Güncel

Asgari Ücrette Kapsamlı Müdahale

Asgari Ücrette Son Durum? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücrette Kapsamlı Müdahale

Asgari ücret, çalışan işçiler için ülkemize ve dünya üzerinde belirlenmiş olan yasal çalışma ücretleridir. Sigortalı işçiler grubu içerisinde yer alan kişilerin işverenler tarafından alacağı en az düzeydeki maaştır. Kesinlikle asgari ücret altında işçi emekleri satın alınamaz. 

2022 yılı başında olmak üzere ve ortalarında, toplamda iki kez asgari ücrete zam yapılmıştır. 2022’nin son günlerine yaklaşmakta olmakla beraber, yeni zamlar ile alakalı konuşmalar da gündeme gelmiş durumdadır. Bakan Vedat Bilgin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret ile alakalı çeşitli müjdelerde bulunmuştu. Asgari ücret ile ilgili son açıklamalar nedir? Asgari ücret ne kadar artacaktır?

Vedat Bilgin’in Asgari Ücret Açıklaması?

Asgari Ücrette Kapsamlı Müdahale

Asgari ücretin ne kadar olacağına dair konular gündeme gelmiş iken Bakan Vedat Bilgin bu konu hakkında bir açıklamada bulunmuştu. Bakan Bilgin yaptığı açıklamada; “Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız” cümlelerinde bulundu. 

Bakan bilgin bu açıklamalara istinaden devam eden diğer cümlelerinde ise asgari ücrette yapılan iki artış olmasına rağmen artan enflasyon oranlarına göre asgari ücretteki artışlar için yetmeyen zamların olduğunu dile getirmiştir. Aralık ayında asgari ücret için tekrar görüşüleceğini ve bu konu hakkında net bir karara varılacağını dile getirmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Asgari Ücret Açıklaması?

Asgari Ücrette Kapsamlı Müdahale

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da asgari ücret için açıklamalarda bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama ise şu şekildeydi; “Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin” 

İlginizi Çekebilir  AÖF sınavları ne zaman? 2020-2021 Güz Dönemi AÖF final sınavı tarihleri duyurulmuştu

Bu açıklamalarda da belli oluyor ki, gelecek aralık ayında asgari ücret için ciddi şekilde güzel bir artış yapılacağı anlaşılmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Vedat Bilgin dışında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’de bir açıklamada bulunmuştur.

Nureddin Nebati’nin Asgari Ücret Açıklaması?

Asgari Ücrette Kapsamlı Müdahale

Asgari ücretin 2022 yılının son dönemlerine doğru beklenen artışı göstereceği, vatandaşların ve asgari ücret ile çalışanların dikkatini çekmektedir. Bunun yanı sıra diğer grup çalışanlar da merak etmektedir. Zira artışlar sadece asgari ücret için değil, memur maaşları ve emekliler için de artacaktır. Vedat Bilgin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan haricinde Nureddin Nebati’de açıklama yapmıştır. Bu açıklamada; “2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak.”  Sözlerinde bulunmuştur. 

Asgari Ücret Şu An Ne Kadar?

Asgari Ücrette Kapsamlı Müdahale

2022 ikinci zammı ile asgari ücret net olarak 5.500 lira olmuştur. 2022’nin son aylarına yaklaşmakta iken çeşitli artış haberleri gündemi sallamıştır. Bakan Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de yapmış olduğu açıklamalarda anlaşılıyor ki asgari ücrette güzel ve ciddi bir açıklama olacak. Net olmamakla beraber aralık ayının son günlerinde son kararlar açıklanacaktır. 

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret için artış açıklamaları devam ederken henüz ne kadar olacağı hakkında net bir bilgi yoktur. Asgari ücretin artışının gerçekleşeceğini bildiren Cumhurbaşkanı’mız ve Bakanlarımızın açıklamalarına bakacak olursak kesin ve tam bir açıklama olacaktır. Net ne kadar olacağı belli değilse de ortalama en düşük 7.500 Türk lirası arasında olabilir fikirleri yaygındır. 

İlginizi Çekebilir  İzmir'de 13 Otel Ücretsiz Bir Şekilde Depremzedelere Odalarını Açtı! İzmir Ücretsiz Oteller Hangileri?

İlgili Başlıklar;

Son dakka asgari ücret açıklandı!

Asgari ücret zammı için son toplantı!

5/5 - (4 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu