hanede kişi başına düşen aylık gelir miktarının asgari ücretin net miktarının üçte birinden az olması gerekmektedir.

 ARABA ALIRSAM 2022 ENGELLİ AYLIĞIM KESİLİR Mİ?

Araba Almak İstiyorum. 2022 Engelli Aylığım Kesilir mi?

2022 Sayılı Kanun kapsamında bağlancak aylıkların en önemli şartlarından biri olan muhtaçlık değerlendirmesinin nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatalım.

Muhtaçlık değerlendirmesi; hanedeki bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplamada hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olması gerekmektedir.

Bu değerlendirmede aracın rayiç bedelinin 120’de biri aylık gelir olarak hesaplamaya dahil edilir. Engelli adına alınan araç ÖTV indirimi ile alınmış ise indirimli tutarının 120’de biri dikkate alınır.

Sonuç olarak: 2022 sayılı yasa kapsamından engelli aylığı alabilmenin en temel şartı muhtaçlık şartına sahip olmaktadır.

Araba Almak İstiyorum. 2022 Engelli Aylığım Kesilir mi?

İşte, bu durumda, ÖTV’siz sıfır kilometre araç alındığında, doğrudan 2022 kapsamında bağlanan aylığı keser diye bir ifade kullanılamaz. 2022 sayılı yasa kapsamından aylık alan kişiler üzerine ÖTV’siz araç alındığında, bu aracın, 2022 aylığı alan kişinin gelirinde ne kadarlık artış yaptığı kontrol edilir.

Bu hesaplama ise şu şekilde yapılmaktadır. Şöyle ki; ÖTV’siz sıfır kilometre otomobil alındığında, bu aracın vergi değeri çıkartılır. Bu vergi değeri çıkartıldıktan sonra, aracın kasko değeri neyse bu değerin 120’de biri aracın değeri olarak alınır.

Araba Almak İstiyorum. 2022 Engelli Aylığım Kesilir mi?

Aracın değerinin 120’de biri, 2022 aylığı alan kişinin hanesinde kaç kişi oturuyorsa hanedeki kişi sayısına bölünür. Bu şekilde hanede oturan kişilerin araç alındıktan sonraki yeni gelir miktarı hesaplanır.

Eğer bu şekilde yapılan hesaplama sonucunda, hanede araç alındıktan sonra kişi başına düşen aylık gelir miktarı net asgari ücretin üçte birisinden fazla çıkmışsa, 2022 aylığı alan kişinin maaşı kesilir.

Otomobil alındıktan sonra, hanede kişi başına düşen gelir miktarı, net asgari ücretin üçte birinin altında kalıyorsa, 2022 aylığı kesilmez ve devam eder.

Benzer içerikler;

2023 engelli maaşı ne kadar olacak?

Engelli maaşı alanlara müjde!


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

  1. Benim oglum %90 ve üzeri engelli fakat araba alamazsiniz dediler yoksa bakim maaşi kesilir.ailede 5 kisiyiz bir eşim asğare ücretin çalısıyor.nasil hesaplaniyor araç almak için yardimci olabilirmisiniz

  2. Merhaba benim nenem %90 engeli var evde annem babam bir de nenem var aile bireyleri olarak annem neneme baktığında dolayı yaşlı bakım aylığı alıyor biz de nenem üzerinden araç almayı düşünüyoruz almak istediğimiz araç ÖTV siz fiyatı 65.500 TL buna göre annemin aylığı kesilir mi babam da serbest meslek erbabı araç ile meyve sebze satıyor düşük bir geliri var onun da

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu