Çalışma YaşamıEKPSS

Bakan Yanık: 17 Şubat’ta engelli memur ataması yapacağız

Bakan Yanık: 17 Şubat’ta engelli memur ataması yapacağız

 

Bakan Yanık, son 20 yılda engelli memur sayısını yaklaşık on kat, işçi sayısını ise üç kat arttırdıklarını söyledi. “17 Şubat’ta bir engelli memur ataması daha yapacağız” açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

Bakan Yanık: 17 Şubatta engelli memur ataması yapacağız

 

 

 

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, her canın özel bir değer ve Allah’ın emaneti olduğunu belirterek, emanetin değerini bilip onurlu bir hayat kurmanın en temel insan haklarından olduğunu söyledi.

Empati, fedakarlık ve yardımseverliğin miras kalan medeniyetin en önemli erdemlerinden olduğunu vurgulayan Yanık, bakanlığının hizmetlerinde ve faaliyetlerinde bakış açılarını bu kapsayıcılık ve değer sistemi üzerinden geliştirdiklerini ifade etti.

Kimin neye ihtiyacı varsa hizmetleri ona göre belirlediklerine işaret eden Yanık, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, genç tüm kesimlerin sağlıktan eğitime, çalışma hayatından sosyal hayata kadar her alanda gereksinimleri doğrultusunda planlamalar yaptıklarını, buradan hareketle, engellilerin hayata tam ve eşit katılımını sağlamak, sosyal hayatın doğal bir parçası olmalarını kolaylaştırmak amacıyla hükümet olarak 2005’te Engelliler Hakkında Kanun’u çıkardıklarını hatırlattı.

Türkiye’de ilk kez 1500 maddelik engelliler hukukunu oluşturduklarını anımsatan Yanık, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, 2007’de Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’yi imzalayan ilk ülkelerden biri olduğunu dile getirdi.

 

 

“Çalışmalarımıza, ‘yüzde yüz erişilebilirlik’ hedefiyle devam ediyoruz”

Yanık, 2010’da Anayasa’nın 10. maddesine eklenen pozitif ayrımcılık ilkesiyle engelli politikalarında reform niteliğinde yenilikler yaptıklarını söyledi.

Erişilebilirlik uygulamalarının, eğitimden istihdama kadar, engellilerin toplumsal hayata katılımını doğrudan etkileyen konuların başında geldiğine dikkati çeken Yanık, şöyle devam etti:

Binalar, açık alanlar, toplu taşıma araç ve sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojileri konularındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Erişilebilirlik kapsamında, kamu kullanımına açık binaların kaldırım, yaya geçidi, park gibi açık alanların, toplu taşıma araçları ile bilgi ve iletişim sistemlerinin erişilebilir olmasını zorunlu hale getirdik. Bu konuda bir rehber hazırladık ve standartlarını da belirledik. 2011’den bugüne erişilebilirlik konusunda tüm taraflara yönelik eğitimler verdik. Konunun önemiyle bağlantılı olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2020 yılı ‘Erişilebilirlik Yılı’ olarak ilan edildi. Geçtiğimiz yıl ise saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde ‘Erişilebilirlik Herkes İçindir’ sloganıyla dünyada ilk kez geniş bir içerikle Erişilebilirlik Ödül Töreni’ni düzenledik. Çalışmalarımıza, ‘yüzde yüz erişilebilirlik’ hedefiyle devam ediyoruz.”

 

 

“17 Şubat’ta bir engelli memur ataması daha yapacağız”

Bakan Yanık, engellilerin bağımsız şekilde toplumsal hayata katılmalarının olmazsa unsurlarından istihdamda da önemli gelişmeler kaydettiklerini belirterek, “Geleneksel olarak uygulanan kota ve ceza yönteminin yanı sıra hem işverenler hem de çalışanlar açısından teşvikler veriyoruz. Bu yöntemlerle son 20 yılda engelli memur sayısını yaklaşık on kat, işçi sayısını ise üç kat arttırdık ki 17 Şubat’ta bir engelli memur ataması daha yapacağız” diye konuştu.

Türkiye’de, bebek ve çocukların gelişimleri açısından risklerin tespit edildiği, gelişimlerinin takibini ve ailelerin sürece dahil olmasını sağlayan “Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı”nı başlattıklarını aktaran Yanık, 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi’ni hazırladıklarını, engellilerin haklarını geliştirmek ve güçlendirmek üzere Türkiye’nin yol haritasını vizyon belgesi ile ortaya koyduklarını söyledi.

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu