Sosyal Hak ve Yardımlar

Babalık Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Babalık Parası Nedir? Babalık Parası Ne Kadardır? Babalık Parası Nasıl Alınmaktadır? Babalık Parasını Kimler Almaktadır? Babaya Doğum Parası Ne Kadar?

Babalık Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Babalık Parası Nedir?

Bir bebeğin doğuşu beraberinde heyecan, mutluluk ve neşe getirmektedir. Bebekler doğdukları andan itibaren bakıma ve ilgiye muhtaç olmaktadır. Aileler ise bebeklerini en iyi şekilde korumak İçin gerekli her koşulu değerlendirmektedir.

Bu sebeple pek çok masrafta beraberinde gelmektedir. Bu kapsamda başta devlet olmak üzere pek çok destek bulunmaktadır. Devlet her yeni doğan bebek için belirli koşullar çerçevesinde parasal destek sağlamaktadır. 

Her devlet vatandaşları için gerekli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar için ise belirli şartlar aramaktadır. Bunun sebebi gerçekten ihtiyacı olan ya da projelerin kapsamındaki ödeneğin yeterli gelebilmesidir.

Devletin bu şekilde sağladığı desteklerin başında babalık parası gelmektedir. Babalık parası sigortalı olarak çalışan babalara verilen doğum parasıdır.

Doğum parası çocuk sayısı ile orantılı olarak değişiklik gösteren miktarlarda başvurusu esasına dayanarak ödenmektedir. Yine başvuru yapabilmek için de her destek ödemesinde olduğu gibi belirlenen evraklar ve şartlar bulunmaktadır. 

Babalık Parası Ne Kadardır? 

Babalık parası devletin belirlediği tutarlarda ödenmektedir. Çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Buna bağlı olarak günümüzde babalık parası şeklinde ödenen miktarlar şu şekilde belirlenmiştir.

  • Birinci çocuk için ödenen babalık parası miktarı 300 lira,
  • İkinci çocuk için ödenen babalık parası miktarı 400 lira, 
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için ödenen babalık parası miktarı 600 lira olarak yatırılmaktadır. 

Babalık Parası Nasıl Alınmaktadır?

Babalık parası alınabilmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi ve uygun belgeleri ile ilgili kuruma başvuruda bulunulması gerekmektedir. İlk olarak babalık parası almaya hak sağlayabilmek için babanın sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.

Belirlenen süre çerçevesinde düzenli olarak sigortalı çalışana babanın çocuğunun doğumunun gerçekleşmesi ile birlikte gerekli evrakların ilgili makama teslim edilmesi sonucunda başvuru süreci başlamış olmaktadır.

Başvuru süreci sonunda belirlenen koşulları sağlayan babalara bir seferlik olmak üzere çocuğun sırasına göre ödeme yapılmaktadır. Yani ilk çocuk mu yoksa daha ikinci ya da üçüncü mu olduğu ödenecek para miktarını etkilemektedir.

Babalık Parasını Kimler Almaktadır?

Babalık parasının alınabilmesi için kişinin babalık ödeneği için belirlenen şartlar ile hak sahibi olması gerekmektedir. Bu hak sahipliğinin ilk koşulu doğan bebeğin babası olası gerektiğidir.

Bunun yanı sıra bu ödenekten yararlanmak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye’de ikamet ediyor olması da gerekmektedir.

Ayrıca Türkiye’de sigortalı olarak çalışması ve bu sigorta durumunun düzenli olarak yatırılarak herhangi bir sıkıntı yaşamamış olması, işten çıkmış olması halinde ise sigortalılık süresinin daha bitmemiş olması gibi nedenler ile başvuru yapabilir.

Başvuru sonunda değerlendirmede herhangi bir sıkıntı çıkan ya da yanlış beyanda bulunan kişilere babalık parası ödenmektedir. Eğer başvuru sürecinde her şey istenilen koşullara uygun olarak belgelenirse, belirlenen süre zarfı içerisinde babanın hesabına ücret yatırılmaktadır. 

Babaya Doğum Parası Ne Kadar?

Babaya verilen doğum parası devlet tarafından sabit olarak belirlenmiş bir tutardır. Bu tutar çocukların sırası dahil olmak üzere değişik fiyatlandırmaya tabi olmaktadır. Babaya doğum parası yapılan başvuru sonucunda kabul edildiği takdirde babanın adına yatırılmaktadır.

Doğum parası canlı olarak doğan bebeğin masraflarını hafifletmek amacıyla destek parası olarak yatırılmaktadır. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan babalar bu projeye başvuru yapabilir.

Doğum parası alabilmek için Türkiye’de belirli bir süre sigortalı çalışmak gerekliliğini de unutmamak gerekir. Yani devlet tarafından sigortalı olarak çalışan babalara verilen destek anlamı taşımaktadır. 

Pek çok devlet vatandaşı için parasal olarak destek sağlamaktadır. Bununla beraber Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları için de pek çok konuda projelendirilmesi yapılan yardım desteklerini bulmak söz konusu olmaktadır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta konu her ne olursa olsun para desteği almak için belirlen şartların tutarlı olması ve şartları taşıyan gerçekten ihtiyacı olan kişilere ulaşmayı daha da kolaylaştırmaktadır.

Bu nedenle babaya doğum parası başvurusu yapmadan önce kişilerin bu şartları taşıyıp taşımadığı ile ilgili araştırmaları yapması ve evrakların doğru bir şekilde tamamlanarak sürecin hızlandırılmasına yardımcı olmak gerekmektedir.

Bu süreçte hem kişi hem de başvuru sürecinde çalışan kişiler için kolaylık sağlamak başka kişilerin de başvurusunun hızlı bir şekilde değerlendirilmesi ve bu yardımdan yararlanabilmesi için zaman kazandırmış olacaktır. Bu konuda her vatandaşın hassas davranması önem taşımaktadır. 

Doğumdan Sonra Babaya Yatan Para 

Doğum sonrası ödenekleri arasında yer alan babalık parası her çocuk için tek seferli yatan bir ücret olmaktadır. Babalık parası adını almasının sebebi şu şekilde açıklanabilmektedir. Sigortalı olarak çalışan baba olduğu zaman devlet babanın adına doğum parası yaptırmaktadır.

Bu sebeple babanın sigortalı olduğunu belirmek ve paranın babanın hesabına yatacağını bildirmek amacıyla babalık parası adını almaktadır. Doğum olayının gerçekleşmesinden sonra gerekli olan belgelerin toplanması  gerekir. Peki bu başvurmak için gerekli olan belgeler nelerdir?

Babalık Parası Başvurusunda Kullanılacak Belgeler Nelerdir? 

Babalık parası başvurusu yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereken en önemli noktadır. Bu sebeple kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının bulunması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının fotokopisini hazırda bulundurmak gerekir.

Babanın sigortalı olduğunun da sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Canlı doğum gerçekleştikten sonra çocuğun kimliğinin kimlik paylaşım sistemi üzerinden kayıt işleminin yapılması gerekmektedir.

Kayıt işlemi bittikten sonra sisteme bebeğin kimliği işlenmiş olacaktır. Bu işlem sonrasında doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulması gerekmektedir. Bu dilekçenin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması önem taşımaktadır. 

Doğum Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Bu formu hak sahibinin bizzat kendisi doldurması gerekiyor. Aksi halde yanlış ya da eksik bilgilendirmeler sonucunda başvuru kabul edilmeyecektir. İlk olarak hak sahibin adı ve soyadı açık ve net bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Daha sonra hak sahibin TC kimlik numarası yine düzgün ve okunaklı bir biçimde yazılmalıdır. Yanlış ve eksik olması durumunda sisteme işlenmemektedir. Doğum yapan kişinin adı ve soyadı da başvuru dilekçesi içerisinde yer almalıdır.

Ayrıca yine aynı şekilde TC kimlik numarasının açık ve anlaşılır şekilde yazılması gerekmektedir. Yeni doğan çocuğun kimlik numarası da kimlik belgeleri çıkarıldıktan sonra başvuru yapılacağı için bu dilekçede yer almaktadır.

Ayrıca belirli bir yaşa kadar başvuru yapılabildiği için daha önce doğumu gerçekleşen ama doğum parası dan yararlanamayan çocukların bilgilerinin de bu dilekçe içerisinde yer alması gerekmektedir. Annenin ya da babanın çalıştıkları kurumları ve sigortalılık durumu bilgilerinin yazılması da gerekmektedir. 

Bu bilgilerin tamamının yazılması ve eksiksiz şekilde bilgilendirme yapılması gerekir. Bunun için hazır olarak bulunan dilekçeleri kullanabilirsiniz. Bu dilekçeler içerisinde gerekli olan bilgiler için ayrılmış olan bölümler bulunmaktadır.

Bu bölümlerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Daha sonra başvuru yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine e devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Burada doğum parası adı altındaki kategoriden başvuru bölümünden işlemleri yapabilirsiniz.

Gerekli araştırmaların ve başvuruların sonucunda değerlendirme ve ücret yatırma süresi bulunmaktadır. Bu aşamaların ve sonuçların e devlet üzerinden takibini sağlayabilirsiniz. Bu konu ile ilgili her türlü bilgi ve konu takibi için e devlet sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com//

İlgili Başlıklar!

Dogum yardımı ne kadar? Doğum yardımı başvuru formu!    

Süt parası nasıl alınır?

Çocuk yardım parası nasıl alınır?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu