Vergi

Aracımı engelli olarak aldım. 5 yıl doldu, satmadan ÖTV indirimli ikinci araç alabilir miyim?

Aracımı engelli olarak aldım. 5 yıl doldu, satmadan ÖTV indirimli ikinci araç alabilir miyim?
Aracımı engelli olarak aldım. 5 yıl doldu, satmadan ÖTV indirimli ikinci araç alabilir miyim?

Aracımı Engelli olarak aldım. 5 Yıllık Süresi Doldu, Satmadan ÖTV İndirimli İkinci Araç Alabilir miyim? Aracımı Satmadan ÖTV İstisnasından Yararlanabilir miyim? ÖTV indirimli ikinci araç alma ile ilgili tüm detaylar

Engelli istisnası kapsamında satın alınan aracın edinme tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden engelli kapsamında olmayan bir şahsa satışı, hibe edilmesi veya bağışlanması halinde adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından, araçların istisnadan yararlandığı ilk iktisabındaki matrah esas alınmak suretiyle, söz konusu aracı iktisap edenin kayıt ve tescil ettireceği tarihteki oran üzerinden ÖTV beyan edilmesi gerekmektedir.

Ancak, 5 yıl geçmeden bu şekilde elden çıkarılan araca ilişkin ÖTV’nin ödenmiş olması engelliye 5 yıl beklemeden yeni araç alma hakkı vermemektedir. Yeni araç alımı için ilk araç alımından itibaren 5 yılın geçmesi beklenecektir.

Aynı zamanda istisnadan yararlanılarak iktisap ettiği aracı 5 yıldan fazla süredir elinde bulunduran engelli yeni bir aracıda aynı kapsamda ÖTV ödemeden alabilecektir. Bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır. 5 yılı dolan ÖTV indirimi ile alınan engelli araçların satılmasına gerek olmadan ÖTV İndirimli ikini araç almak mümkündür.

 

ÖTV istisnasından yararlanılarak alınan 5 yıllık süresi dolmuş engelli araçları satmadan alınan ikinci araçlarda sadece dikkat edilmesi gereken önemli konu üzerinizde bulunan iki araçtan biri için MTV istisnası tercihi yapmaktır.  Çünkü her ne kadar ÖTV istisnası 5 yılda bir gelen bir hak olsa da MTV istisnası 1 araç için kullanılabilen yasal bir haktır.

 

engellilerdostu.com olarak engelli ve yakınları için bilgi amacıyla üretilmiş engelli araç alımı hakkında ki tüm içeriklere http://engellilerdostu.com/engelli-arac-alimi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com///


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Engelli aracı kullanıyorum 5 yıl önce ötv indirimli olarak satın aldım şimdi 5 yılım doldu satmayacağım yeni bir araç alacağım bayiye gidip direk aracı alabilirmiyim. Yoksa öncesinde halletmem gereken başka işler varmı vergi dairesinde vesaire hani diyorsunuz ya 1 aracın mtv si engelli kapsamına giriyor birini seçmemiz gerekiyorsa seçim yapacağımız aracı kime ve hangi kuruma veya kurumlara bildireceğiz. Boyle bir durum varmı. Teaekkurler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu