EKPSS

Aralık 2018’de yapılması planlanan 2.500 engelli memur ataması ile ilgili açıklamaya tepki! Engellilerden eylem kararı…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un 2 Bin 500 engelli memur ataması yapılacağı ile ilgili açıklamasına engellilerden tepki geldi. Engelli memur adayları, 2018/2  EKPSS atama sayısının artırılması için eylem yapma kararı aldıklarını sosyal medyada ilan ettiler. İşte o açıklamaya ilişkin detaylar…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un 2 Bin 500 engelli memur alımı yapılacağı açıklamasının ardından engellilerden tepki geldi. Engelli memur adayları, 2018/2 EKPSS atama sayısının artırılması için eylem yapma kararı aldı ve açıkça tüm engellileri sosyal medya üzerinden eyleme davet ettiler.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada Atama süreçleri devam eden engelli memurlarımızın da kayıtlara girmesi hâlinde engelli memur kontenjan açığı da 8.667 olacak ve Aralık 2018 itibarıyla da kamuda 2.500 engellimize istihdam için çalışmalarımıza devam ediyoruz. “ ifadelerini kullanmıştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklama ile ilgili haberin detaylarına burdan ulaşabilirsiniz.

Eylem kararı açıklaması Engelliler Konfederasyonu Başkanı Avukat Turhan İçli’den geldi. Sosyal Medya üzerinden yapılan açıklama aşağıya aynen aktarılmıştır.

 “Değerli Arkadaşlar, 17 Eylül 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile yapmış olduğumuz görüşmenin sonuçlarını sizlerle paylaşmıştım. Bu görüşmede Sayın Bakan 2500 olarak açıklanan atanacak engelli kamu personeli sayısının artırılması için çalışmalar başlatacağına söz vermiş; bu yüzden tercih ve atama süresinin geciktirileceğini belirtmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde bütçe görüşmeleri sırasında bir soru üzerine yapmış olduğu açıklamada, atanacak engelli kamu personel sayısının 2500 olduğunu ifade etmiş; bu sayının artırılması yönündeki çalışmalardan söz etmemiştir. Bu durumda Sayın Bakanın sözünü yerine getirmeyeceği, atanacak engelli kamu personel sayasının 2500 de kalacağı anlaşılmaktadır. Bu açıklama üzerine beni arayan pek çok atama bekleyen engelli kamu personel adayı, bu duruma tepki gösterilmesini, bu tepkiye Engelliler Konfederasyonunun önderlik etmesini talep etmiştir. Bu talebe uyarak, işsizlikten sıkıntı çeken ve atama bekleyen bütün engelli arkadaşlarımızı, 20 Kasım 2018 Salı günü saat 13.30’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (mülga Çalışma Bakanlığı önünde) önünde buluşmaya çağırıyorum. Gelecek engelli sayısına göre yapacağımız eylem biçimleri değişecektir. Az sayıda engellinin katılımı halinde sadece basın toplantısı ile yetineceğiz. Sayının çok olması durumunda daha sonuç alıcı etkinlikler yapabiliriz.”

 Tarih: 20 Kasım 2018 Salı günü saat 13.30
Yer: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önü

Engelliler Konfederasyonu Başkanı
Av. Turhan İçli

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli tarafından yapılan bu açıklamanın ardından sosyal medyada örgütlenen engelliler ciddi bir eylem için hazırlıklara başladılar.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu