EKPSS

Bakan Selçuk Açıkladı: “2 Bin 500 Engelli Memurun Ataması 24 Aralık’ta Yapılacak”

Aile Bakanı Selçuk, “24 Aralık tarihinde 2 bin 500 engelli kardeşimizin daha atama kurasını yapacağız” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 24 Aralık tarihinde 2 bin 500 engelli vatandaşın daha atama kurasının yapılacağını açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBBM) Genel Kurulunda, bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk, AK Parti hükûmetleri döneminde aile, çalışma ve sosyal hizmetler alanında büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinin başarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

 

BİRÇOK KAMU BİNASI ERİŞEBİLİR HÂLE GELDİ

Selçuk, engelli vatandaşlar için erişilebilirliği en temel insan hakkı olarak gördüklerini ifade ederek, sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla fiziki şartları iyileştirmeyi sürdürdüklerini aktardı. Bakanlık olarak Erişilebilirlik Destek Projeleri (ERDEP) dâhilinde birçok kamu binasının erişilebilir hâle getirildiğini hatırlatan Selçuk, son 8 yılda yükümlülüğü bulunan kurumlardan 10 bin personelin eğitimlerinin tamamlandığını duyurdu.

 

2 BİN 500 ENGELLİ VATANDAŞIN DAHA ATAMA KURASI YAPILACAK

Selçuk, son 16 yılda yaklaşık 41 bin engellinin mesleki eğitim kurslarından yararlandığını dile getirerek, 382 bin engelli vatandaşın ise istihdamının sağlandığına dikkati çekti. 2002’de kamu kurumlarında 5 bin 777 engelli memurun istihdam edildiğini anımsatan Selçuk, bugün bu rakamın yaklaşık 10 kat çıkartıldığını ve sayının 53 bine ulaştırıldığını vurguladı. Selçuk, 24 Aralık tarihinde 2 bin 500 engelli vatandaşın daha atama kurasının yapılacağını müjdeledi.

 

NÜFUSUN YAŞLANMASININ ÖNLENMESİ GEREKİR

Ülke olarak öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da her fırsatta dile getirdiği gibi doğum oranlarının artırılarak nüfusun yaşlanmasının önlenmesi gerektiğini kaydeden Selçuk, aynı zamanda yaşlılık evresindeki vatandaşların daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri adına yenilikçi sosyal politikalar ve hizmet modelleri geliştirmenin şart olduğunu savundu.

 

SOSYAL YARDIMLARIN YÜZDE 90’I NAKİT YAPILIYOR

2016 yılında 36 milyar Türk lirası olan Türkiye’nin sosyal yardım harcamalarının 2018’de yüzde 21’lik artışla 43,4 milyar liraya çıkarıldığına işaret eden Selçuk, Türkiye’nin Sürdürebilir Kalkınma Hedefleri Atlası’nda yoksulluk oranlarını dünyada en fazla azaltan ülkelerden biri olduğunu öne sürerek, daha fazla yardımın ihtiyaç sahiplerine eriştirileceğini açıkladı. Selçuk, Bakanlığın yaptığı hiçbir yardımın, seçim takvimine endeksli olmadığının altını çizerek, yürütülen yardımlarla seçimler arasında bir bağ kurmanın rasyonel bir yaklaşım olmadığını ifade etti. ‘Makarna, kömür dağıtan devlet’ ithamının da yanlış bir ifade olduğunu aktaran Selçuk, yardımların yüzde 90’ının nakit olarak yapıldığını, makarna, kömür dağıtılmadığını, dağıtılan kömürlerin de belediyelere fatura edilmediğini belirtti.

 

Kaynak: ekonomi24.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu